LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Intel debiutuje na rynku dyskretnych procesorów graficznych dla motoryzacji

Producenci samochodów mogą teraz wybrać SoC Intel SDV, a później dodać dyskretny procesor graficzny do obsługi większych obciążeń obliczeniowych.

Podczas tegorocznych targów AI Cockpit Innovation Experience firma Intel ogłosiła wejście na rynek dyskretnych procesorów graficznych (dGPU) dla kokpitów samochodowych.

Intel

Jack Weast, wiceprezes i dyrektor generalny działu Intel Automotive, prezentuje Intel Arc Graphics for Automotive źródło Intel

Dzięki układowi Intel Arc A760A stanowiącemu rdzeń tego rozwiązania, Intel Arc Graphics for Automotive obsługuje do czterech wyświetlaczy 4K i zawiera takie funkcje, jak wirtualizacja wejścia/wyjścia single root (SR-IOV), która zwiększa wydajność nawet o 40% w środowiskach zwirtualizowanych.

Przedstawiamy Intel Arc Graphics

Intel zaprojektował układ Intel Arc A760A z 28 rdzeniami Xe i taką samą liczbą jednostek Ray Tracing Unit, które zapewniają zaawansowane możliwości śledzenia promieni (ray tracing) w czasie rzeczywistym, niezbędne do renderowania wysoce realistycznych środowisk 3D. Dodatkowo, GPU integruje 448 silników macierzowych do obliczeń AI, umożliwiając wykonywanie złożonych zadań, takich jak głębokie uczenie się bezpośrednio w pojeździe, oraz 448 silników wektorowych do przetwarzania równoległego w celu zwiększenia ogólnej przepustowości obliczeniowej.

Intel zaprojektował również system z myślą o skalowalności, integrując układy SoC z obsługą AI, pozwalający stworzyć synergiczne środowisko, w którym moc obliczeniowa i możliwości AI są zwielokrotnione.

Intel

Dyskretny procesor graficzny Intel Arc Graphics – źródło Intel

Aby zapewnić znaczną przepustowość transferu danych między GPU a innymi komponentami systemu, A760A jest wyposażony w 16 GB pamięci GDDR6 z 256-bitowym interfejsem i działa w konfiguracji PCI Express Gen4 x16. System obsługuje szczytową wydajność do 14 TFLOPS FP32 i do 229 TOPS dla operacji AI. Oferuje ponadto wsparcie dla OpenGL, Vulkan i zaawansowanych kodeków multimedialnych, takich jak AVC, HEVC, VP9 i AV1.

Wizja Intela dla kokpitu AI

W oparciu o nowy sprzęt, Intel omówił również swoją wizję przyszłych doświadczeń AI Cockpit, zaprojektowanych w celu zapewnienia interaktywnego środowiska w sektorze motoryzacyjnym.

Intel AI Cockpit wykorzystuje połączenie optymalizacji sprzętu i oprogramowania. Obejmuje on obsługę wyświetlaczy 4K o wysokiej częstotliwości odświeżania, w pełni trójwymiarowe interfejsy użytkownika i multimodalną interakcję obsługującą rozpoznawanie głosu, gestów, dotyku i ruchu oczu. Intel wierzy, że multimodalne podejście umożliwi dokładniejszą i bardziej intuicyjną interakcję poprzez przetwarzanie i łączenie danych z różnych wejść.

Intel AI Cockpit obsługuje duże modele językowe (LLM), które umożliwiają funkcje poznawcze w pojeździe. Są to m.in.: dialogi głosowe, precyzyjne rozpoznawanie intencji i przetwarzanie danych na urządzeniu zapewniające prywatność poprzez przechowywanie poufnych informacji w pojeździe. System obsługuje również złożone aplikacje AI, takie jak Zhipu AI Car Assistant i Baichuan NPC AI Companion, które zapewniają szczegółową kontrolę nad pojazdem, interaktywne instrukcje obsługi i realistyczne doświadczenia konwersacyjne.

Zgodność z celami strategicznymi Intela

Wejście Intela na rynek dyskretnych procesorów graficznych dla branży motoryzacyjnej jest zgodne z jej szerszymi celami strategicznymi, polegającymi na zwiększeniu obecności w szybko rozwijających się branżach skoncentrowanych na danych. Wchodząc w tę przestrzeń, Intel ma nadzieję zdywersyfikować swoje portfolio i pozostać w czołówce wszystkich dziedzin obliczeniowych.

Źródło: All About Circuit

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!