LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Grupa WB Electronics chwali się wynikami za 2024 rok – prawie 3 mld PLN przychodów i blisko 623 mln zysku netto | perspektywy rozwoju

Jednostką dominującą Grupy WB jest WB Electronics SA z Ożarowa Mazowieckiego, zarejestrowanąa w 2010 roku. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie, produkcja i dostarczanie elektroniki wojskowej, oprogramowania, usług związanych z integracją pojazdów wojskowych, systemów łączności, a także zintegrowanych systemów dowodzenia i łączności oraz Bezzałogowych Systemów Powietrznych.

Grupa Kapitałowa WB Electronics SA opublikowała wyniki finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły ponad 2,96 mld PLN i wzrosły dwukrotnie, w porównaniu z wynikami za rok 20234 (1,04 mld PLN). Zysk z działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 757,2 mln PLN wobec 295,6 mln PLN rok wcześniej. Zysk netto wzrósł ponad dwu i pół krotnie z kwoty 234,1 mln PLN w 2023 roku do prawie 622,8 mln PLN w roku 2024.

Spółki zależne objęte sprawozdaniem finansowym:

  1. Flytronic SA z Gliwic – produkcja statków powietrznych i kosmicznych;
  2. RADMOR SA z Gdyni – produkcja sprzętu telekomunikacyjnego;
  3. Mechanika – Radmor Sp. z o.o. z Gdyni – konstrukcje metalowe;
  4. Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni – produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej;
  5. MindMade Sp. z o.o. z Warszawy – produkcja sprzętu telekomunikacyjnego;
  6. Polcam Systems Sp. z o.o. z Warszawy – produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych;
  7. PN Standard Sp. z o.o. z Warszawy – działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
  8. WB Centrum Kompozytów Sp. z o.o. z miejscowości Czechowice-Dziedzice – badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych;
  9. WB Ukraine LLC z Kijowa – koordynacja współpracy z przedsiębiorstwami ukraińskiego przemysłu obronnego;
  10. 4EN SA z Warszawy – działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne;

Jednostki podporządkowane wyłączone ze sprawozdania finansowego:

  1. WB Electronics India PVT. LTD. z New Delhi;
  2. Delta-WB LLC z miejscowości Georgia w Gruzji;
  3. WPT Holding z Łazisk Górnych;
  4. WBE Technologies SDN BHD z North Block w Malezji;
  5. WB Electronics Sp. z o.o. z Ożarowa Mazowieckiego;
  6. WB America LLC z hrabstwa New Castle;
  7. NITRAT z Warszawy;
  8. WB Middle East for Military Industries LLC z Rijad w Erabii Saudyjskiej;
  9. Polska Amunicja Sp. z o.o. z Warszawy;
  10. WBE0624 Sp. z o.o. z Ożarowa Mazowieckiego;
  11. GP Import Sp z o.o. z Warszawy.

Grupa WB – struktura

W czerwcu 2024 WB Electronisc SA nabyła 100% udziałów WBE0624 Sp. z o.o. W lipcu i sierpniu akcje w kapitale zakładowym RADMOR S.A. We wrześniu kupiła od TDM Electronics S.A. udziały w spółce WPT Holding Sp. z o.o. i wykreśliła z KRS Autokomp Innowacje i Wytwarzanie Sp. z o.o. (spółka zależna od spółki WB Centrum Kompozytów Sp. z o.o.). W październiku i grudniu spółka Radmor S.A. nabyła 600 udziałów w spółce Galwanizernia – Radmor Sp. z o.o. W listopadzie WBE nabyła 100 udziałów w spółce GP IMPORT Sp. z o.o., a w grudniu podwyższyła kapitał zakładowy w spółce Polska Amunicja Sp. z o.o. oraz w spółce WPT Holding Sp. z o.o. W styczniu 2025 doszło do likwidacji spółki WB Middle East LLC, odpowiadającej za współpracę spółek Grupy WB z przedsiębiorstwami w Arabii Saudyjskiej. Od lutego br. WBE posiada ok. 99,30 % akcji w kapitale zakładowym spółki RADMOR S.A., a do rejestru KRS wpisana została nowo zawiązana spółka WBE022025 Sp. z o.o. W maju 2025 roku w spółce GP Import Sp. z o.o. podwyższony został kapitał zakładowy i WB Electronics S.A. łącznie posiada 100% udziałów.

Prezesem Zarządu Spółki jest Piotr Wojciechowski, wiceprezesem Adam Bartosiewicz, natomiast wiceprezesem ds. finansowych Rafał Kuczewski.

Piotr Wojciechowski posiada 45,49% kapitału i głosów, Adam Bartosiewicz 28,07%, a 26,44% należy do funduszu PFR. Źródło: sprawozdanie zarządu z działalności WBE SA za 2024 rok.

