Maraton wykładów i warsztatów podczas dwudniowej konferencji B+R elektroniki Tomka Utkowskiego: O czym będą mówić prelegenci?
W tym tygodniu wszystkich tych, którzy zapisali się na konferencję Tomka Utkowskiego pt. B+R elektroniki, czekają dwa dni intensywnej nauki i pracy. Wydarzenie odbędzie się 22 i 23 maja we Wrocławiu, w Mercure Hotel Centrum. Pierwszego dnia planowanych jest 9 wykładów w sali głównej i równolegle 5 prelekcji w dwóch salach warsztatowych. Drugiego dnia na uczestników czeka kolejne 8 wykładów w sali głównej oraz 4 prelekcje w salach warsztatowych, a dodatkowo strefa startupów i raport ARAW (Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej).
Oprócz tego, pierwszego dnia wieczorem wszyscy spotkają się na integracji w klubie La Sezam, gdzie obejrzą pokaz trików bilardowych w wykonaniu Mistrza Polski i sami będą mieli okazję zagrać. Pod koniec drugiego dnia, po podsumowaniu, zostaną wylosowane nagrody. Program jest bogaty, dzięki czemu uczestnicy wybiorą te tematy, które ich bardziej zainteresują.

Zeszłoroczna konferencja B+R elektroniki
Agenda konferencji B+R elektroniki 2025:
Uczestnicy będą mogli brać udział w analizie przypadków, warsztatach i w dyskusji. Otrzymają pakiet powitalny i certyfikat na koniec konferencji.
Kim są prelegenci i o czym będą mówić?
Tematyka konferencji B+R elektroniki, organizowana przez Tomasza Utkowskiego i Joannę Czarnecką, będzie mocno zróżnicowana. Obejmie szereg zagadnień związanych zarówno z wdrożeniem produktu na rynek, jak i zagrożeniami z tym związanymi. Dotknie problemu materiałów, narzędzi do testowania, symulacji i serwisu. Nie zabraknie również czynnika ludzkiego, czyli gdzie w tym wszystkim jest człowiek i jak sobie radzi z zarządzaniem projektami, efektywnością i motywacją do pracy.
1. Piotr Krawczyk: Zagrożenia geopolityczne a walka elektroniczna. Lekcje z pracy wywiadu dla biznesu
Jako pierwszy wystąpi Piotr Krawczyk, polski dyplomata, analityk i pułkownik służb specjalnych. W latach 2016-2022 kierował Agencją Wywiadu. Absolwent stosunków międzynarodowych i orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Był analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodka Studiów Wschodnich. Ma wieloletnie doświadczenie w misjach międzynarodowych i wojskowych, m.in. jako konsul w Kabulu, chargé d’affaires w Ankarze oraz doradca polityczny dowódcy Polskiego Kontyngentu w Afganistanie. Jego bogata praktyka operacyjna i głęboka znajomość zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem i walką elektroniczną czyni go ekspertem w dziedzinie geopolityki i nowoczesnych technologii obronnych.

Piotr Krawczyk
Wykład będzie unikalnym spojrzeniem na walkę elektroniczną i cyberbezpieczeństwo z perspektywy wywiadowczej i geopolitycznej. Płk Krawczyk podzieli się praktycznymi lekcjami wyniesionymi z realnych operacji w strefach konfliktu oraz analiz, gdzie technologia i informacja stają się bronią strategiczną. Omówi, jak zmieniające się uwarunkowania geopolityczne wpływają na rozwój zagrożeń elektromagnetycznych. Jego doświadczenie z obszarów niestabilnych — takich jak Afganistan czy Bliski Wschód — ale także z obserwacji z bardzo bliska narastających zagrożeń ze wschodu i tego w jaki sposób wykorzystywana jest w konfliktach walka elektroniczna, pozwoli zarysować, jakie wyzwania czekają biznes, gdy granica między konfliktem a pokojem staje się coraz mniej wyraźna.
2. Petr Kadlecek: 3M™ EMI/RFI Management Solutions
Drugim prelegentem będzie Petr Kedleck, inżynier elektronik z doświadczeniem technicznym w montażu elektroniki i PCBA. W pracy skupia się na materiałach opakowaniowych SMT dla aktywnych komponentów, takich jak procesory i matryce chipów oraz rozwoju aplikacji ekranowania i pochłaniania materiałów o wysokiej i niskiej częstotliwości.

