Jesteś elektronikiem i szukasz pracy? Znajdziesz ją przy pomocy Mikrokontroler.pl
Podczas moich rozmów z prezesami firm oraz dyrektorami działów R&D często zadaję pytanie dotyczące zatrudnienia. Jestem ciekawa czy mają wystarczającą ilość wykwalifikowanych pracowników, czy też aktywnie prowadzą rekrutację. Odpowiedzi są różne, w zależności od aktualnych planów. Daje się tu jednak zauważyć nieustające zapotrzebowanie związane często z szybkim rozwojem firm. Mimo tego podobno wcale nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika, tak jak nie jest łatwo znaleźć dobrego pracodawcę.
W odpowiedzi na ten problem, prowadząc portal informacyjny dla branży elektronicznej, postanowiłam nawiązać współpracę z EmbeddedJobs. Na stronie głównej Mikrokontroler.pl, tuż pod rubryką zapisu do wysyłki newslettera, umieszczony jest link „Praca dla elektronika”. Przekierowuje on do portalu z ogłoszeniami, gdzie firmy mogą umieszczać swoje oferty, a inżynierowie wyszukać najlepszą dla siebie pracę. Bonusem jest rabat zniżkowy na kupon z hasłem „mikrokontroler.pl”.
Chcąc przybliżyć wszystkim zainteresowanym profil działalności portalu EmbeddedJobs.online, porozmawiałam z jego twórcą i dyrektorem zarządzającym – Piotrem Janickim. Zapytałam go, dlaczego stworzył platformę dedykowaną tylko i wyłącznie branży elektronicznej.
— Pomysł dojrzewał przez parę lat. Przed pandemią koronawirusa działaliśmy jako Agencja Rekrutacyjna Reconnect. Zauważyliśmy wówczas, że wielu naszych klientów pochodziło z tej branży, a nie było w internecie miejsca, gdzie osoby związane z elektroniką mogły znaleźć odpowiednie oferty pracy. Dlatego z początkiem pandemii ruszyły pierwsze prace nad portalem. Obecnie najczęściej korzystają z niego inżynierowie, którzy szukają takich stanowisk, jak Hardware Engineers, Embedded Developers, Firmware Developers. Zaglądają do nas też Inżynierowie Sprzedaży czy Programiści Robotów Przemysłowych. Zgodnie z hasłem portalu „Gdzie systemy wbudowane tam i My”. Natomiast jeśli chodzi o oferty pracy, to zamieszczają je czołowe firmy związane z elektroniką, które szukają kandydatów z doświadczeniem w wąskich specjalizacjach. Zarówno polskie jak i zagraniczne.
— Jakie stanowiska są najbardziej poszukiwane?
— Nasi klienci, czyli firmy zamieszczające ogłoszenia, mają największe problemy ze znalezieniem Inżynierów Systemów Wbudowanych. Są to często programiści, od których wymaga się wąskiej specjalizacji i znajomości danych półprzewodników czy całych systemów. W ciągu ostatnich lat bardzo poszukiwani byli inżynierowie systemów wbudowanych związani z branżą Automotive. Ostatnio zauważyliśmy, że ta branża nieco spowolniła, ale zapotrzebowanie na nowych pracowników wciąż jest duże w formach związanych z systemami obrony oraz elektroniką użytkową (IoT).
— W jaki sposób najlepiej korzystać z portalu?
— Po znalezieniu interesującej oferty i zalogowaniu się, kandydat może skontaktować się bezpośrednio z osobą, która odpowiada za proces rekrutacyjny na dane stanowisko. Przy pomocy okienka dialogowego „Zadaj pytanie” może uzyskać interesujące informacje z tzw. pierwszej ręki. Chcąc poszukiwać dalej, dodaje wybraną ofertę do zakładki „Ulubione” i może powrócić do niej w dowolnych czasie. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość umieszczania artykułów w zakładce Blog. Mogą tam prezentować swoje osiągnięcia zarówno kandydaci, jak i firmy poszukujące pracowników.
— Dlaczego firmom opłaca się umieścić na nim ogłoszenie?
— Głównym powodem jest wąska nisza portalu, ponieważ jako jedyny w Polsce jest dedykowany tylko branży elektronicznej. Dzięki temu pracodawcy mogą trafić bezpośrednio do swojej grupy docelowej, a pracownicy odnaleźć swoje miejsce. Stworzenie konta pracodawcy jest całkowicie darmowe. Jesteśmy nr 1 w wynikach Google pod hasłem „Portal Praca Elektronika” i w Top 10 dla wszystkich haseł związanych z pracą, ofertami pracy i elektroniką. Nasza motywacja, aby poświęcić się dla rynku pracy elektroniki w Polsce rośnie z każdym ogłoszeniem i każdą przesłaną aplikacją!
— Dziękuję za rozmowę.