Sieć Badawcza Łukasiewicz na Defence24 Days: nauka i przemysł na rzecz obronności
– Nasza nowa strategia zakłada koncentrację zasobów na rzecz wsparcia branży obronnej – powiedział dr Hubert Cichocki, prezes Sieci BadawczejŁukasiewicz, podczas Defence24 Days – największej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa i obronności.
W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 6–7 maja na PGE Narodowym w Warszawie, uczestniczyli przedstawiciele rządu, administracji, Sił Zbrojnych, świata nauki, przemysłu i mediów z całego świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się debata pt. „Kierunki rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego”, w której obok dr. Cichockiego wzięli udział Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON, oraz Konrad Gołota, podsekretarz stanu w MAP, a także liderzy przemysłu obronnego.

Źródło: Lukasiewicz.gov
B+R fundamentem wzmacniania zdolności obronnych
Dr Cichocki podkreślił konieczność ścisłej współpracy środowisk naukowych i przemysłowych, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i rozwoju technologii:
– Musimy przewidywać, jakie będą potrzeby użytkowników za kilka lat. W ten sposób środki na badania i rozwój zostaną wydatkowane w sposób efektywny – zaznaczył prezes Centrum Łuksiewicz, wskazując na potrzebę długofalowego planowania i koordynacji między państwem, przemysłem a środowiskiem naukowym.
Jako model wart naśladowania wskazał rozwiązania stosowane we Francji, gdzie z każdych 10 euro przeznaczanych na sektor zbrojeniowy, aż 50 centów trafia na działalność badawczo-rozwojową.
Podkreślił również rolę Sieci Badawczej Łukasiewicz jako pomostu między nauką, przemysłem a administracją publiczną, który może znacząco skrócić czas wdrażania nowych rozwiązań technologicznych w Siłach Zbrojnych RP.
Technologie w służbie obronności
Podczas konferencji zaprezentowano wybrane rozwiązania opracowane przez instytuty Sieci Łukasiewicz, w tym:
- lądowe systemy bezzałogowe,
- ładunki stałych paliw rakietowych,
- wypraski materiałów wybuchowych,
- zapalniki i mikrodetonatory,
- baterie termiczne,
- wkładki kumulacyjne,
- silniki z magnesami trwałymi do zastosowań militarnych.
Prezentowane technologie to dowód, że Sieć Badawcza Łukasiewicz nie tylko prowadzi zaawansowane badania, ale jest również gotowa realizować konkretne potrzeby polskiego przemysłu obronnego – od koncepcji, przez testy, aż po wdrożenia.
Kolejne kroki: intensyfikacja działań i inwestycje
Centrum Łukasiewicz zapowiada dalsze pogłębianie współpracy z przemysłem zbrojeniowym oraz rozwój własnych projektów badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na bezpieczeństwo narodowe.
– Efektywność inwestycji w badania i rozwój zależy od wspólnej wizji, koordynacji działań oraz odwagi w podejmowaniu wyzwań technologicznych przyszłości – podsumował dr Hubert Cichocki.
Źródło: Lukasiewicz.gov