Petr Kedleck
Będzie mówił o pogorszeniu wydajności elektroniki, gdy ilość szumów (EMI) wzrasta powyżej siły sygnału, co skutkuje niskim stosunkiem sygnału do szumu (SNR). Opowie o błędach, utracie danych, opóźnionych lub nieprawidłowych odczytach, a nawet tymczasowemu wyłączeniu systemu elektronicznego i/lub urządzenia.
3. Szymon Gomułka: Zobacz to, czego nie dostrzegałeś, jak vision engineering rewolucjonizuje mikroskopię
Z kolejnym wykładem na temat inżynierii wizyjnej, wystąpi Szymon Gomułka, absolwent Politechniki Wrocławskiej, który od 2010 roku zgłębiał wiedzę z zakresu automatyki przemysłowej w dziale Serwis Center firmy Balluff. W latach 2020-2022 pracował w Matrix Vision GmbH, firmie specjalizującej się w kamerach przemysłowych, w 2022 roku objął stanowisko Dyrektora Marketingu w firmie Scanway Sp. z o.o., a w tym roku dołączył do Vision Engineering Ltd. jako Country Manager odpowiedzialny za Polskę, Czechy i Słowację.

Szymon Gomułka
Szymon opowie o tym, jak innowacje i ergonomia rewolucjonizują kontrolę jakości.
4. Marek Dras: Broń elektromagnetyczna o energii skierowanej, technika bardzo silnych narażeń elektromagnetycznych

Marek Dras
Właściciel Radiotechnika Marketing będzie mówił o incydentach z przeszłości, związanych z występowaniem bardzo silnych narażeń elektromagnetycznych. Zarysuje aspekt polityczno-wojskowy, wymieni parametry techniczne i zasięgi i przedstawi odpowiednie nazewnictwo. Porówna efekty stosowania, źródła i mechanizmy narażeń HPEM oraz terroryzm elektromagnetyczny. Wspomni o zagranicznych ośrodkach badawczych technik silnych narażeń elektromagnetycznych i oddziaływaniu źródeł HPEM na pojazdy. Opowie o elektromagnetycznych systemach antydronowych (amunicja krążaca) na współczesnym polu walki oraz o sprzęcie wojskowym wykorzystujący ukierunkowaną energię elektromagnetyczną. Nadmieni też o urządzaniach wykonanych w Radiotechnice, ramach programu strategicznego PS-1,projekt 3, czyli systemów zasilania do pojazdów wojskowych odpornych na oddziaływanie HPEM.
5. Marcin Mierzejewski: Granulaty termoprzewodzące – innowacyjne podejście do ochrony elektroniki.
Piątym wykładowcą będzie Marcin Mierzejewski, z wykształcenia prawnik, z zawodu od lat związany z branżą techniczną i zaawansowanymi materiałami stosowanymi w produkcji. Od 5 lat współpracujący z niemieckim producentem specjalistycznych materiałów termoprzewodzących – Kerafol Keramische Folien GmbH Co KG odpowiadający za wsparcie techniczne i rozwój relacji z czołowymi producentami komponentów elektronicznych.

