Powstanie Centrum Operacji Satelitarnych. Będzie wspierać rozwój krajowego przemysłu kosmicznego
Premier Donald Tusk zapowiedział 26 października br. utworzenie w Polsce Centrum Operacji Satelitarnych. Nowa instytucja będzie odpowiedzialna za przepływ informacji oraz koordynację działań związanych z technologiami satelitarnymi i współpracę między instytucjami państwowymi.

Od lewej: premier Donald Tusk, prezes POLSA Marta Wachowicz i astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski; Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Współpraca i rozwój technologii
Rzecznik rzecznik rządu Adam Szłapka wyjaśnił, że nad projektem mają wspólnie pracować Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Rząd oraz Ministerstwo Technologii i Rozwoju. Jego zdaniem Polska ma ogromny potencjał, by wykorzystywać nowe technologie i przemysł kosmiczny jako motor rozwoju gospodarczego.
Premier Donald Tusk dodał, że decyzja o powołaniu Centrum zapadła po niedzielnych panelach dyskusyjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, poświęconych rozwojowi sektora kosmicznego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowa POLSA Marta Wachowicz oraz kosmonauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Praktyczny wymiar debat
W trakcie wydarzenia politycy i eksperci omawiali wyzwania związane z bezpieczeństwem, konkurencyjnością gospodarki i energetyką jądrową. Premier zaznaczył, że tego typu debaty mają praktyczny charakter i prowadzą do konkretnych decyzji, jak chociażby ta o powstaniu Centrum Operacji Satelitarnych.
– Mamy genialnych ludzi. Polska staje się liderem regionu. Dysponujemy środkami, aby Centrum Operacji Satelitarnych, koordynujące działania, powstało w Polsce i to jak najszybciej. Będzie to miejsce synergetyczne dla wszystkich umiejących wykorzystywać możliwości satelitarne – powiedział premier Donald Tusk.
Źródło: informacja prasowa

Polska w kosmosie: wystartowała współpraca Łukasiewicz – IMiF i WTK AGH
Uznański-Wiśniewski: Polska może stać się kluczowym partnerem kształtowania przyszłości technologicznej w Europie
Czy Europejska Agencja Kosmiczna zbuduje w Polsce swój ośrodek poświęcony technologiom dual-use? 



