LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Inwestycja Intela pod Wrocławiem dostała zielone światło, ale jednak została wstrzymana

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o potężnych kłopotach finansowych jednego z największych producentów mikroprocesorów – firmy Intel Corporation. Akcje Intela, na skutek niezbyt trafionych decyzji, drastycznie spadły, co spowodowało, że konieczne było podjęcie radykalnych środków zaradczych. Jak na ironię, przyczyną problemów finansowych była dziedzina, z którą wiąże się obecne wielkie nadzieje związane z rozwojem firm mających związek z branżą informatyczną. Chodzi oczywiście o sztuczną inteligencję. Podstawowy błąd Intela polegał na zbyt długim zwlekaniu z podjęciem działań związanych z AI. W konsekwencji zarząd firmy zmuszony był do podjęcia trudnych decyzji dotyczących redukcji zatrudnienia i ograniczenia inwestycji.

Inwestycja w Miękini pod znakiem zapytania?

Intel

Wizualizacja fabryki Intela w Miękini. Źródło: Intel

W związku z tą sytuacją, zagrożona była budowa Zakładu i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. Zapowiedź tej inwestycji ogłoszono w czerwcu 2023 roku, Wyznaczony został nawet jej szef – Greg Anderson. Niezależnie od własnych błędów Intela, do problemów związanych z budową zakładu przyczynił się również poprzedni rząd, który nie przesłał wniosku o przekazanie Intelowi pomocy publicznej. Sytuację próbuje uratować obecna ekipa rządząca, która zapowiedziała, że będzie renegocjować warunki umowy. Obecność amerykańskiego giganta w Polsce jest bowiem bardzo ważna, również ze względu na przeznaczanie przez niego dużych środków na polską naukę. Właściwa zgoda została już przesłana do Brukseli.

Przekazano teren pod plac budowy

Inwestycja we Wrocławiu ma kosztować 4,6 mld USD, czyli 18,4 mld PLN. Plac budowy został przekazany firmie wykonawczej na początku sierpnia tego roku. Przygotuje ona teren pod inwestycję firmy Intel w podwrocławskiej gminie Miękinia. Wyrówna powierzchnię ok. 50 ha wbuduje szczelny zbiornik retencyjny na deszczówkę dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach. Niwelacja terenu ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku.

Według Intela, nowa fabryka pod Wrocławiem, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji układów scalonych na płytkach krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym w Magdeburgu, pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Jednak, z uwagi na kłopoty finansowe, wstrzymał swoje kluczowe inwestycje na dwa lata.

„Zielone światło” z Brukseli

Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej dla notyfikacji pomocy publicznej w wysokości około 7 mld PLN na budowę fabryki Intela w naszym kraju, jak powiedział na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. To bardzo dobra wiadomość i ważny krok, na który czekaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Takie procesy w Komisji Europejskiej trwają zazwyczaj dwa lata. Nam udało się ten proces skrócić i bardzo przyspieszyć. To zaledwie osiem miesięcy. Inwestycja, warta dzisiaj ponad 25 mld PLN, jest największa w Polsce od dekad. I to złoto, o którym wielokrotnie mówiliśmy, czyli półprzewodniki, będą gwarantowały Polsce lepszy rozwój gospodarczy i większe bezpieczeństwo – oznajmił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Kiedy umowa z Intelem?

– W ramach zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje już od kilku miesięcy, uzgodnimy stanowiska dotyczące procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej – dodał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji i oszacował, że podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku.

Jak poinformowało ministerstwo, zgoda rządu oraz notyfikacja pomocy publicznej umożliwią zawarcie umowy między Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji a Intelem. Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie przez firmę statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej. Proces udzielenia pomocy publicznej prowadzony jest na podstawie rządowego programu pod nazwą „Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!