LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

[SŁAWNE UKŁADY] Procesor ARM1 Acorn Computers

Czytasz ten tekst na smartfonie? Jest to możliwe dzięki kolejnym generacjom procesora ARM.

Na początku lat osiemdziesiątych Acorn Computers było małą firmą znaną z popularnego produktu. Firma z siedzibą w Cambridge w Anglii sprzedała ponad 1,5 miliona 8-bitowych komputerów osobistych BBC Micro jako część narodowego projektu Computer Literacy zorganizowanego przez BBC. Wówczas nastał czas na zaprojektowanie nowego komputera. Firma nie była zadowolona z procesorów dostępnych wówczas na rynku, postanowiła zatem zaprojektować własny 32-bitowy układ.

Rys. 1. Jeden z wczesnych szkiców architektury ARM1

Procesor został nazwany „Acorn RISC Machine”, w skrócie ARM. RISC oznacza ograniczony zestaw instrukcji – podejście w projektowaniu układów, które oznacza wymuszenie bardziej skomplikowanego kodu maszynowego w zamian za wyższą sprawność. Inżynierowie wiedzieli, że nie będzie to łatwe. Ryzykowali, że napotkają niemożliwe do pokonania przeszkody, które doprowadzą do porzucenia projektu.

„Zespół był tak mały, że w każdej decyzji projektowej rozstrzygającym kryterium była maksymalna prostota – inaczej nigdy nie ukończylibyśmy projektu!” – skomentował Steve Furber, obecnie profesor inżynierii komputerowej na Uniwersytecie w Manchesterze. Okazało się, że w prostocie tkwiła największa zaleta tego układu. ARM był mały, energooszczędny i łatwy w programowaniu. Sophie Wilson, która zaprojektowała listę rozkazową, wspomina, jak wyglądały pierwsze testy układu za pomocą komputera:

”Wpisaliśmy w wierszu poleceń 'PRINT PI’ i otrzymaliśmy dobrą odpowiedź. Wtedy otworzyliśmy butelki szampana.” W roku 1990 Acon utworzył osobny oddział odpowiedzialny za ARM, a architektura ARM rozpoczęła dominację na rynku 32-bitowych procesorów w systemach wbudowanych. Ponad 10 miliardów rdzeni ARM znalazło zastosowanie w najróżniejszych gadżetach, w tym w najbardziej nieudanym produkcie Apple Newton, oraz w najpopularniejszym, iPhone. Obecnie układy ARM znajdują się w ponad 95% smartfonów na świecie.

Rys. 2. Układy ARM początkowo były sercem komputerów zwanych Archimedes, których architekturę przedstawia ta ilustracja, było to jeszcze zanim wytwórcy urządzeń wbudowanych uzyskali licencję na projekt procesora

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!