LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Renesas współpracuje z Intelem nad rozwiązaniem do zarządzania energią dla nowych procesorów z serii Intel Core Ultra 200V

Renesas Electronics Corporation ogłosił dziś współpracę z firmą Intel, której efektem jest rozwiązanie do zarządzania energią. Ma ono zapewnić najlepszą w swojej klasie wydajność baterii dla laptopów opartych na nowej serii Intel® Core™ Ultra 200V.

Renesas

Źródło: Renesas

Renesas opracował W ścisłej współpracy z firmą Intel nowy, innowacyjny układ scalony do zarządzania energią (PMIC), który optymalizuje zarządzanie energią w najnowszej generacji procesorów Intela. Jest to układ wielkiej skali integracji, który w połączeniu ze stabilizatorem wstępnym i ładowarką baterii zapewnia kompletne rozwiązanie dla komputerów PC z nowym procesorem Intela. Trzy nowe urządzenia współpracują ze sobą tworząc specjalnie zaprojektowane rozwiązanie zasilania dla laptopów klienckich. Będzie to rozwiązanie szczególnie przydatne w komputerach z aplikacjami AI, które mają tendencję do zużywania dużej ilości energii.

Zestaw funkcji zoptymalizowany pod kątem aplikacji mobilnych

Nowe układy to: PMIC RAA225019, wysokowydajny stabilizator wstępny RAA489301 oraz ładowarka ISL9241. Układy te mają zestaw funkcji zoptymalizowany pod kątem aplikacji mobilnych o niskim poborze mocy. Rozwiązania Renesasa zostały przetestowane w projektach referencyjnych i mają silne wsparcie dla aplikacji.

Układ PMIC RAA225019 ma wiele opcji konfiguracyjnych w aplikacjach Lunar Lake. Ma zintegrowane tranzystory mocy MOSFET oraz układy wykrywania prądu. Pracuje z wysokimi częstotliwościami przełączania, dzięki czemu dobrze nadaje się do zastosowań w małych obudowach bez uszczerbku dla wydajności.

Stabilizator wstępny RAA489301 to 3-poziomowa przetwornica buck zaprojektowana w celu zapewnienia zoptymalizowanego zakresu napięcia dla układu PMIC RAA225019. Jego innowacyjna architektura zwiększa wydajność termiczną w porównaniu z tradycyjnymi 2-poziomowymi konstrukcjami buck i obsługuje szeroki zakres napięcia wejściowego i wyjściowego. Dzięki temu w kompaktowych aplikacjach o dużej gęstości mocy uzyskiwana jest doskonała wydajność. Jest to więc idealny wybór dla wymagających rozwiązań energetycznych.

Wprowadzając na rynek najnowsze procesory Intel Core Ultra, dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom jak najdłuższy czas pracy na baterii. Wspólnie z firmą Renesas stworzyliśmy rozwiązanie, które przyniesie następną generację innowacyjnych platform mobilnych o niezrównanej wydajności energetycznej. –  powiedział Josh Newman, wiceprezes Client Computing Group i dyrektor generalny ds. marketingu produktów i platform w firmie Intel.

Nasze wspólne zaangażowanie z firmą Intel w rozwiązania mobilne oparte na sztucznej inteligencji przynosi korzyści każdemu użytkownikowi dzięki najnowocześniejszej technologii. Ta oferta demonstruje głębię i szerokość naszej technologii zasilania i podkreśla naszą zdolność do wyprzedzania pojawiających się trendów rynkowych. – powiedział Tom Truman, wiceprezes i dyrektor generalny działu Performance Computing Power w Renesas.

Dostępność układów

Układy PMIC RAA225019, wysokowydajny stabilizator wstępny RAA489301 oraz ładowarka ISL9241 są już dostępne w ofercie Renesas. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.renesas.com/power.

Tonący deski się chwyta

Przypomnijmy, że Intel znalazł się ostatnio w ciężkiej sytuacji finansowej. Powodem były nietrafione decyzje związane z coraz powszechniej stosowaną na świecie sztuczną inteligencją wymagającą coraz silniejszego wsparcia ze strony producentów specjalizowanych chipów i procesorów. Mówiąc krótko, Intel zignorował ten kierunek rozwoju. Natychmiast zauważyły to inne firmy, przede wszystkim Nvidia, wypierając niemal całkowicie Intela z gry. „Gwoździem do trumny” były też błędy w procesorach 13. i 14. generacji, dla których zostały wyprodukowane miliony płyt głównych dla komputerów. I tak, kultowy wręcz producent procesorów stanął w obliczu totalnej klęski. Konsekwencją sytuacji, w jakiej się znalazł, było masowe zwalnianie pracowników i ograniczenia w inwestycjach. Niestety, dotknęło to m.in. jedną z inwestycji w Polsce.

Intel został więc zmuszony do podejmowania kroków pozwalających jakoś wybrnąć z opresji i uniknąć całkowitego bankructwa. Kooperacja z Renesasem jest jednym z nich.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!