CATL wprowadza na rynek pierwszy na świecie system magazynowania energii o pojemności 9 MWh
Podczas targów EES Europe 2025 firma CATL zaprezentowała TENER Stack, system magazynowania energii o ultradużej pojemności 9 MWh. Powstał on w odpowiedzi na szybko rosnące globalne zapotrzebowanie na energię – od centrów danych opartych na AI, po elektryfikację przemysłu.
– Najnowsze rozwiązanie do magazynowania energii CATL TENER zaspokoi potrzeby systemu BESS, który charakteryzuje się wysoką gęstością energii, niewielkimi rozmiarami, prostszą konfiguracją urządzeń po stronie AC i elastycznym wdrażaniem. Przełamuje ograniczenia związane z mocą i transportem oraz stanowi przełom w zakresie wykorzystania przestrzeni, efektywności energetycznej i kosztów – powiedziała Amanda Xu, dyrektorka techniczna ESS i prezeska działu ESS Europe w firmie CATL.
TENER Stack wykorzystuje ogniwa CATL o wysokiej gęstości energetycznej z technologią pięcioletniej zerowej degradacji, co przekłada się na 45-procentową poprawę wykorzystania objętości i 50-procentowy wzrost przewidywanej gęstości energii, w porównaniu z konwencjonalnymi 20-stopowymi systemami kontenerowymi. Wewnętrzna pojemność sięga 9 MWh, co pozwala naładować 150 samochodów elektrycznych lub zasilać przeciętne niemieckie gospodarstwo domowe przez sześć lat.

CATL
Aby zwiększyć kompatybilność i wydajność systemu, TENER Stack obsługuje zarówno scentralizowane, jak i łańcuchowe architektury PCS (Power Conversion System). Ta podwójna ścieżka technologiczna zapewnia płynną integrację z głównymi urządzeniami AC i szerszą gamę zastosowań sieciowych.
Wydajność przestrzenna TENER Stack zapewnia znaczną wartość ekonomiczną. Na przykład wdrożenie 800 MWh pamięci masowej przy użyciu TENER Stack wymaga prawie o jedną trzecią mniej kontenerów niż tradycyjne systemy 6 MWh. Zmniejsza to liczbę jednostek PCS i ukryte koszty związane z nadmiernym rozmiarem systemu, a także zwiększa efektywność wykorzystania terenu o 40%. Można oczekiwać nawet 20% optymalizacji całkowitych kosztów budowy stacji.
W odpowiedzi na wyzwania logistyczne związane z transportem kontenerów o masie przekraczającej 36 ton, co stanowi próg prawny w wielu krajach, firma CATL opracowała konstrukcję „dwa w jednym”. Każda jednostka zajmująca połowę wysokości jest ściśle kontrolowana poniżej 36 ton, zapewniając zgodność z przepisami transportowymi na 99% światowych rynków.
Wysokie standardy bezpieczeństwa i zarządzanie temperaturą
Z uwagi na fakt, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe podlega globalnej kontroli, TENER Stack wykorzystuje stabilną termicznie strukturę chemiczną baterii LFP firmy CATL. Zmodernizowane czujniki gazu oferują o 40% wyższą czułość, dzięki czemu systemy tłumiące uruchamiają się o 35% szybciej. Nowa trójwarstwowa konstrukcja izolacji zwiększa odporność ogniową do dwóch godzin, a system spełnia normy sejsmiczne IEEE693, wytrzymując trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 i huragany kategorii 5.
Dodatkowo system TMS (Thermal Management System) redukuje promieniowanie cieplne, obniża koszty gruntów i konserwacji oraz utrzymuje hałas na poziomie 65 dB(A) w odległości jednego metra.
Wizja energetyczna
Do końca listopada 2024 r. produkty ESS firmy CATL zostały wdrożone w ponad 1700 projektach na całym świecie, we wszystkich strefach klimatycznych i środowiskach operacyjnych. W 2023 r. firma CATL zaprezentowała TENER, kontenerowy system magazynowania energii (TEU) z technologią 5-letniej zerowej degradacji oraz TENER FLEX, system magazynowania energii w szafie rack.
TENER Stack opiera się na sprawdzonej wydajności serii CATL TENER i TENER FLEX, łącząc zalety poprzednich modeli.

CATL
– Dostarczamy nie tylko produkt do magazynowania energii, ale także rozwiązanie w zakresie jej dostępności, które może być stosowane na całym świecie. 9 MWh nie jest limitem pojemności energetycznej ani przestrzeni. Każdy przełom w gęstości energii w przyszłości uwolni większą wartość energetyczną z mniejszej powierzchni – powiedział Hank Zhao, dyrektor ds. technicznych działu ESS Europe firmy CATL.
Źródło: PAP