Marcin Mierzejewski
Pasywne odprowadzanie ciepła kojarzone jest między innymi z zapewnieniem interfejsu (kontaktu) między promiennikiem a powierzchnią chłodzącą. Marcin zada pytania: Czy da się podejść do pasywnego chłodzenia z uwzględnieniem trójwymiarowych gemoetrii? Czy da się to połączyć z jednoczesną ochroną wrażliwych płytek elektronicznych i uprościć proces produkcyjny i czy da się to wykorzystać w produkcji masowej?
6. Szymon Robak: Przygotowanie urządzenia z interfejsem radiowym do badań EMC
Szymon z wykształcenia jest elektronikiem. Od 2007 roku pracuje w laboratorium EMC w Łukasiewicz – EMAG. Pasjonuje go nie tylko wykonywanie badań EMC, ale również tworzenie nowych stanowisk badawczych, udoskonalanie procesu badawczego i przekazywanie wiedzy o zjawiskach EMC. Kieruje laboratorium EMC od 13 lat i wciąż sprawia mu to radość.

Szymon Robak
Jego wykład będzie dotyczył wymagań dyrektywy RED w aspekcie badań kompatybilności elektromagnetycznej i na co trzeba zwrócić uwagę zaczynając projektować urządzenie. Gdzie można zaoszczędzić, a gdzie lepiej tego nie robić.
7. Krzysztof Czuba: Power Integrity w pigułce
Inżynier elektronik, naukowiec, profesor Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Układów i Aparatury Mikrofalowej. Główne obszary jego zainteresowań to technika analogowa, technika mikrofalowa oraz tzw. „mixed signal” i signal integrity. Od ponad 20-tu lat współpracuje z ośrodkami budującymi akceleratory cząstek elementarnych. Kierownik ponad 40 projektów oraz wykonawca wielu unikatowych urządzeń wykorzystywanych do przyspieszania oraz diagnostyki wiązki elektronowej lub protonowej w akceleratorach. Kierował m.in. budową systemu synchronizacji femtosekundowej Europejskiego Lasera Rentgenowskiego w Hamburgu, budową systemu dystrybucji sygnałów odniesienia dla Europejskiego Źródła Spalacyjnego (neutronów) w Lund (Szwecja), a obecnie pracuje nad projektem synchronizacji systemów diagnostyki wiązki akceleratora Proton Improvement Plan II (PIP-II) w Chicago.

Prof. Krzysztof Czuba
Opowie o wzroście szybkości przetwarzania danych przez współczesne systemy elektroniczne , które wymusza zużycie coraz większych mocy przy jednoczesnym obniżeniu napięć zasilania. Dla przykładu, karty graficzne dostępne na rynku mogą pobierać moc przekraczającą 500 W, a producenci zapowiadają premiery urządzeń pobierających moc przekraczającą 1kW. Przy napięciach zasilania mniejszych od 1V prądy niezbędne do zasilania takich układów sięgają wartości setek albo nawet ponad tysiąca amperów. Z drugiej strony maleją rozmiary fizyczne urządzeń i marginesy szumowe dla przetwarzanych sygnałów. W efekcie, zapewnienie poprawności transmisji danych w nawet w znacznie mniej wymagających prądowo systemach staje się niezwykle poważnym wyzwaniem dla inżynierów. Tak zwane „sztywne zasilanie”, odporne na szybkie zmiany obciążenia o dużych amplitudach zmian pobieranego prądu stało się krytycznym elementem współczesnych systemów elektronicznych.
Krótko przedstawii problematykę konstruowania sieci zasilających dla współczesnych układów elektronicznych. Przybliży słuchaczom pojęcie „Power Integrity”. Przedstawi sposoby charakteryzacji sieci zasilającej, cechy najważniejszych elementów tej sieci oraz ich wpływ na jakość zasilania. Postara się też pokazać przykładowe metody testowania elementów oraz parametrów zasilacza.
8. Maciej Lasota: Jak zoptymalizować początek linii transmisyjnej na PCB za pomocą Ansys HFSS 3D Layout?

