LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Evertiq Expo Warszawa 2024 – wnioski i spostrzeżenia po targach oraz relacja zdjęciowa

Za nami kolejne targi branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2024, organizowane cyklicznie w salach wystawowych stadionu PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Frekwencja dopisała. W 9 edycji targów uczestniczyło 169 wystawców, 1266 odwiedzających, w tym 672 reprezentantów 377 firm (według danych Evertiq Expo). Wielu przedstawicieli firm chwaliło się nawiązaniem obiecujących kontaktów z nowymi klientami. Inni pogłębiali relacje z dotychczasowymi, ponieważ zgromadzeni w jednym miejscu mieli doskonałą okazję do porozmawiania o aktualnych i przyszłych projektach.

Targi Evertiq Expo Warszawa 2024. Fot. Jarosław Doliński

Co przywiozła konkurencja?

Zwiedzający to w zdecydowanej większości osoby blisko związane z elektroniką. Są to przedstawiciele zarówno dużych firm produkujących sprzęt elektroniczny, jak i mniejszych, włącznie z jednoosobową działalnością gospodarczą. Targi, takie jak Evertiq Expo, pozwalają na rozeznanie się w nowościach rynkowych oraz podpatrzenia, co robi konkurencja. Nie może więc dziwić, że nawet wystawcy wysyłają swoich ludzi, żeby wykonali rundę po stoiskach i popatrzyli co słychać i widać u sąsiadów. Wszystko odbywa się oczywiście z uśmiechem na twarzy w przyjacielskiej atmosferze.

Targi Evertiq Expo Warszawa 2024. Fot. Agnieszka Kubasik

Jednodniowa konwencja wydarzenia organizowanego w środku tygodnia powoduje, że przychodzą tu przede wszystkim osoby zainteresowane treścią merytoryczną i raczej nie spotyka się kolekcjonerów torebek i młodzieży zbierającej gadżety reklamowe. Aczkolwiek nawet profesjonalistom trudno się oprzeć przed przyjęciem jakiegoś ciekawego drobiazgu. Furorę robi na przykład drapaczka do pleców, a w tym roku szczególną uwagę wzbudził miniaturowy, ręczny mikroskop, umożliwiający np. dość dokładną kontrolę lutowania czy zanieczyszczeń ujawniających się w ultrafiolecie.

Evertiq2024

Gadżet reklamowy. Fot. Jarosław Doliński

Wystawcy

Stali bywalcy targów zapewne znają znaczną część wystawców, których spotykają tu co roku. Są to np. dystrybutorzy elementów elektronicznych, od których z pierwszej ręki można dowiedzieć się, jak wygląda bieżąca sytuacja zaopatrzeniowa. A niestety trzeba przyznać, że kryzys w dostawach elementów, jaki wystąpił wraz wybuchem pandemii koronawirusa, jeszcze nie do końca został pokonany. Nie zabrakło również dystrybutorów sprzętu pomiarowego, choć jest ich mniej niż na dawnym Automaticonie. Za to firmy produkujące własne urządzenia elektroniczne, ale korzystające z usług kontraktowego wykonania PCB, mają w czym wybierać. Kiedyś produkcja płytek stanowiła wąskie gardło, dzisiaj można już znaleźć producenta, który zrobi nawet 12-warstwową płytkę z  przelotkami zagrzebanymi, przetestowaną na wszystkie strony. Słowo producent jest może w tym przypadku może nieco na wyrost, gdyż najczęściej są to przedstawiciele firm zagranicznych, głównie chińskich, którzy dbają o kompleksową obsługę w zrozumiałym języku i z dogodnymi formami płatności, a przy tym solidnie i szybko.

