EDF Renewables Polska buduje pierwszy w Polsce komercyjny, wielkoskalowy magazyn energii
Spółka EDF Renewables Polska oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie budowy pierwszego komercyjnego, wielkoskalowego magazynu energii w Polsce o mocy 50 MW, w Starym Grodkowie w woj. opolskim. Instalacja będzie się składać z bateryjnych kontenerowych magazynów energii, stacji transformatorowych nn/SN, stacji elektroenergetycznej wraz z transformatorem mocy SN/110kV. Wolnostojący magazyn będzie podłączony linią kablową 110kV do sieci elektroenergetycznej TAURON Dystrybucja.
O rozpoczęciu inwestycji poinformowała podczas debaty eksperckiej „Magazyny energii w polskim systemie elektroenergetycznym – szansa czy wyzwanie?” w Warszawie prezes EDF Renewables Polska Alicja Chilińska-Zawadzka.
Harmonogram prac zakłada, że w czerwcu i w lipcu br. nastąpi dostawa i montaż magazynów energii, w październiku i w listopadzie przewidziane są rozruchy technologiczne oraz podanie napięcia, w styczniu przyszłego roku obiekt ma zostać przekazany do eksploatacji.
EDF Renewables Polska planuje dalszy rozwój projektów magazynowania energii
– Największym zadaniem polskiej transformacji energetycznej jest budowa elastycznego, odpornego i zrównoważonego systemu elektroenergetycznego. Magazyny energii będą w najbliższym czasie, ale też w długiej perspektywie, największym filarem bezpieczeństwa w naszym systemie elektroenergetycznym – powiedziała Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables Polska, która przypomniała, że spółka skupia się głównie na rozwoju odnawialnych źródeł energii, które są przyłączane do sieci energetycznej.
Głównym obszarem działania firmy są lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne, a ponadto zgłasza ona gotowość do aktywnego uczestnictwa w budowie polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej, a bardziej ogólnie do wsparcia budowy elastyczności polskiej sieci dzięki rozwiązaniom dostosowanym do indywidualnych potrzeb.
Michał Bernhard, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia powiedział, że magazyny wielkoskalowe są to najbardziej efektywne narzędzia, które pozwalają zakumulować dużą ilość energii i wygenerować dużą ilość mocy. Jeżeli są lokowane w pobliżu źródeł wytwórczych, wówczas pomagają w wykorzystaniu tej najtańszej zielonej energii.
– Grupa TAURON też będzie budowała takie magazyny. Planujemy 700 MW do roku 2030 i 1,4 GW do 2035 roku. Ciekawym uzupełnieniem tych wielkoskalowych magazynów energii są magazyny przydomowe. Wspieramy naszych klientów w dostarczaniu tego rodzaju magazynów, a dają one konsumentom dodatkowe korzyści – powiedział prezes Bernhard.
– Najbardziej cieszy mnie to, że wkrótce zostanie opracowane rozszerzenie cable pooling (podłączenie przynajmniej dwóch OZE do tego samego przyłącza) na magazyny – powiedziała Małgorzata Kozak, dyrektor departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE).
– Potrzebujemy w Polsce jasnej strategii rozwoju rynku magazynowania energii, jasnej wizji, w jaki sposób chcemy zintegrować magazyny energii z innymi elementami systemu energetycznego. Musimy wspierać nasze innowacje, rozwój technologii, żeby ten local content w tej dziedzinie był jak największy – mówiła Barbara Adamska, prezes Polskiego Towarzystwa Magazynowania Energii. Wymieniła przy tym bariery, takie jak: graniczony dostęp do finansowania, problemy z przyłączeniem do sieci, brak strategii rozwoju rynku magazynów energii i niedostateczne wsparcie dla innowacji i rozwoju
– Cele środowiskowe, takie jak adaptacja do zmian klimatu, ograniczenie zmian klimatu, odnoszą się do magazynowania energii. Do tego mamy techniczne kryteria kwalifikacji, więc wątki związane z taksonomią będą ważne dla inwestorów, będą podstawą dla rozmów z bankami komercyjnymi i inwestycyjnymi. Jeśli chcemy inwestować w magazynowanie energii, jeśli chcemy być aktywni na tym rynku, to jak najbardziej powinniśmy być za pan brat z taksonomią – zaznaczył Dariusz Kryczka, partner i lider Centrum Kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu EY Polska.
EDF Renewables to międzynarodowa firma energetyczna, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Na koniec 2024 r. dysponowała mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 14,2 GW (23,2 GW brutto) na całym świecie.
Spółka obecna jest głównie w Europie i Ameryce Północnej. Kontynuuje swój rozwój, zajmując pozycję na obiecujących rynkach wschodzących, takich jak: Brazylia, Chiny, Indie, RPA, Polska oraz na Bliskim Wschodzie. Historycznie aktywna w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice, firma ma obecnie silną pozycję w morskiej energetyce wiatrowej i pływającej energetyce wiatrowej, a także w nowych technologiach, takich jak magazynowanie energii, pływająca energia słoneczna i agrowiatraki.
Źródło: PAP