LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Siły Kosmiczne USA i Indie łączą siły w produkcji półprzewodników

Tajwan ostrzega Stany Zjednoczone przed wdrożeniem CHIPS Act Autor. pxhere.com/CC0

Tajwan ostrzega Stany Zjednoczone przed wdrożeniem CHIPS Act
Autor. pxhere.com/CC0

Stany Zjednoczone ogłosiły podjęcie współpracy z Indiami. Celem kooperacji jest wytwarzanie półprzewodników dla technologii nowej generacji.

W ostatnich dniach Biały Dom poinformował o zawarciu porozumienia z rządem Indii w celu utworzenia nowej fabryki do produkcji półprzewodników. Są to elementy niezbędne do tworzenia technologii nowej generacji. Układy scalone są nieodłączną częścią tworzenia nowoczesnych urządzeń elektronicznych, szczególnie z zakresu technologii kosmicznych. Od pewnego czasu świat zmaga się jednak z ich globalnym niedoborem.

Porozumienie ma zapewnić utworzenie odpowiedniego obiektu, który będzie dostarczał te niezbędne elementy dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Indii, a także armii sojuszniczych. Przedstawiciele amerykańskiego wojska od lat podkreślali w swoich wypowiedziach, że potrzebne są najnowocześniejsze technologie, które pozwolą zdobyć przewagę nad konkurentami.

W związku z powyższym władze USA i rząd Indii podpisały porozumienie „US-India Comprehensive Global and Strategic Partnership, którego częścią jest strategiczne partnerstwo technologiczne między indyjskimi firmami technologicznymi a Siłami kosmicznymi USA. Umożliwia ono utworzenie nowej fabryki dla wspólnych potrzeb w zakresie układów scalonych na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

„Prezydent Biden i premier Modi pochwalili przełomowe porozumienie w sprawie utworzenia nowego zakładu produkcji półprzewodników, koncentrującego się na zaawansowanych czujnikach, komunikacji i energoelektronice dla bezpieczeństwa narodowego, telekomunikacji nowej generacji i zastosowań związanych z zieloną energią”poinformowano w oficjalnym komunikacie Białego Domu.

Projekt będzie realizowany przez India Semiconductor Mission we współpracy ze strategicznymi partnerami Bharat Semi, 3rdiTech i Siłami Kosmicznymi Stanów Zjednoczonych. Zakład będzie kluczowy dla potrzeb technologicznych z zakresu bezpieczeństwa zarówno dla Indii, jak i Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że jest to pierwsze partnerstwo między Indiami a USA w zakresie produkcji półprzewodników.

Z przekazanych informacji wynika, że zapowiedziana fabryka będzie nastawiona głównie na rozwój chipów podczerwieni, azotku galu (GaN) i węglika krzemu, które są jednymi z najbardziej zaawansowanych form półprzewodników. Są one wykorzystywane m.in. w systemach wykrywania i komunikacji, a także rozwiązaniach radarowych czy systemach walki elektronicznej.

Warto zauważyć, że obecnie największym producentem półprzewodników na świecie jest Tajwan. Napięcia geopolityczne z Chinami niestety zmuszają państwa zachodnie do poszukiwania nowych łańcuchów dostaw. Współpraca Indii z USA ma zapewnić zdolności w tym zakresie, a dodatkowo pozytywnie wpływa na trwającą już kooperację przy wspólnych projektach kosmicznych, takich jak np. budowa wspólnego satelity z syntetyczną aperturą radarową (SAR).

Indie to ważny partner Stanów Zjednoczonych w tym obszarze, gdyż ubiegłym roku rząd Indii podpisał porozumienia Artemis Accords, czyli międzynarodową umowę określającą ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Ponadto strony przygotowują wspólną misję (NASA-ISRO) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Źródła: The White House, Space.com, Space24.pl

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!