Maciej Lasota
Inżynier elektronik z doświadczeniem w obszarach automotive, medical oraz telecom. Interesuje się zagadnieniami związanymi z elektromagnetyzmem oraz Signal Integrity. Obecnie pracuje w Hitachi.
9. Dominik Kołtunowicz: Doświadczenia Prezesa UKE jako organu nadzoru rynku – wnioski z prowadzonych kontroli

Dominik Kołtunowicz
Prawnik, ekspert specjalizujący się w zagadnieniach związanych z wprowadzaniem wyrobów do obrotu. Brał udział w tworzeniu ustawy o kompatybilności elektromagnetycznej i ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. Członek Komitetu Sterującego ds. Nadzoru Rynku przy Prezesie UOKiK. Od przeszło 20 lat zajmuje się koordynacją działań nadzoru rynku w obszarach EMC i RED.
11. Tadeusz Asyngier: Diagnozowanie i charakteryzowanie systemów wbudowanych w skorelowanych dziedzinach radiowej, analogowej i cyfrowej
Tadeusz Asyngier pełni funkcję starszego inżyniera aplikacyjnego w firmie Tektronix – Tespol.

Tadeusz Asyngier
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów w systemach wbudowanych często wymaga obserwacji sygnałów w różnych dziedzinach (cyfrowej, analogowej, radiowej i modulacji). Tylko pełna korelacja czasowa tych dziedzin umożliwia wyizolowanie potencjalnego problemu, jak na przykład to czy teoretycznie prawidłowo (w sensie protokołu) wysłana komenda przestrojenia częstotliwości nośnej sygnału wysokich częstotliwości i wysłania zmodulowanego sygnału cyfrowego na warstwie radiowej, wykonującego określoną funkcje w układzie, została poprawnie zrealizowana, a układ spełnił funkcjonalne oczekiwania konstruktora. Przez dziesieciolecia konstruktorzy posiłkowali się w tym celu specjalizowanymi przyrządami pomiarowymi (jak analizatory cyfrowe, oscyloskopy czy analizatory widma) z zachowaniem korelacji czasowej poprzez wzajemne wyzwalanie się tych urządzeń. Barierę stanowił całkowity koszt takiego systemu i niepełna integracja zobrazowania skorelowanych czasowo przebiegów w różnych dziedzinach. Rozwiązaniem jest wprowadzona przez Tektronix i rozwijana od dekady koncepcja MDO (ang. Mixed Domain Oscilloscope, oscyloskopowy analizator dziedzin mieszanych). Autor w trakcie prelekcji wyjaśni zasadę działania takiego urządzenia i wskaże praktyczne sposoby jego wykorzystania w cyklu konstruowania systemów wbudowanych.
12. Mariusz Duczek: Powstań jak Feniks z popiołów: Jak efektywnie zarządzać zmianą po utracie pracy.
Mariusz od ponad 25 lat wspiera firmy technologiczne w dynamicznym skalowaniu sprzedaży, optymalizacji procesów biznesowych oraz rozwoju kompetencji zespołów handlowych. Obecnie prowadzi własną działalność doradczo-szkoleniową, współpracuje z firmami technologicznymi (Fortes Interactive) oraz rozwija kompetencje zarządcze i strategiczne na studiach EMBA na Akademii Leona Koźmińskiego.

