Portugalia ma dwa kolejne satelity ICEYE z radarem SAR dla własnego wywiadu z kosmosu
CTI Aeroespacial, spółka joint venture utworzona przez portugalskie siły powietrzne i CEiiA, podpisała umowę na zakup dwóch dodatkowych systemów satelitarnych ICEYE, z radarem o syntetycznej aperturze (SAR). Dzięki temu już cztery satelity będą eksploatowane przez portugalskie siły powietrzne (Força Aérea Portuguesa, FAP). Pierwszy portugalski satelita SAR został wystrzelony w marcu 2026 r. i już wspiera operacje krajowe.
Cztery satelity FAP szybciej gromadzą dane, przekształcając suwerenne zasoby kosmiczne w konstelację obsługującą obszar morski Atlantyku oraz wyłączną strefę ekonomiczną (EEZ). Możliwości Portugalii w zakresie SAR znajdują również zastosowanie w sektorze cywilnym, np. w monitorowaniu środowiska i reagowaniu na katastrofy.

Źródło: ICEYE
– Ci, którzy widzą wyraźnie, działają szybciej, a Portugalia buduje suwerenne zdolności, aby właśnie to osiągnąć. Ta rozbudowana konstelacja zapewnia FAP częstotliwość ponownych obserwacji i czasy reakcji wymagane przez nowoczesne misje obronne i ochrony ludności. Wywiad kosmiczny, działający z prędkością rzeczywistych wydarzeń – powiedział Jordi Laguarda, wiceprezes ds. misji w Hiszpanii i Portugalii w firmie ICEYE.
– Rozbudowane możliwości w zakresie SAR poprawiają gotowość do misji obronnych i bezpieczeństwa, wspierając jednocześnie szersze ambicje narodowe, w tym monitorowanie środowiska i ochronę zasobów naturalnych – dodał generał Sérgio da Costa Pereira, szef sztabu portugalskich sił powietrznych.
Europa nie może bronić tego, czego nie widzi
W całej Europie wywiad kosmiczny przeszedł od długoterminowej inwestycji strategicznej do operacyjnej konieczności, a teraz nadszedł czas na działanie. Dzięki niedawnej rundzie finansowania serii F firma ICEYE przyspiesza działania, aby sprostać temu zapotrzebowaniu: dostarczając kompletne, suwerenne systemy wywiadowcze typu end-to-end siedmiu krajom europejskim, w tym Portugalii, oraz innym państwom.

SatRev i ICEYE podpisują porozumienie o współpracy
ICEYE otwiera nową erę niezależnego wywiadu kosmicznego dzięki finansowaniu 1 mld EUR
GISPartner i ICEYE dostarczają dane wywiadowcze dotyczące infrastruktury komercyjnej w całej Polsce w czasie niemal rzeczywistym 


![https://www.youtube.com/watch?v=gHcP8AajoN4 Szymon Robak oprowadza po katowickim Laboratorium Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytucie Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy na film! [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szymon-Robak-tytulowe.png)
![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)