Dieter Weiss. Fot. Evertiq Expo

Spotkania i konferencje

Równolegle z wydarzeniami o charakterze techniczno-handlowym, przez cały dzień wystawowy prowadzone były konferencje związane tematycznie oczywiście z elektroniką. Z frekwencją bywało różnie, być może jeden dzień na dokładne obejrzenie stoisk i wysłuchanie kilku prezentacji to zbyt wiele. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Dietera G. Weissa z in4ma. Przedstawił on dość kontrowersyjną opinię na temat wspomnianego kryzysu zaopatrzeniowego. Według niego, niedawny kryzys zaopatrzenia w półprzewodniki był wywołany sztucznie. No cóż, pandemia według niektórych, była też tylko problemem sztucznie nagłaśnianym.

Fot. Evertiq Expo

Dzień konferencyjny zakończył się panelem dyskusyjnym, na którym dyskutowano m.in. o funkcjonowaniu polskich firm na rynkach zagranicznych, o konieczności posiadania własnego działu R&D oraz o współpracy z firmami zagranicznymi. Konkluzja wynikająca z dyskusji to hasło „Polakom chce się pracować”. Ale do tego niezbędny jest dostęp do najnowocześniejszej aparatury i odpowiednie finansowanie, z czym czasami mamy problemy.

Panel dyskusyjny. Od lewej: Ewelina Bednarz z Evertiq, Sławomir Tkacz z Elhurt EMS, Dorota Łozowska z firmy WM Eltar, Marcin Żelechowski z TRUMPF Hüttinger i Janusz Wasylew z Technosystem

Chwila relaksu

A jak już ktoś zmęczy się wędrówkami od stoiska do stoiska, może chwilę zrelaksować się popijając darmowe soki, kawę i herbatę, zagryzając wszystko drobnymi smakołykami. Szkoda, że w obiekcie nie ma zbyt wielu miejsc siedzących. Właściwie można przycupnąć tylko na krzesełkach w sali konferencyjnej, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

Przez cały czas trwania targów czynne też było stoisko z kołem fortuny. Na szczęście występowały w nim tylko pozycje wygrane, nie było pola „bankrut”, jak w kole telewizyjnym. Warunkiem wzięcia udziału w zabawie było wrzucenie swojej wizytówki do specjalnej urny. A do wygrania były ciekawe gadżety.

Trochę na uboczu

Przed wejściem do hali wystawowej, w centralnym punkcie holu głównego usytuowana była recepcja, w której każdy uczestnik musiał pobrać indywidualny identyfikator. Proces ten w dzisiejszych czasach przebiega bardzo szybko i sprawnie. Po wcześniejszym zarejestrowaniu się przez Internet, uczestnicy dostawali QR-kod, który wystarczyło podłożyć pod czytnik w recepcji, aby niemal natychmiast otrzymać identyfikator na ładnej smyczce.

Pod ścianą holu, nieopodal recepcji, usytuowane były jeszcze dwa stoiska, na których prezentowany był motocykl wyścigowy i rakieta wykonana przez studentów AGH. Rakieta ta potrafi wznieść się na wysokość 9 km, a studenci jeżdżą z nią na różne zawody. Jedne z nich miały się odbyć w tym roku w Portugalii, ale aura nie dopisała i loty zostały wstrzymane.

Rakieta wykonana przez studentów AGH. Fot. Jarosław Doliński

Podsumowanie

Tegoroczne targi należy uznać za udane. Pozwoliły one nawiązać liczne kontakty handlowe i producenckie. Już od lat są organizowane na stadionie PGE Narodowy, do którego jest bardzo dobry dojazd i dostępny jest duży parking podziemny i naziemny. Sądząc po humorach wystawców i zwiedzających wszyscy byli zadowoleni i już z niecierpliwością oczekują kolejnego takiego wydarzenia.

Kolejne edycje targów Evertiq Expo odbędą się 28 maja 2025 r. w Krakowie i 23 października 2025 r. w Warszawie.

Relacja zdjęciowa – stoiska:

Andrej Vlasatý z Advantech Europe B.V.

