[PRZYKŁAD] Analogowy czujnik pH Gravity oraz KAmduino UNO
Niniejszy artykuł przedstawia przykład wykorzystania analogowego miernika pH Gravity firmy DFRobot w połączeniu z płytką KAmduino UNO. Przedstawiony układ pobiera wartość z czujnika, oblicza odczyt pH a następnie wyświetla na ekranie LCD. Dodatkowo, układ sygnalizuje charakter badanej cieczy zapaleniem odpowiedniej diody LED.
W przykładzie użyto następujących elementów:
- DFRobot Gravity Analogowy miernik pH dla Arduino
- KAmduino UNO – płytka rozwojowa z mikrokontrolerem ATmega328P
- LCD Keypad Shield firmy DFRobot
- Diody LED 5 mm: niebieska, zielona oraz czerwona
- 3 x rezystor 270Ω
- Niewielka płytka stykowa
- Przewody żeńsko-męskie oraz męsko-męskie

Fot. 1. Analogowy miernik pH Gravity
Analogowy miernik pH Gravity to przeznaczony dla Arduino czujnik wyprodukowany przez DFRobot. Wyposażono go w adapter ze złączem zgodnym ze standardem Gravity. Miernik pH umożliwia pomiar z dokładnością ±0,1 pH (25℃). W zestawie są: czujnik pH ze złączem BNC, adapter z gniazdem BNC oraz kabel umożliwiający dołączenie do płytki Gravity IO Expansion Shield.
Po nałożeniu na płytkę KAmduino UNO nakładki LCD Keypad Shield należy do układu dołączyć czujnik pH doprowadzając do niego zasilanie a także łącząc sygnał wyjściowy sensora z pinem analogowym płytki. Połączenie użyte przeze mnie przedstawiłem w poniższej tabeli:
| Pin KAmduino UNO | Pin wyświetlacza OLED |
| +5V | VCC (Czerwony) |
| GND | GND (Czarny) |
| A3 | SIG (Niebieski) |
Do zestawu należy też podłączyć trzy diody LED. Mają one za zadanie sygnalizować charakter badanej cieczy. Czerwona symbolizuje odczyn kwasowy, niebieska zasadowy, zaś zielona oznacza, że ciecz ma charakter zbliżony do obojętnego (6,5…7,5 pH). Diody są podłączone przez rezystory 270Ω w ten sposób, że plus zasilania płytki jest podłączony do anody a pin cyfrowy do katody diody. W ten sposób przez diodę cały prąd płynie z układów zasilających płytkę. Diody świecą, gdy na pinie cyfrowym jest stan niski.
| Pin KAmduino UNO | Dioda |
| D13 | Czerwona |
| D12 | Zielona |
| D11 | Niebieska |
Poniżej znajduje się zdjęcie połączonego układu:

Fot. 2. Połączony układ


Jak kompletować zamówienie w hurtowni elektrotechnicznej przed remontem?
Nordic będzie stosował AI do wspomagania prac rozwojowych nad swoimi produktami w całym cyklu życia
Od wzmacniacza nieodwracającego do integratora i wzmacniacza ładunkowego, czyli historia z zaskakującą pointą jak w dobrym kryminale 

![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)