Mariusz Duczek
Utrata pracy to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń zawodowych, ale jednocześnie może stanowić początek zupełnie nowych możliwości. Podczas warsztatu Mariusz w interaktywny sposób skupi się na praktycznych aspektach radzenia sobie z nagłą utratą pracy: od zarządzania emocjami, przez podejmowanie konkretnych działań, aż po skuteczne wykorzystanie narzędzi takich jak LinkedIn do budowania profesjonalnej sieci kontaktów i poszukiwania nowych wyzwań zawodowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak przetrwać oraz przekształcić to trudne doświadczenie w szansę na rozwój i odkrycie nowych ścieżek kariery. Podzieli się refleksjami z własnych doświadczeń.
13. Ewa Załupska: Odporność psychiczna – brakujące ogniwo motywacji, przywództwa, efektywności, zaangażowania i poczucia sensu pracy.
Ewa jest trenerem i konsultantem biznesowym dla właścicieli firm, zarządów organizacji i zespołów, głównie kadry kierowniczej. Jako właścicielka firmy szkoleniowej KROK oraz założycielka i Wiceprezes Fundacji Europejski Instytut Brainologii, propaguje wiedzę o mózgu oraz wspiera ludzi w budowaniu odporności psychicznej. Autorka kursów i ebooków z obszaru zarządzania zespołem i rozwoju kompetencji przywódczych. Wykładowca akademicki na studiach podyplomowych Brainologia – Zarządzanie Dobrostanem w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Ma tytuł holistycznego terapeuty przy wykorzystaniu nauk jogi. W fundacji jej celem jest wspieranie ludzi w obszarze ich zdrowia psychicznego. Prowadzi badania psychometryczne i dokonuje analizy potencjału jednostki m.in. narzędziem Lumina Learning. Diagnozuje odporność psychiczną przy użyciu testu TOP360.

Ewa Załupska
W obszarach efektywności organizacji, motywacji ludzi, ich zaangażowania oraz współpracy zespołowej, tematy dotyczące odporności psychicznej zajmują coraz więcej miejsca. Dzieję się tak dlatego, że wszechobecny stres (i to nie tylko ten zawodowy) powoduje, że ludzie na rozmaitych stanowiskach nie czują satysfakcji ze swojej pracy lub wręcz sobie z nią nie radzą, zbliżając się do wypalenia.
Ewa podpowie, co może zrobić lider dla pracowników, aby wspierać ich w tym zakresie, a także co może zrobić sam dla siebie. Nauczy jak odzyskać kontrolę nad stresem i zapobiegać przeciążeniu tworząc zdrowe środowisko pracy.
14. Dr Tomasz Ćwienk: „Zbuduj(my) sobie procesor”, czyli krótka prezentacja na temat tego, że elektronika made in Poland nie jest mission impossible
Dr Tomasz Ćwienk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od ponad dwóch dekad związany jest z branżą IT oraz mediami. W trakcie swojej kariery zawodowej budował m.in. markę GoodRAM, tworząc dział Public Relations i Marketingu w Wilk Elektronik SA, a od prawie 15. lat współpracuje z Digital Core Design oraz DCD-SEMI sp. z o.o. Jest też założycielem Centrum Analiz Strategicznych PR-ON, którego celem jest wsparcie oraz optymalizacja komunikacji firm z branży nowych technologii z otoczeniem biznesowym oraz medialnym. Firmy, z którymi współpracuje, oprócz sukcesów rynkowych, uzyskały również szereg dodatkowych wyróżnień jak np. tytuł Polskiego Produktu Przyszłości, Teraz Polska, Product of the Year Award, jak też kilkuset innych nagród i wyróżnień w kraju, jak i za granicą.

Dr Tomasz Ćwienk
DCD-SEMI od przeszło 25 lat projektuje IP Core dla firm z całego świata – zarówno korporacji pokroju Toyota, Sony, VW czy Siemens, ale też uniwersytetów oraz start-upów. Tymczasem w Polsce wciąż wolimy korzystać z gotowych rozwiązań wyprodukowanych na drugim końcu świata (w których nomen omen często zaszyte są właśnie rozwiązania DCD-SEMI). W trakcie prezentacji dr Ćwienk zaprezentuje kilka przykładowych produktów, które można wykorzystać przy projektowaniu własnych FPGA czy ASIC. RISC-V, CAN-XL, a może 8051? IP Core szyte na miarę… potrzeb projektu.
15. Wojciech Uzdrzychowski: Dyrektywa RED – ocena cyberbezpieczeństwa w/g norm zharmonizowanych.
Inżynier elektronik oraz oceny zgodności. Przez 12 lat był związany z branżą automotive, gdzie projektował elektronikę pod kątem spełnienia wymagań EMC producentów europejskich. Obecnie zajmuje się oceną zgodności głównie dla urządzeń IoT oraz Smart Home.