Obszar działalności WB Electronics SA

Spółka działa na rynku uzbrojenia od 1997 r. Oferuje produkty, usługi i systemy zarządzania polem walki dla sektora zbrojeniowego. Prowadzi działalność w najbardziej zaawansowanym technologicznie i rentownym segmencie rynku czyli integracji produktów oraz systemów uzbrojenia w system zarządzania polem walki. Grupa WB zatrudnia zespoły konstruktorów o rozległych kompetencjach i doświadczeniu w projektowaniu profesjonalnej elektroniki, złożonych systemów teleinformatycznych, platform sensorycznych oraz systemów integrujących te produkty dla realizacji szerokiego spektrum różnych platform bojowych. Istotną rolę odgrywa w tych systemach oprogramowanie, służące wsparciu użytkownika w zakresie agregacji informacji, automatyzacji procesów wnioskowania i dowodzenia na współczesnym polu walki. Produkty WBE koncentrują się na obszarze łączności (łączność foniczna, cyfrowa, przewodowa i bezprzewodowa), przetwarzania informacji (komputery pojazdowe i przenośne, routery) oraz oprogramowania do ww. urządzeń. Kolejną kategorią produktów oferowanych przez spółkę są sensory: głowice optoelektroniczne (głównie do BSP) oraz czujniki chemiczne. Z punktu widzenia zastosowanych technologii, urządzenia te łączą zaawansowaną elektronikę z mechaniką precyzyjną.

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję

Nowym obszarem działalności jest rozwój systemów opartych na wykorzystaniu „sztucznej inteligencji”. Do oferty Grupy WB trafił już system EYEQ do detekcji, klasyfikacji i identyfikacji obiektów wojskowych w odmianach lądowej (EYEQ LAND) i powietrznej (EYEQ AIR). Jego zastosowanie zwiększa świadomość sytuacyjną użytkowników, może także stanowić kluczowy element wsparcia w wielodomenowych działaniach operacyjnych. Algorytm zapewnia precyzyjne śledzenie, identyfikację i naprowadzanie na cele w sposób zautomatyzowany. System rozpoznaje pojazdy i inne obiekty wojskowe, dokonując ich automatycznej klasyfikacji według zdefiniowanej hierarchii i klas wojskowych. Dzięki temu, użytkownicy mogą z łatwością określić rodzaj obiektu, jego typ czy przynależność do konkretnej grupy, co prowadzi do skrócenia czasu reakcji.

Integrując zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji, system EYEQ zwiększa efektywność wojska przez wsparcie żołnierzy w zarządzaniu podsystemami oraz wspomaga przy ocenie zagrożeń, umożliwiając skoncentrowanie się na najbardziej priorytetowych. Klasyfikacja i rozpoznanie obiektów odbywa się na różnych poziomach szczegółowości. Zainstalowanie systemu na pokładzie BSP umożliwia prowadzenie rozpoznania w czasie rzeczywistym, bez potrzeby przesyłania obrazu do operatora, co pozwala na wydłużenie linku radiowego i prowadzenie obserwacji na zwiększonych odległościach od stacji naziemnych.

Rozwiązania kryptograficzne

Dodatkowe uzupełnienie funkcjonalne oferty WBE stanowią rozwiązania kryptograficzne, wymagające kompetencji zarówno w dziedzinie konstrukcji elektronicznych, jak też oprogramowania. Spółka ma ugruntowaną pozycję na rynku krajowym, zarówno poprzez upowszechnienie rozwiązań w wojsku (system TOPAZ, system łączności FONET, radiostacje taktyczne, BSP FLYEYE, amunicja krążąca WARMATE, system GLADIUS zostały wprowadzone na stan uzbrojenia w Rzeczpospolitej Polskiej), jak też uznanie kompetencji i fachowości przez MON, czołowe zakłady przemysłu zbrojeniowego (Rosomak S.A., Huta Stalowa Wola S.A.) i instytucje badawczo-rozwojowe. Dzięki temu WBE uczestniczy w licznych tzw. dialogach technicznych organizowanych przez MON, oraz otrzymuje zaproszenia do udziału w celowych konsorcjach projektowych organizowanych przez inne podmioty polskiego przemysłu obronnego.

Nowości

Do oferty wprowadzono rozwijany w konsorcjum z Huta Stalowa Wola S.A. zdalnie sterowany system wieżowy kalibru 30 mm ZSSW–30. To zamówiona przez Siły Zbrojne RP bezzałogowa wieża z armatą napędową i podwójną wyrzutnią pocisków, która w pierwszej kolejności została zamówiona dla kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak, ale ma stać się standardem uzbrojenia nowych, pływających bojowych wozów piechoty o trakcji gąsienicowej Borsuk. Zapewnia odpowiedni poziom ochrony balistycznej, zdolności rozpoznania i wykrywania celów oraz siłę ognia, przy użyciu karabinu maszynowego, armaty kalibru 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych. WBE odpowiada za elektronikę i system kierowania ogniem wieży, spółka zależna RADMOR S.A. za systemy łączności, spółka zależna ZAIUP AREX SP. Z O.O. za napędy i inne rozwiązania elektromechaniczne.

