LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Zastosowanie zestawu ADALM2000 do pomiarów wzmacniacza sprzężonego transformatorowo

Przedstawiamy przykład zastosowania uniwersalnego zestawu pomiarowego ADALM2000 do pomiarów wzmacniacza ze sprzężeniem transformatorowym. Zagadnienie jest ujęte w formie krótkiego ćwiczenia praktycznego.

Cel

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z działaniem wzmacniaczy sprzężonych transformatorowo w celu dopasowania impedancji.

Podstawy teoretyczne

Transformator podwyższający (step-up) lub obniżający (step-down) to urządzenie, które przekształca napięcie przemienne doprowadzone do uzwojenia pierwotnego na napięcie wyższe (step-up) lub niższe (step-down) dostępne na uzwojeniu wtórnym. Transformator może być również używany do izolowania obwodu od ziemi. Mówimy wówczas o transformatorze izolacyjnym. Ważną cechą transformatora jest również zdolność do dopasowywania impedancji obwodów w celu osiągnięcia maksymalnego transferu mocy. W ćwiczeniu będzie rozpatrywane to właśnie zastosowanie.

Rozważmy układ  przedstawiony na rys. 1. Jest to wzmacniacz mocy klasy A sprzężony z transformatorem. Przypomina on normalny układ wzmacniacza, ale jest połączony z transformatorem w obciążeniu kolektora.

Analog Devices

Rys. 1. Wzmacniacz mocy klasy A sprzężony z transformatorowo

W tej konfiguracji rezystory R1 i R2 tworzą dzielnik napięciowy ustalający polaryzację tranzystora. Rezystor emitera R3 jest zastosowany do stabilizacji polaryzacji. Kondensator blokujący emitera C2 eliminuje sprzężenie zwrotne w obwodzie emitera.

Moc przekazywana ze wzmacniacza mocy do obciążenia będzie maksymalna tylko wtedy, gdy impedancja wyjściowa wzmacniacza będzie równa impedancji obciążenia RL (    R4). Jest to zgodne z twierdzeniem o maksymalnym transferze mocy. Konieczne jest przeniesienie maksymalnej mocy ze wzmacniacza do urządzenia wyjściowego, dopasowując impedancję wyjściową wzmacniacza do impedancji urządzenia wyjściowego. Osiąga się to poprzez zastosowanie transformatora obniżającego o odpowiednim stosunku zwojów.

Stosunek rezystancji wejściowej i wyjściowej transformatora zmienia się bezpośrednio jako kwadrat współczynnika zwojów transformatora zgodnie z równaniem:

Analog Devices

Impedancja odbita jest więc równa:

Analog Devices

gdzie:

➤ n to stosunek zwojów pierwotnych do wtórnych transformatora obniżającego napięcie,

➤ RLP jest impedancją odbitą w uzwojeniu pierwotnym.

Sprawność wzmacniacza mocy klasy A wynosi prawie 30%, a dzięki zastosowaniu wzmacniacza mocy klasy A sprzężonego transformatorowo wzrasta ona do 50%. Zwiększona sprawność jest jedną z zalet tej konfiguracji, ale oprócz tego istnieją inne zalety wzmacniacza mocy klasy A sprzężonego transformatorowo:

➤ brak strat mocy sygnału na rezystorach bazy lub kolektora,

➤ doskonałe dopasowanie impedancji,

➤ duże wzmocnienie,

➤ zapewniona jest izolacja DC.

Analog Devices

Rys. 2. Wzmacniacz mocy klasy A ze sprzężeniem transformatorowym.

Konfiguracja ta nie jest jednak idealna i ma następujące wady:

➤ sygnały o niskiej częstotliwości są stosunkowo słabiej wzmacniane,

➤ szumy są wprowadzane przez transformatory,

➤ transformatory są nieporęczne i kosztowne,

➤ słaba charakterystyka częstotliwościowa.

Materiały

➤ Uniwersalny zestaw pomiarowy ADALM2000

➤ Płytka drukowana i zestaw przewodów połączeniowych

➤ Tranzystor NPN (2N3904)

➤ Rezystor 10 kΩ

➤ Rezystor 20 kΩ

➤ Rezystor 100 Ω

➤ Kondensator 10 μF

➤ Kondensator 1 μF

➤ Transformator HPH1-0190L/1400L z sześcioma uzwojeniami

Konfiguracja sprzętu

Korzystając z rysunku 2 Zbuduj układ przedstawiony na rys. 1. Należy użyć zasilania +5 V i -5 V zestawu ADALM2000.

Procedura

Ustaw kanał 1 generatora sygnału tak, aby wytwarzał przebieg sinusoidalny 500 mV, 100 Hz z przesunięciem 0 V. Obserwuj oba kanały na oscyloskopie. Wynik powinien być podobny do przedstawionego na rys 3.

Analog Devices

Rys. 3. Wejście sprzężonego transformatorowo wzmacniacza mocy klasy A a napięcie wyjściowe.

Pytanie

  1. W powyższym ćwiczeniu użyliśmy transformatora o przekładni 1:1. Spróbuj teraz zmienić współczynnik zwojów transformatora na 2:1. Co się stanie?

Odpowiedź można znaleźć na blogu StudentZone.

Autorzy: Antoniu Miclaus, Doug Mercer

Tłumaczenie i redakcja: Jarosław Doliński

Antoniu Miclaus jest inżynierem aplikacji systemowych w Analog Devices, gdzie pracuje nad programami akademickimi ADI, a także oprogramowaniem wbudowanym dla Circuits from the Lab®, automatyzacją QA i zarządzaniem procesami. Pracę w ADI rozpoczął w lutym 2017 roku w Cluj-Napoca w Rumunii. Obecnie posiada tytuł magistra inżyniera oprogramowania Uniwersytetu Babes-Bolyai oraz tytuł licencjata w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji Uniwersytetu Technicznego w Kluż-Napoce.

Doug Mercer uzyskał tytuł B.S.E. w Rensselaer Polytechnic Institute (RPI) w 1977 roku. Od momentu dołączenia do Analog Devices w 1977 r. przyczynił się bezpośrednio lub pośrednio do powstania ponad 30 produktów z zakresu konwerterów danych i posiada 13 patentów. W 1995 roku został mianowany na stanowisko ADI Fellow. W 2009 roku zrezygnował z pełnoetatowej pracy i kontynuował konsultacje w ADI jako emerytowany członek programu Active Learning. W 2016 roku został mianowany inżynierem rezydentem na wydziale ECSE w RPI.

Amerykański producent układów półprzewodnikowych, notowany na New York Stock Exchange. Specjalizuje się w przetwornikach analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych, mikroukładach elektromechanicznych oraz procesorach sygnałowych dla klientów indywidualnych i przemysłu.