Wojciech Uzdrzychowski
Podczas wykładu Wojciech omówi zasady oceny i implementacji cyberbezpieczeństwa dla urządzeń radiowych zgodnie z dyrektywą RED, koncentrując się na normach EN 18031-1, EN 18031-2 i EN 18031-3. Opowie jak przygotować się do spełnienia wymagań obowiązujących od 1 sierpnia 2025 roku. Normy te, ustalone w styczniu 2025, dotyczą urządzeń podłączonych do internetu; przetwarzających dane, służące do opieki na dziećmi, zabawek , urządzeń noszonych, oraz narzędzi płatniczych.
16. Patryk Duński: Jak nie projektować architektury oprogramowania dla urządzeń infrastruktury krytycznej i medycznej?
Patryk jest inżynierem oprogramowania od ponad 13 lat, a od 6 lat pracuje jako lider zespołów i architekt oprogramowania. Specjalizuje się w informatycznych systemach skalowalnych i rozproszonych, a w swojej karierze współpracował zarówno z ogromnymi korporacjami oraz dynamicznymi startupami. W swojej pracy zajmował się pracą nad technologią medyczną kluczową dla zdrowia publicznego i infrastruktury krytycznej, gdzie wydajność, bezpieczeństwo i precyzja ma kluczowe znaczenie.

Patryk Duński
Będzie to opowieść poparta doświadczeniem o tym, jak projektować oprogramowanie, które obsługuje przemysłowe urządzenia i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu kluczowych decyzji systemowych.
17. Marcin Knafel: Inżynieria wsteczna – praktyczne zastosowania
Inżynier elektronik w Hitachi Energy oraz bloger internetowy prowadzący konto OkiemElektronika na Facebooku i TikToku. Zajmuje się popularyzacją elektroniki i prowadzi własny serwis. Zajmował się takimi ciekawymi tematami, jak akcelerator cząstek elementarnych, cyfrowy szpieg, czy energoelektronik przy megawatowych systemach ładowania samochodów elektrycznych.

Marcin Knafel
Dużym wyzwaniem w utrzymywaniu i rozwoju istniejących systemów jest brak dokumentacji. Czy to na poziomie systemu sterowania maszyny, czy poszczególnych układów na PCB inżynieria wsteczna pomaga zrozumieć jak działa dany podzespół oraz umożliwia nie tylko jego modyfikacje, ale również serwis. Marcin postara się na konkretnych przykładach zaprezentować, gdzie i kiedy inżynieria wsteczna może się okazać pomocnym narzędziem.
18. Julian Caro Linares: Arduino dla profesjonalistów: od prototypowania do masowej produkcji
Inżynier elektroniki, IoT i robotyki, specjalizujący się w szybkim prototypowaniu i wytwarzaniu produktów. Obecnie pracuje w Arduino jako lider zespołu Product Experience Team, pomagając definiować nowe produkty w środowiskach profesjonalnych, hobbystycznych i edukacyjnych.

Julian Caro Linares
W swojej prezentacji Julian omówi ekosystem Arduino i rodzinę produktów Arduino Pro oraz sposób wykorzystania Arduino do dostarczania profesjonalnych rozwiązań w środowiskach przemysłowych, IoT i chmurowych.
19. Aleksandra Budziszewska: Jak wyprodukować działający prototyp w ekstremalnie krótkim czasie. Case study opracowywania urządzenia szyfrującego
Aleksandra jest Technical Project Managerem z doświadczeniem w projektach software’owych i hardware’owych. Z wykształcenia programistka, ale bardziej woli „programować w programistach”, niż w kodzie. Uwielbia rozwijać ludzi i dawać im przestrzeń do pokazania swojego maksymalnego potencjału. Doświadczenie zdobywała w przeróżnych środowiskach, start up’owych, koorporacyjnych i wojskowych. Ma stopień sierżanta Wojska Polskiego.

