LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Polska weźmie udział w budowie europejskiej konstelacji satelitów IRIS2

Minister Marcin Kierwiński i Komisarz Unii Europejskiej ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius podpisali umowę na udział Polski w budowie konstelacji satelitarnej IRIS2. Sfinansujemy budowę kilkunastu satelitów na łączną kwotę 2,8 mld PLN (656 mln EUR), dzięki środkom przesuniętym w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tm samym wchodzimy do ścisłej czołówki 6 europejskich potentatów kosmicznych Unii Europejskiej.

Dr Marta Wachowicz, prezes POLSA i Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji Polski | źródło: POLSA

Dr Marta Wachowicz, prezes POLSA i Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji Polski | źródło: POLSA

Własne satelity w programie IRIS2 to element bezpieczeństwa państwa

Satelity zapewnią nam strategiczne bezpieczeństwo komunikacyjne na wypadek konfliktów i kryzysów w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Północnej.

Polska przystępuje do strategicznego europejskiego programu budowy bezpiecznej łączności satelitarnej. To w pełni niezależny system, oparty na europejskich satelitach, który zapewni nam bezpieczeństwo i strategiczną niezależność – zaznaczył minister Marcin Kierwiński.

Najnowocześniejszy system oparty na satelitach znajdujących się na niskiej i średniej orbicie okołoziemskiej zapewni sprawne funkcjonowanie państwa nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach – od konfliktów zbrojnych i prób zagłuszania, przez akty sabotażu i cyberataki, aż po katastrofy naturalne, blackouty czy zniszczenie tradycyjnej infrastruktury naziemnej. System zagwarantuje szyfrowaną łączność dla Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz administracji państwowej. Co istotne, w sytuacjach kryzysowych z systemu skorzystają również obywatele poprzez tzw. „hot spoty”, co zapobiegnie odcięciu mieszkańców od świata.

Inwestycja w IRIS2 to impuls dla polskiej gospodarki

Oprócz oczywistych korzyści obronnych, inwestycja w IRIS2 oznacza potężny impuls dla krajowej gospodarki i polskich firm z sektora kosmicznego. Szacuje się, że każda złotówka zainwestowana w ten projekt może przynieść polskiej gospodarce nawet 5 złotych zwrotu w postaci nowych miejsc pracy, innowacji i rozwoju własnych technologii, takich jak oprogramowanie szyfrujące czy produkcja terminali.

Andrius Kubilius, komisarz Unii Europejskiej ds. obrony i przestrzeni kosmicznej oraz minister Marcin Kierwiński podpisują umowę na udział Polski w budowie konstelacji satelitarnej IRIS2 | źródło: POLSA

Polska staje się hubem technologicznym dla krajów skandynawskich i bałtyckich

Inwestycja wpisuje się w harmonogram, zgodnie z którym pierwsze satelity znajdą się na orbicie w 2029 roku, część usług wystartuje w roku 2030, a pełna operacyjność systemu zostanie osiągnięta w kolejnych latach, definitywnie kończąc erę wykluczenia łącznościowego.

W ramach polskiego finansowania projektu IRIS2 powstanie 6 dużych satelitów na średniej orbicie (MEO), które zapewnią zasięg globalny i duże przepustowości oraz 6 mniejszych satelitów na niskiej orbicie (LEO – do 1200 km), , gwarantujących szybki przesył danych, co pozwala na przykład na sterowanie dronami i wideokonferencje w czasie rzeczywistym.

Specjalne podziękowania dla POLSA

POLSA wniosła bardzo znaczący, merytoryczny wkład w przygotowanie warunków do podpisania umowy. Prezes POLSA dr Marta Wachowicz odebrała z rąk Ministra Tomasza Szymańskiego, sekretarza stanu w MSWiA list uznania dla naszej eksperckiej pracy i zaangażowania.

Pracownicy Wydziału Łączności i Nawigacji Satelitarnej bardzo aktywnie od wielu miesięcy brali udział w negocjacjach z KE i aktywnie wspierali MSWiA w kształtowaniu finalnej wersji umowy oraz umów towarzyszących – podkreśliła prezes POLSA dr Marta WachowiczChciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań związanych z IRIS2, na czele z panem dr. inż. Rafałem Borkiem. Ostatni okres wymagał od zespołu wyjątkowo intensywnej pracy, dużej dyspozycyjności, odpowiedzialności oraz gotowości do podejmowania dodatkowych wyzwań. Mam świadomość, jak wiele wysiłku, czasu i osobistego zaangażowania wymagała realizacja tego przedsięwzięcia. Państwa profesjonalizm, niełatwa współpraca z administracją publiczną i konsekwencja miały zasadnicze znaczenie dla osiągniętych rezultatów. 

Źródło: POLSA

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!