Zarząd WBE od wielu lat dąży do zapewnienia obecności na rynkach międzynarodowych rozwiązań sprawdzonych w kraju (FONET, TOPAZ, FlyEye, Warmate, FT-5), których charakterystyki zweryfikowano podczas konfliktu o wysokiej intensywności. W powyższych kategoriach produktów Spółka uważana jest za firmę o czołowej pozycji międzynarodowej, konkurencyjnej w stosunku do koncernów międzynarodowych. Dowodem wysokiej jakości oferowanych produktów i usług spółki są kontrakty zdobyte w ostatnich latach.

Ważne umowy w 2024 roku

17 kwietnia 2024 r. WBE podpisała umowę ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na dostawę dla Sił Zbrojnych RP zestawów miniaturowych bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye 3.6 wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. Umowa o wartości 57,6 mln PLN jest obecnie realizowana.

9 maja 2024 r. Grupa WB zawarła umowę o wartości 112,7 mln PLN brutto z Hutą Stalowa Wola S.A. na dostawę i implementację rozwiązań w zakresie systemów teleinformatycznych i łączności wraz z oprogramowaniem.

8 lipca 2024 r. podpisana została umowa pomiędzy Konsorcjum w skład, którego weszła WBE SA, Huta Stalowa Wola S.A. (Lider Konsorcjum), Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i ROSOMAK S.A. a Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia. Na jej podstawie dostarczone zostaną systemy teleinformatycznych do roku 2027. Wynagrodzenie przypadające na Spółkę z tytułu realizacji umowy wyniesie ok. 740 mln PLN.

24 grudnia 2024 r. Grupa WB podpisała umowę ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia, o wartości 500 mln PLN brutto, na dostawę elementów składowych m.in. do dywizjonowych modułów ogniowych, bezzałogowych systemów powietrznych oraz Uniwersalnego Kalkulatora Artyleryjskiego do Środków Ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii. Będzie realizowana w latach 2024 r. – 2028 r.

Perspektywy rozwoju

Działalność Grupy WB koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych technicznie unikalnych rozwiązań dla sektora obronnego. Podstawowym elementem umożliwiającym realizację takiej strategii są prace badawczo rozwojowe, dlatego WBE – wraz z jednostkami zależnymi – w dalszym ciągu będzie koncentrowała znaczą część swoich zasobów w tym obszarze. Priorytetowe zadania to:

  • prace rozwojowe nad flagowym produktem – Pokładowym Systemem Łączności Wewnętrznej FONET, w tym odmianą przeznaczoną dla marynarki wojennej FONET-NAVY już dostarczoną do zagranicznego odbiorcy;
  • prace rozwojowe nad systemami walki dla Wojsk Rakietowych i Artylerii;
  • prace badawcze nad wojskowymi radiostacjami taktycznymi (wspólnie z RADMOR S.A.);
  • prace badawcze oraz rozwojowe nad systemami obserwacji opartymi na bezpilotowych środkach latających (wspólnie z FLYTRONIC S.A.);
  • rozwój współpracy z technicznymi uczelniami wyższymi oraz ośrodkami badawczymi.

Systematyczna modernizacja oraz powiększanie gamy produktów wymaga prowadzenia aktywnych działań marketingowych. W tym zakresie Spółka zamierza:

  • rozwijać współpracę z dotychczasowymi partnerami;
  • uczestniczyć w targach i wystawach organizowanych w krajach potencjalnych klientów;
  • organizować pokazy oraz prezentacje sprzętu Grupy WB w warunkach polowych;
  • organizować akcje reklamowe w prasie branżowej.

Grupa będzie realizowała swoje zamierzenia zgodnie ze strategią opracowywaną dla każdego rynku zbytu indywidualnie. W 2025 roku kontynuowane będą prace obejmujące prawidłową realizację zawartych kontraktów.

Model biznesowy

Grupa WB to polski producent nowoczesnych technologi obronnych oferujący zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata w takich obszarach jak:

  • Systemy obserwacyjno – rozpoznawcze;
  • Systemy dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki;
  • Systemy kierowania ogniem;
  • Systemy uderzeniowe;
  • Systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa;
  • Wyposażenie oraz modernizacja sprzętu wojskowego;
  • Elektromobilność.

Główną zaletą systemów oferowanych przez Grupę WB jest ich modularność i skalowalność. Umożliwia to budowę wielu konfiguracji łączących wszystkie produkty Grupy w jedno kompleksowe narzędzie zarządzania sytuacją na współczesnym wielowymiarowym polu walki zgodnie z potrzebami użytkownika.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!