TDK otworzył nową fabrykę czujników w węgierskim mieście Szombathely
Oprócz kondensatorów i cewek indukcyjnych, w nowym budynku o powierzchni około 12 000 m2, produkowane będą czujniki, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Plan zakłada uruchomienie 18 linii produkcyjnych do wiosny 2026 roku. W pierwszym etapie zakład będzie wytwarzał rocznie 50 milionów czujników temperatury. Rozbudowa fabryki rozpocznie się w kwietniu 2025 r., a liczba pracowników wzrośnie wówczas o około 310 osób. Dalsza ekspansja do 70 milionów czujników temperatury rocznie planowana jest do marca 2027 roku.

Fot. TDK
W przyszłości zakład będzie produkował czujniki NTC do monitorowania temperatury szyn zbiorczych i akumulatorów wysokonapięciowych w e-mobilności, a także czujniki temperatury do systemów klimatyzacji.
Czujniki temperatury są również wykorzystywane w urządzeniach gospodarstwa domowego, w tym w pralkach, suszarkach i zmywarkach, w lodówkach i zamrażarkach, a także w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
– Dzięki tej ekspansji odpowiadamy na znaczny wzrost popytu na czujniki temperatury, spowodowany przejściem z pojazdów spalinowych na elektryczne. Budowa drugiej fabryki czujników w Europie, obok istniejącego zakładu w Berlinie, przybliża nas do naszych najważniejszych klientów w Europie i pomaga zmniejszyć ryzyko w łańcuchu dostaw – powiedział Peter Balzer, dyrektor generalny TPS BG.
Do tej pory większość czujników temperatury była produkowana w zakładzie w Batam w Indonezji, który jest jednak na granicy swoich możliwości.
W ceremonii otwarcia wzięło udział około 250 gości
Wśród nich był Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych i handlu oraz Csaba Hende, wiceprzewodniczący węgierskiego parlamentu i poseł do parlamentu. Oprócz nich także István Joó, dyrektor generalny Węgierskiej Agencji Promocji Inwestycji (HIPA) i komisarz rządowy ds. dużych bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jak również András Nemény, burmistrz Szombathely. Nie zabrakło również pracowników.

Fot. TDK
Według węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Szijjártó, dodatkowa produkcja w zakładzie w Szombathely jest ważna nie tylko dla Węgier, ale ma też znaczenie międzynarodowe. Wynika to z faktu, że czujniki do najnowszej generacji pojazdów elektrycznych i hybrydowych będą w przyszłości produkowane w Szombathely.
– Jako firma działamy tu w Szombathely od 30 lat i jest dla mnie szczególną przyjemnością widzieć dziś wielu kolegów, którzy są z nami od 20 lat lub dłużej. Zarówno globalna, jak i europejska gospodarka znajdują się w stanie zmian. W tym konkurencyjnym środowisku ważne jest, aby pozostać wytrwałym, reagować na zmieniające się otoczenie i być przygotowanym na zmiany – dodał dyrektor finansowy zakładu Balázs Takács.

Fot. TDK
Zakład w Szombathely został założony w 1994 roku i jest obecnie jednym z największych zakładów TDK w Europie, o powierzchni 72 000 m2. Jednocześnie jest to jedyna fabryka, w której odbywa się produkcja trzech grup biznesowych TEG: CAP, MAG, a teraz także TPS. To jeszcze bardziej wzmacnia jej pozycję jako wysokowydajnego centrum produkcyjnego szerokiej gamy produktów przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego, zastosowań przemysłowych i sektora energii odnawialnej.

Jak TDK tworzy rozwiązania sensoryczne nowej generacji poprawiające jakość życia?
Których dystrybutorów wyróżniła w tym roku firma TDK Polska?
TDK oferuje hybrydowe kondensatory polimerowe przystosowane do dużych prądów 

![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)



