LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Przyznano nagrody Embedded Award 2024 podczas targów elektronicznych Embedded World

Właśnie rozpoczyna się drugi dzień najważniejszych dla branży elektronicznej targów Embedded World, które odbywają się w Norymberdze. Jedną z ważnych atrakcji wydarzenia są nagrody dla najlepszych innowacji wystawianych na konferencji. W tym roku nagrody otrzymali zarówno firmy o ugruntowanej pozycji, jak i nowo powstałe start-upy.

Innowacje są możliwe w każdej strefie branży systemów wbudowanych, a także w firmach każdego rodzaju. Duże firmy w tym roku otrzymały aż sześć nagród, co pokazuje ich potencjał do tworzenia nowoczesnych rozwiązań. – powiedział prof. Axel Sikora, przewodniczący konferencji Embedded World. Warto zauważyć, że w dwóch kategoriach nagrody powędrowały do start-upów.

Z ponad 100 zgłoszeń, jury wybrało wstępnie po trzy propozycje w każdej kategorii. Po raz pierwszy odbyło się głosowanie społeczności. Zwycięzcy głosowania otrzymali nagrodę specjalną Community Choice.

Zwycięzcy nagród Embedded Award 2024

  • Sztuczna inteligencja: Voltai – modele AI LLM wyspecjalizowane w rozumieniu dokumentacji elektronicznej. Modele działają podobnie jak GPT, ale wytrenowano do odczytywania i analizy dokumentacji technicznej, co pozwala na zadanie pytanie modelowi odnośnie odpowiednich informacji. Dzięki temu oszczędza czas projektantom, a także pomocy technicznej producentów.
  • Sprzęt – Mikrokontroler Ambiq Apollo510, Układ jest niewielki, charakteryzuje się niskim poborem mocy, a także przygotowaniem do obsługi modeli AI. Jest najbardziej energooszczędnym mikrokontrolerem z rdzeniem ARM Cortex-M55 na rynku.
  • Embedded Vision – LIPSedge™ S-Series High-Resolution 3D Stereo Camera with Edge-AI Enabled. Łączy w sobie wysokiej jakości kamerę obrazującą 2D i 3D oraz dużą moc obliczeniową dla modeli EdgeAI.
  • Bezpieczeństwo – Technologia CHERI firmy Codasip. Zapewnia ochronę przed konsekwencjami błędów pamięci, które są kluczową przyczyną problemów z bezpieczeństwem systemów. Dostępna na rdzenie RISC-V.
  • Projektowanie SoC/IP/IC – Analog Devices MAX40109. Układ SoC, który zapewnia precyzyjny interfejs dla czujników ciśnienia. Wykorzystuje prostą metodę kalibracji (single pass), która pozwala zredukować liczbę precyzyjnie wycinanych laserowo rezystorów i uprościć projekt.
  • Oprogramowanie – RTI Connext® Drive 3.0 – Framework dla pojazdów definiowanych programowo. Jest zgodny z najbardziej restrykcyjnym standardem bezpieczeństwa ISO26262 ASIL D. Integruje też kilka różnych platform: od DDS, po kilka różnych wersji AUTOSAR.
  • Startup – Embedd – analizator dokumentacji i generator sterowników oparty o AI. Pozwala tworzyć standardowe drivery C/C++ dla różnych architektur i systemów. Zapewnia zgodność ze standardami MISRA oraz IEC 61508.
  • Narzędzia – TARA Systems GmbH – Embedded Wizard – generator interfejsów graficznych. Pozwala w łatwy sposób tworzyć lekkie, szybkie i skalowalne interfejsu GUI na szeroki zakres systemów wbudowanych.

Natomiast nagrodę specjalną Community Choice otrzymało z kolei STMicroelectronics za platformę IoT STM8701. Jest to moduł elektroniczny zawierający m.in. komunikację NB-IoT, lokalizację GNSS, a także układ eSIM. Jest w stanie obsługiwać pasma komórkowe na całym świecie. W prostych aplikacjach może pracować samodzielnie, w bardziej skomplikowanych potrafi współpracować z hostem. Oferuje także dużą moc transmisji i bardzo niski pobór mocy w trybie oszczędzania energii.

Gratulujemy zwycięzcom.

Zdjęcia: NürnbergMesse / Thomas Geiger