LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

CATL wprowadza na rynek pierwszy na świecie system magazynowania energii o pojemności 9 MWh

Podczas targów EES Europe 2025 firma CATL zaprezentowała TENER Stack, system magazynowania energii o ultradużej pojemności 9 MWh. Powstał on w odpowiedzi na szybko rosnące globalne zapotrzebowanie na energię – od centrów danych opartych na AI, po elektryfikację przemysłu.

Najnowsze rozwiązanie do magazynowania energii CATL TENER zaspokoi potrzeby systemu BESS, który charakteryzuje się wysoką gęstością energii, niewielkimi rozmiarami, prostszą konfiguracją urządzeń po stronie AC i elastycznym wdrażaniem. Przełamuje ograniczenia związane z mocą i transportem oraz stanowi przełom w zakresie wykorzystania przestrzeni, efektywności energetycznej i kosztów – powiedziała Amanda Xu, dyrektorka techniczna ESS i prezeska działu ESS Europe w firmie CATL.

TENER Stack wykorzystuje ogniwa CATL o wysokiej gęstości energetycznej z technologią pięcioletniej zerowej degradacji, co przekłada się na 45-procentową poprawę wykorzystania objętości i 50-procentowy wzrost przewidywanej gęstości energii, w porównaniu z konwencjonalnymi 20-stopowymi systemami kontenerowymi. Wewnętrzna pojemność sięga 9 MWh, co pozwala naładować 150 samochodów elektrycznych lub zasilać przeciętne niemieckie gospodarstwo domowe przez sześć lat.

CATL

Aby zwiększyć kompatybilność i wydajność systemu, TENER Stack obsługuje zarówno scentralizowane, jak i łańcuchowe architektury PCS (Power Conversion System). Ta podwójna ścieżka technologiczna zapewnia płynną integrację z głównymi urządzeniami AC i szerszą gamę zastosowań sieciowych.

Wydajność przestrzenna TENER Stack zapewnia znaczną wartość ekonomiczną. Na przykład wdrożenie 800 MWh pamięci masowej przy użyciu TENER Stack wymaga prawie o jedną trzecią mniej kontenerów niż tradycyjne systemy 6 MWh. Zmniejsza to liczbę jednostek PCS i ukryte koszty związane z nadmiernym rozmiarem systemu, a także zwiększa efektywność wykorzystania terenu o 40%. Można oczekiwać nawet 20% optymalizacji całkowitych kosztów budowy stacji.

W odpowiedzi na wyzwania logistyczne związane z transportem kontenerów o masie przekraczającej 36 ton, co stanowi próg prawny w wielu krajach, firma CATL opracowała konstrukcję „dwa w jednym”. Każda jednostka zajmująca połowę wysokości jest ściśle kontrolowana poniżej 36 ton, zapewniając zgodność z przepisami transportowymi na 99% światowych rynków.

Wysokie standardy bezpieczeństwa i zarządzanie temperaturą

Z uwagi na fakt, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe podlega globalnej kontroli, TENER Stack wykorzystuje stabilną termicznie strukturę chemiczną baterii LFP firmy CATL. Zmodernizowane czujniki gazu oferują o 40% wyższą czułość, dzięki czemu systemy tłumiące uruchamiają się o 35% szybciej. Nowa trójwarstwowa konstrukcja izolacji zwiększa odporność ogniową do dwóch godzin, a system spełnia normy sejsmiczne IEEE693, wytrzymując trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 i huragany kategorii 5.

Dodatkowo system TMS (Thermal Management System) redukuje promieniowanie cieplne, obniża koszty gruntów i konserwacji oraz utrzymuje hałas na poziomie 65 dB(A) w odległości jednego metra.

Wizja energetyczna

Do końca listopada 2024 r. produkty ESS firmy CATL zostały wdrożone w ponad 1700 projektach na całym świecie, we wszystkich strefach klimatycznych i środowiskach operacyjnych. W 2023 r. firma CATL zaprezentowała TENER, kontenerowy system magazynowania energii (TEU) z technologią 5-letniej zerowej degradacji oraz TENER FLEX, system magazynowania energii w szafie rack.

TENER Stack opiera się na sprawdzonej wydajności serii CATL TENER i TENER FLEX, łącząc zalety poprzednich modeli.

CATL

Dostarczamy nie tylko produkt do magazynowania energii, ale także rozwiązanie w zakresie jej dostępności, które może być stosowane na całym świecie. 9 MWh nie jest limitem pojemności energetycznej ani przestrzeni. Każdy przełom w gęstości energii w przyszłości uwolni większą wartość energetyczną z mniejszej powierzchni – powiedział Hank Zhao, dyrektor ds. technicznych działu ESS Europe firmy CATL.

Źródło: PAP

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!