Irlandia wzmacnia swoją rolę w globalnym przemyśle półprzewodnikowym, opracowując strategię „Silicon Island”
Irlandia jest najnowszym państwem członkowskim UE, które ogłosiło krajową strategię w zakresie półprzewodników. Inicjatywa, nazwana Silicon Island, podobnie jak strategie innych krajów UE, wpisuje się w europejską ustawę o chipach wprowadzoną w 2023 roku. Zainaugurowana przez Petera Burke’a, irlandzkiego ministra ds. przedsiębiorczości, turystyki i zatrudnienia, Silicon Island ma na celu wzmocnienie roli Irlandii w globalnym przemyśle półprzewodników, przyczyniając się jednocześnie do realizacji celu ustawy Chips Act, jakim jest zwiększenie wielkości produkcji półprzewodników w Europie do 20% światowej produkcji do 2030 roku.
Irlandia chce stworzyć 34,5 tysiąca nowych miejsc pracy w branży półprzewodników do 2040 r.
Przemawiając podczas wydarzenia inauguracyjnego, które odbyło się w biurach partnera badawczo-rozwojowego Tyndall National Institute, minister Peter Burke stwierdził:
– Stawiamy na półprzewodniki. Irlandia ma już silną bazę, z ponad 130 lokalnymi i międzynarodowymi firmami, 20 tysiącami miejsc pracy i 13,5 mld EUR rocznego eksportu. Wierzę jednak, że przy odpowiednim wsparciu moglibyśmy osiągnąć znacznie więcej. Do 2040 r. w Irlandii może powstać nawet 34 500 nowych stanowisk w branży półprzewodników. Strategia ta jest zobowiązaniem Irlandii do pomocy w realizacji European Chips Act i stania się światowym liderem w tym kluczowym sektorze. Irlandia zwraca się ku chipom jako kolejnej wielkiej szansie. Znaczna część działań zmierzających do realizacji naszych ambicji jest już w toku. Przeznaczyliśmy już ponad 70 mln EUR z funduszy krajowych i unijnych na udział Tyndall w trzech liniach pilotażowych UE. Utworzyliśmy I-C3 – krajowe centrum kompetencji na mocy europejskiej ustawy o chipach – i połączyliśmy siły z Analog Devices i 14 państwami członkowskimi UE w ramach IPCEI [ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania] w dziedzinie mikroelektroniki.

Źródło: Silicon Island Ireland’s National Semiconductor Strategy
Irlandia domem dla zaawansowanych graczy z branży półprzewodników
Irlandia ma wyjątkową pozycję w branży półprzewodników, a 15 z 30 największych globalnych firm półprzewodnikowych prowadzi działalność w tym kraju. Ponadto trzy z pięciu największych firm EDA, Cadence, Siemens i Synopsys, prowadzą tam działalność. Ponadto duże firmy, takie jak Analog Devices, Intel i Qualcomm, a każda z nich dokonała w ostatnich latach znacznych inwestycji w badania i rozwój oraz produkcję.
– Historia półprzewodników w Irlandii ma już ponad 45 lat, zaczynając pod koniec lat siedemdziesiątych wraz z pojawieniem się Analog Devices, a wkrótce potem Intela. Dziś mamy mieszankę dużych międzynarodowych firm, takich jak Qualcomm, ale mamy też firmy takie jak Cadence, które wspierają cały łańcuch wartości półprzewodników w Irlandii. Jedną z najważniejszych rzeczy jest rozwój naszego kompleksowego ekosystemu w całym łańcuchu dostaw półprzewodników. A kiedy jest on połączony i zebrany razem, daje przestrzeń do działania rodzimym MŚP. Jest to coś, czego doświadczamy na przykład w Tyndall. Nasze spinouty mają tendencję do utrzymywania się przez dłuższy czas i rozwoju, jak Firecomms, ale także w wielu przypadkach są kupowane przez duże firmy, takie jak InfiniLed, który został przejęty przez Oculus i jest obecnie częścią Meta. Widzimy również pełen strumień startupów i rodzimych organizacji, a także tych MŚP lub startupów z innych krajów, które chcą rozwijać się w Irlandii – zauważył Giorgos Fagas, dyrektor ds. rozwoju strategicznego w Tyndall National Institute.
Podkreślił, że irlandzka polityka przemysłowa zasadniczo koncentrowała się na technologiach cyfrowych. Teraz, dzięki Narodowej Strategii Półprzewodników, w centrum uwagi znalazły się półprzewodniki. Koncentracja ta pomaga budować dynamikę z odpowiednimi agencjami rządowymi i podmiotami branżowymi w celu wspierania ekosystemu MŚP w podobny sposób, w jaki wspierał on rozwój organizacji zajmujących się technologiami cyfrowymi.
Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą
Branża półprzewodników wymaga wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, a rozwój, rekrutacja i zatrzymywanie ludzi ma kluczowe znaczenie.
– Kwestia umiejętności jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko dla Irlandii czy Europy, ale dla całego świata, przynajmniej w przypadku półprzewodników. Podczas gdy wiele raportów podkreśla lukę talentów w branży półprzewodników, jasne jest, że żaden pojedynczy akt nie może jej poprawić. Potrzeba wielu małych zmian, które w końcu przyniosą sukces. Potrzebujemy zmian w całym spektrum edukacji i poza systemem edukacji w zakresie uczenia się przez całe życie. Częścią naszej strategii jest powołanie grupy zadaniowej, która zajmie się wszystkimi sektorami półprzewodników. Powodem tego nie jest to, że uważamy, że nie zajęliśmy się tym problemem, ale koordynacja działań w całym sektorze i określenie, co jeszcze należy zrobić, aby wypełnić lukę talentów – zapewnił Giorgos Fagas

Giorgos Fagas, dyrektor ds. rozwoju strategicznego w Tyndall National Institute
Tyndall i Munster Technical University uruchomią w przyszłym roku kurs produkcji półprzewodników z praktycznym szkoleniem, w tym szkoleniem w pomieszczeniach czystych.
Przekształcenie badań i rozwoju w produkcję półprzewodników
Irlandzkie uniwersytety są dobrze połączone z innymi europejskimi sieciami półprzewodników i projektami badawczymi. Przykłady obejmują IPCEI obejmujący mikroelektronikę i technologie komunikacyjne (IPCEI ME/CT), linię pilotażową NanoIC i linię pilotażową PIXEurope.
Jednym z wyzwań każdego wspólnego projektu badawczego dla państwa członkowskiego UE jest zapewnienie, że może on czerpać korzyści z dalszych zobowiązań handlowych.
– Irlandia jest jednym z największych eksporterów technologii półprzewodnikowych, z eksportem o wartości 13,5 mld EUR. Również po stronie badań i rozwoju z pewnością pompujemy ponad naszą wagę. Jeśli spojrzeć na wypłaty z unijnych projektów w ramach programu Horyzont 2020, Tyndall znalazłby się w pierwszej dziesiątce odbiorców europejskich funduszy na badania i rozwój. […] Ponieważ polityka przemysłowa koncentrowała się wcześniej na technologiach cyfrowych, ICT i technologiach w ogóle, półprzewodniki nie były podkreślane jako odrębny sektor. Oznaczało to, że nie otrzymywały one takiego samego poziomu wsparcia i atrakcyjności jako sektor. Narodowa Strategia Półprzewodników jest pierwszą wielką deklaracją intencji – podkreślił Giorgios Fagas
Źródło: eetimes