[LOGO! 8] Przykład aplikacji: wirtualizacja panelu HMI w LOGO!
Zachęcamy do przeczytania innych artykułów aplikacyjnych o LOGO! przygotowanych przez naszą redakcję.
W artykule przedstawiamy „sztuczkę”, dzięki której użytkownicy sterownika LOGO! 8 będą mogli korzystać z możliwości panelu HMI o nazwie LOGO! TDE bez konieczności posiadania go!
W artykule pokażemy sposób zwirtualizowania panelu LOGO! TDE, co – jak pokazuje praktyka – jest proste i zapewnia większą elastyczność konfiguracji systemu niż pozwala na to fizyczny panel.
Zaczniemy od prostego przykładu, w którym LOGO! połączymy z panelem LOGO! TDE za pomocą kabla ethernetowego. Obydwa urządzenia są dołączone do lokalnej sieci o typowej organizacji (gateway: 168.192.0.1, maska: 255.255.255.0) i nadano im następujące adresy IP:
- 168.0.155 – sterownik LOGO! 8,
- 168.0.156 – panel LOGO! TDE.
Organizację fragmentu sieci ze sterownikiem i jego otoczeniem pokazano na rysunku 1 (Network View w LOGO! Soft Comfort). Uproszczony schemat połączenia LOGO! 8 z panelem pokazano na rysunku 2. W tak skonfigurowanej sieci programowanie sterownika można wygodnie wykonywać poprzez sieć, bez konieczności korzystania karty MicroSD jak nośnika skompilowanego programu.
Na rysunku 3 pokazano prosty program, na przykładzie którego pokażemy jak zwirtualizować panel LOGO! TDE. Jego działanie polega na kopiowaniu stanu wejść cyfrowych I1 i 2 na wyjścia (odpowiednio) Q1 i Q2 oraz pomiarze napięcia analogowego na wejściu AI1 (I7) sterownika.
Wartość napięcia jest wyświetlana na LCD sterownika i panelu w postaci bargrafu. Żeby uatrakcyjnić działanie programu, napięcie z kanału analogowego jest mierzone za pomocą komparatora i w przypadku przekroczenia zadanych przez użytkownika progów zmieniana jest wartość znaczników M29 i M31, które odpowiadają za ustalenie koloru podświetlania LCD (odpowiednio w: LOGO! 8 i LOGO! TDE) na czerwony. Wygląd wyświetlacza LOGO! 8 podczas wykonywania programu pokazano na fotografii 4.
Główna część programu, realizująca zadanie sterowania, nie jest dla nas najbardziej interesująca i nie będziemy jej szczegółowo omawiać. Skupimy się na przedstawieniu konfiguracji bloku wyświetlania komunikatów Message Texts w taki sposób, aby uzyskać wyświetlanie informacji z użytkownika na wyświetlaczu panelu LOGO! TDE.
Jego przykładową konfigurację pokazano na rysunku 5. Jak widać, dane do wskazania bargrafu są pobierane z bloku B001 (Analog Amplifier), na wyświetlaczu są wyświetlane także dwie zmienne typu ON/OFF, monitorujące stany na wejściach I1 i I2.