Aleksandra Budziszewska
W trakcie jej prelekcji uczestnicy dowiedzą się, jak planować i monitorować realizację projektu R&D, tak aby zminimalizować czas i nie zaszkodzić jakości finalnego produktu. Przedstawionych zostanie kilka narzędzi, które można wdrożyć w swoim zespole tak, aby powtarzalnie zaskakiwać interesariuszy tempem pracy i jakością prototypów. Aleksandra omówi każdy etap projektu i skupi się przede wszystkim na symulacjach, podjęciu decyzji o rozpoczęciu produkcji oraz strategiach wywierania wpływu na podwykonawców, tak aby chcieli jak najszybciej dostarczyć wymagane elementy.
20. Maciej Kraszewski: Narzędzie symulacyjne a EMC
Maciej jest menedżerem R&D, inżynierem elektronikiem i wykładowcą akademickim.

Maciej Kraszewski
Przegląd narzędzi (też darmowych) do symulacji zjawisk elektromagnetycznych i przykłady (też LT Spice). Symulacja i filtracja przetwornicy SMPS.
21. Łukasz Kneć: Wprowadzenie produktu elektronicznego z modułem(-ami) radio, zgodnego z CE na rynek USA (NRTL, FCC), w formie „case-study”
Łukasz od ponad 15 lat działa w obszarze zgodności produktu, bezpieczeństwa oraz dostępu do międzynarodowych rynków, takich jak EU&EFTA, UK, USA/Canada, Australia/New Zealand i inne. Karierę rozpoczął w kilku korporacjach, gdzie zdobywał niezbędne doświadczenie, a obecnie, jako CE4PRO, wspiera klientów – od małych przedsiębiorstw po duże korporacje – na każdym etapie ich projektów. Jako trener i prelegent stara się udowodnić, że ocena zgodności to nie tylko biurokratyczny obowiązek, lecz przede wszystkim proces umożliwiający rzetelną ocenę bezpieczeństwa produktów, zgodnie z normami technicznymi i prawnymi rynku docelowego.

Łukasz Kneć
W czasie warsztatów, wraz z uczestnikami, przygotuje strategię prac zgodności, jakie należy wykonać, aby wprowadzić produkt na rynek USA. Zrobi to dla przykładowego produktu, którego pomysł poddadzą uczestnicy. Odpowiedzą przy tym wspólnie na pytania: Jakie interfejsy posiada produkt? Jak wpływają one na wymagania zgodności w EU oraz USA? Jakie wymagania prawne mogą dotyczyć naszego produktu „case-study”? Jakie dobrać standardy techniczne i dlaczego nie wszystkie standardy obowiązują „wprost”?
22. Rafał Kramek: Uruchomienie i testy układów zasilania
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, pierwsze szlify zawodowe zdobywał w branży oświetlenia LED, gdzie przez kilka lat projektował systemy sterowania i zasilania modułów LED do zastosowań w przemyśle, ogrodnictwie, automotive czy militarnych. Następnie zajmował się szeroko pojętą elektroniką dla producentów AGD, od interfejsów użytkownika po sterowanie silnikami. Był związany z firmą Nokia, gdzie jako Hardware Design Engineer projektował i wdrażał do produkcji zaawansowane karty testowe szybkich interfejsów telekomunikacyjnych. Obecnie pracuje jako Lead Hardware Engineer we Fluke.

