LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Grupa Enea pozyskała 9,13 mld PLN z KPO na rozwój sieci dystrybucyjnych

Grupa Enea zainwestuje 9,13 mld PLN w rozwój sieci dystrybucyjnych w północno-zachodniej Polsce. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Umowę o udzieleniu Grupie Enea pożyczki w wysokości 9,13 mld PLN przez Bank Gospodarstwa Krajowego podpisali w środę w Warszawie, w obecności Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych oraz Pauliny Hennig-Kloski, ministry klimatu i środowiska, szefowie obu instytucji: Grzegorz Kinelski, prezes Enea S.A. oraz Mirosław Czekaj, prezes BGK.

Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Fot. PAP

W ramach tego projektu, w północno-wschodniej Polsce, czyli na obszarze działania Grupy Enea, powstanie 14 tys. km nowych linii, a zmodernizowanych zostanie 8 tys. km. sieci dystrybucyjnych, z wykorzystaniem technologii inteligentnej sieci dystrybucyjnej – smart grid.

– Bez wątpienia rozwój sieci dystrybucyjnych jest absolutnie kluczowy do tego, żeby ceny energii były utrzymywane na społecznie akceptowalnym poziomie – powiedział minister Jakub Jaworowski.

Szef resortu aktywów państwowych podkreślił, że dowodem na skuteczność działań Grupy Enea jest wzrost wartości jej spółek i przypomniał, że wartość akcji spółek Grupy od końca 2023 r. wzrosła o 140 proc., a w roku bieżącym o 40 proc.

– Uruchomiony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Fundusz Wsparcia Energetyki to łącznie 70 mld PLN na modernizację polskiego systemu elektroenergetycznego po to, by zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Enea to ostatni z dużych dystrybutorów sięgający po pieniądze z Funduszu Wsparcia Energetyki, z którego zakontraktowano już w sumie ponad 40 mld PLN – dodała minister Paulina Hennig-Kloska zaznaczając, że modernizacja sieci przesyłowych to jeden z priorytetów rządu, podejmowany w celu m.in. wyeliminowania ryzyka blackoutu.

MInistra podkreśliła też, że dzięki modernizacji sieci przesyłowych będzie można wprowadzać tanią energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych i zwiększyć efektywność pracy tych źródeł.

Oczywiście, musi to iść w parze z budową >>drugiej nogi<<, która przez wcześniejsze lata była zaniedbana, czyli bilansowania sieci. W parze z budową całego szeregu magazynów na poziomie magazynów wielkoskalowych – wskazała.

Fot. PAP

Podpisanie umowy z BGK to jeden z kluczowych kroków w transformacji naszej sieci dystrybucyjnej. Dzięki tym środkom przyspieszamy modernizację infrastruktury, co przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne kraju, efektywniejsze przyłączanie OZE oraz aktywny udział odbiorców energii w rynku. Realizujemy nasze cele zdefiniowane w Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku i wspieramy transformację energetyczną kraju – podkreślił prezes Enei Grzegorz Kinelski i przypomniał, że Enea planuje w najbliższych dziesięciu latach wydać 40 mld PLN na modernizację i budowę sieci, a koszt całości inwestycji w ramach realizacji strategii ma osiągnąć ponad 100 mld PLN.

Zbudujemy szybko reagującą cyfrową sieć, obsługującą źródła słoneczne i wiatrowe, przewidującą ich zachowanie z wyprzedzeniem. Tak, aby wykorzystać potencjał źródeł OZE – zapowiedział prezes Enei.

Prezes BGK Mirosław Czekaj wspomniał, że kierowany przez niego bank wspiera zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy Polski, m.in. poprzez dostęp do bezpiecznej i taniej energii, a jako operator KPO dysponuje 90 mld PLN z przeznaczeniem na energetykę i morskie farmy wiatrowe.

Umowa z Eneą jest kolejnym krokiem przybliżającym pełne wykorzystanie środków z tej puli. Modernizacja sieci energetycznych będzie kołem zamachowym do dalszych inwestycji przedsiębiorców w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę oraz magazyny energii – powiedział prezes Czekaj.

Środki z pożyczki będą uruchamiane w transzach, w latach 2025-2036, natomiast spłata kapitału zaplanowana jest w ratach, w okresie od 2034 do 2050 r. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,5 proc. rocznie.

Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52. proc. udziałem Skarbu Państwa. Zajmuje się m.in. sprzedażą, wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!