21 mln PLN dla innowacyjnych startupów z Polski Wschodniej
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zakończyła pierwszy nabór w ramach programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów, Komponent IIa”, przeznaczonego na wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupów. Ponad 21 mln PLN z Funduszy Europejskich zostanie przeznaczone na dofinansowanie 39 przedsięwzięć z Polski Wschodniej.
Celem był wybór najlepiej rokujących przedsięwzięć gotowych do wejścia na rynek z innowacyjnym produktem. Do PARP wpłynęło 86 wniosków na ponad 50 mln PLN. Dofinansowanie uzyskało 39 projektów. Maksymalny poziom wsparcia wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych (do 600 tys. PLN). Startupowcy mogą przeznaczyć środki na pokrycie wszystkich kosztów niezbędnych do rozwoju biznesu i przygotowania produktu do wprowadzenia na rynek.
– Wnioski, które do nas wpłynęły, dobrze obrazują innowacyjny potencjał Polski Wschodniej. Mamy dużą satysfakcję obserwując, jak wspierani przez nas przedsiębiorcy konsekwentnie przechodzą od fazy pomysłu do komercjalizacji. Kluczowe jest, że dzięki temu instrumentowi startupy zyskują nie tylko środki finansowe, ale również niezbędną wiedzę i kompetencje do tego, aby rozwijać rentowne przedsięwzięcia, zdobywać klientów i szukać trwałej pozycji na rynku – powiedziała Joanna Zembaczyńska-Świątek, zastępca prezesa PARP.

Źródło: Mikrokontroler.pl
Różnorodność branż i podejście do innowacji
Wiele zgłoszonych rozwiązań wykracza poza typowy obszar IT i ICT.
– Spośród startupów wspieranych programem inkubacji Platformy Startowej „Start in…” aż 14 złożyło wnioski o dofinansowanie w konkursie PARP. Proponowane przez startupy rozwiązania dotyczyły nie tylko branży IT lub ICT, czyli najpopularniejszego obszaru aktywności, ale także branży budowlanej, medycznej, produkcji maszyn i robotyki, a nawet kosmonautyki – komentuje Agnieszka Godawska, Kierownik Projektu Platformy Startowe „Start in…”.
Projekty, które otrzymają wsparcie to m. .in:
- Adaptly – interaktywna platforma wspierająca osoby ze spektrum autyzmu w przystosowaniu do życia codziennego;
- DRON8 – inteligentny dron czyszczący elewacje wieżowców biurowych, apartamentowców, a także infrastruktury przemysłowej i obiektów trudno dostępnych;
- Robot Bodyscope 360 – skaner ciała do diagnozy chorób skórnych;
- Play. Train. Challenge – system analityczny dla trenerów i zawodników sportów zespołowych, wykorzystujący nowoczesne technologie analizy danych, w tym zaawansowaną statystykę, dla wykrywania wzorców boiskowych i optymalizacji taktyki.
– Innowacja, która daje sprytną odpowiedź na konkretne wyzwanie lub problem, szczególnie taki o powszechnym charakterze, to znakomity początek startupowej drogi. Właśnie takie projekty chcemy wspierać – ambitne społecznie, odpowiedzialne środowiskowo, oparte na dobrze zbadanych potrzebach i z szansą na skalowalność. To one mają największy potencjał, aby nie tylko zdobyć rynek, ale także ułatwiać, poprawiać nasze codzienne życie, a w dalszej perspektywie napędzać rozwój nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki. Przewidujemy, że z finansowania do 600 tys. zł skorzysta do 2027 r. około 500 najlepszych spółek z Polski Wschodniej – deklaruje Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów, PARP.
Platformy Startowe: inkubacja i dalsze wsparcie
Osoby fizyczne z nowatorskimi pomysłami biznesowymi mogły zgłaszać się do jednej z sześciu Platform Startowych do 10 maja 2027 r. Programy oferowane przez partnerstwa ośrodków rozwoju zapewniają bezpłatne wsparcie od momentu rejestracji działalności.
– Wschodni Akcelerator Biznesu zakończył już nabory do czterech rund inkubacji, w ramach których wpłynęło łącznie 519 wniosków. Do programu trafiają innowacyjne rozwiązania m.in. z zakresu ekologii, przemysłu rolno-spożywczego, gamedevu, sportu i przemysłu 4.0, przy czym dominują projekty z obszaru IT i ICT, w tym platformy edukacyjne, aplikacje łączące konkretne społeczności, e-commerce, a także rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję i modele uczenia maszynowego. WAB konsekwentnie wspiera młodych innowatorów w drodze od pomysłu do gotowego modelu biznesowego – podkreśla Dorota Babska ze Wschodniego Akceleratora Biznesu – Platformy Startowej zarządzanej przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny.
Startupy, które pomyślnie ukończyły program inkubacji nowego pomysłu biznesowego dzięki Platformie startowej, mogą liczyć na dalszą pomoc w ramach „Komponentu IIa: Wsparcia rozwoju działalności gospodarczej startupu”. W ramach tego naboru młode spółki mogą uzyskać bezzwrotne wsparcie finansowe w wysokości nawet 600 tys. zł na rozwój działalności i wejście z produktem na rynek. W ramach obecnie trwającego naboru wnioski przyjmowane są do 29 maja 2025 r. Kolejny nabór PARP rozpoczyna już w sierpniu 2025 r.
Źródło: PARP