Rafał Kramek
W trakcie warsztatu przejdzie razem z chętnymi przez wszystkie kroki potrzebne do tego, żeby skutecznie przetestować zasilacze w projektach. Przeprowadzi z uczestnikami kilka pomiarów, obejrzy najważniejsze przebiegi i postara się rozwiązać kilka typowych problemów.
23. Piotr Janik: „Surge melodies” – wariacje związane z różnymi konfiguracjami testów surge oraz ich implikacje dla typowych obwodów
Inżynier z 10-letnim doświadczeniem w zakresie EMC i RED oraz projektowania modułów elektronicznych. Ekspert w zakresie standardów EMC i radiowych, EN/IEC/FCC/EAC,DNV-GL,ETSI, etc. Zajmuje się przygotowywaniem analiz inżynieryjnych, raportów, planów badań, strategii certyfikacji. Testuje urządzenia w zakresie EMC i RED, doprowadza do ich zgodności z wymaganiami norm i dyrektyw.

Piotr Janik
Rozwiązywanie problemów EMC, przeglądy projektów, obliczanie obwodów zabezpieczających, wykonywanie testów EMC, kwalifikacja CE, FCC, RCM, pomiary EMC w terenie.
24. Michał Rokossowski: Weryfikacja generatorów i testy odporności elektroniki na impulsy typu BURST, SURGE, ESD
Absolwent Politechniki Poznańskiej. Ukończył Studia na kierunku Elektrotechnika, specjalność Elektroniczna Aparatura i Systemy Pomiarowe oraz studia podyplomowe „Organizacja i akredytacja laboratoriów” na Politechnice Gliwickiej. Utworzył i akredytował laboratorium wykonujące badania pola elektromagnetycznego dla celów BHP. Mierzy pola elektromagnetyczne od 24 lat. Skonstruował kilka urządzeń usprawniających pracę w laboratorium. Kompatybilność elektromagnetyczną bada od ponad 5 lat.

Michał Rokossowski
25. Tomasz Warzyński: Weryfikacja generatorów i testy odporności elektroniki na impulsy typu BURST, SURGE, ESD
Inżynier i fotograf. Absolwent Politechniki Gdańskiej i Wydziału Sztuk Mediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Bada kompatybilność elektromagnetyczną i tworzy przestrzenie performatywnej fotografii terapeutycznej. Dostarcza dowody na zgodność urządzeń elektronicznych z zasadniczymi wymaganiami dyrektyw UE. Obszary jego twórczej ekspresji to wystawy, performance, czy warsztaty rozwojowe, takich jak: „Muganawa“ (2017), „Obszary niewiadome“ (2019), „Peripheral images“ (2023), czy „Triada“ (2024).

Tomasz Warzyński
Oprócz zapewnienia spójności pomiarowej poprzez uzyskiwanie świadectw wzorcowania, laboratoria badające kompatybilność elektromagnetyczną (EMC) powinny zapewniać ważność wyników poprzez weryfikację poprawności działanie wykorzystywanej do tego aparatury. Podczas warsztatów Michał Rokossowski i Tomasz Warzyński zaprezentują metody umożliwiające przeprowadzenie takich czynności sprawdzających dla generatorów szybkich stanów przejściowych EFT (BURST) oraz generatorów wysokoenergetycznych udarów typu SURGE. Przedstawią propozycja zautomatyzowania weryfikacji testów. Uczestnicy będą mogli doświadczyć działania symulatora zjawisk elektrostatyki(ESD).
26. Wojciech Fąfara: Szukanie dziury w całym.
Wojciech jest głównym technologiem w firmie EMCEK, specjalizującej się w projektowaniu i budowie klatek Faradaya oraz pomieszczeń ekranowanych elektromagnetycznie. Jego doświadczenie obejmuje projektowanie i realizacje w zakresie ekranowania dla prestiżowych klientów takich jak NOKIA, ABB, Główny Urząd Miar oraz podmioty sektora wojskowego i bezpieczeństwa. Od wielu lat specjalizuje się także w prowadzeniu badań tłumienności, w tym realizowanych zgodnie z normą EN 50147-1.
Poprowadzi warsztat dotyczący badania tłumienności elektromagnetycznej komory ekranowanej zgodnych z normą EN 50147-1
***
Portal Mikrokontroler.pl jest patronem medialnym Konferencji B+R elektroniki.