Zespół AE Solution sp. z o.o., od lewej: Wojciech Białek, Aleksandra Płóciennik, Łukasz Karpiński, Adam Ostoja

Gunter Mössinger i Klaudia Cyzio z firmy ALTER | HTV

Zespół Arrow Electronics; od lewej: Marcin Kowal, Piotr Międlarz, Rafał Łaskarzewski, Sandra Kucharczuk, Kamil Sażyński, Piotr Jakubowski

Artur Bujak i Katarzyna Banach z firmy Central Point, polskiego producenta PCB

Dr Georg Hetzendorf z firmy Coilcraft, globalnego producenta komponentów magnetycznych

Grzegorz Kloske z Connect Solutions Polska sp. z o.o.

Zespół firmy Conrad Electronics sp. z o.o., od lewej: Marcin Sobota, Kazimierz Karcz, Michał Milewski, Krzysztof Raszewski, Jarosław Gorycki, Heike Wendel (Tektronix), Cezary Śliwiński, Krzysztof Stoma (Fluke)

Zespół firmy Dacpol sp. z o.o., od lewej: Marek Salasiński, Marek Rulka, Marek Piatkowski-Zajec

Daniel Borkowski z Evertiq i Maciej Michna z Nordic Semiconductor

Zespół DG Tronik sp. z o.o., producenta elektroniki: Rafał Szruba, Magdalena Grzempczyńska i Magdalena Czuba

Zespół EAE Elektronik sp. z o.o., polskiego producenta elektroniki, od lewej: Dominik Kotarba, Aleksandra Kalemba-Krajewska i Mateusz Książek

Zespół Elhurt EMS i Elhurt Dystrybucja, od lewej: Michał Micał, Tomasz Kamiński, Maciej Straśko

Zespół szwedzkiej firmy ETAL Group AB, dostawcy komponentów magnetycznych: Ubay Al-Maeeni i Lukas Soukup

Zespół firmy dystrybucyjnej Farnell. Od lewej: Jakub Pastuszak, Dawid Orski, Małgorzata Cyroń, Jakub Adamski, Bożena Kasperska-Paczek, Patryk Zub

Pascal Wilitzka i Udo Grimmer-Herklotz z niemieckiej firmy FELDER Löttechnik

Anita Machata i Béla Machata z firmy Geyer

Marcin Walerian i Aleksander Kafka z firmy dystrybucyjnej GLYN

Jarosław Baszak z firmy Hamamatsu Photonics Deutschland GmbH

Zespół firmy JetFGo Europe: Michał Kopcewicz, Ilona Sobczak i Artur Brzychciński z Lamides

Maksymilian Daszkowski i Karol Michalski z Lemontech, firmy zajmującej się projektowaniem układów elektronicznych

Zespół firmy Maszczyk, producent obudów z tworzyw sztucznych, w środku Daria Lewartowska

Patrycja Piotrowska i Magdalena Bira z Mouser Electronics

Eirik Slettahjell i Maciej Michna z Nordic Semiconductor

Grzegorz Kamiński, Rafał Moskal i Piotr Okunowski z firmy onsemi, producenta i dostawcy inteligentnych półprzewodników

Po lewej Paweł Kutera, a po prawej Jacek Matasz z firmy Panduit. W środku Tomasz Jóźwiak z Radiotechnika Marketing

Klaudia Strzeszewska, specjalistka ds. marketingu w firmie PB Technik i zespół inżynierów. Od lewej: Cezary Misior, Filip Potepski, Tomasz Szymaniak, Jakub Opałka, Grzegorz Kowalczyk i Marcin Osiecki

Pavel Penkin z firmy Portwell

Agnieszka Jobda, Paulina Kowara i Katarzyna Cłapa z firmy Printor

Damian Chopiacki i Agnieszka Jobda z firmy Printor

Aleksander Bil i Jakub Bil z firmy QUANTUM K.T.T. sp. z o.o.

Roman Wiebe i Frank Deterding z niemieckiej firmy dystrybucyjnej Rehag Elektronik

Jakub Adamski z firmy Farnell i Aneta Grabowska-Horvath z RS i Elfa Distrelec

Justyna Wiśniewska i Marek Marciniak z firmy Semicon sp. z o.o.

Zespół firmy Silmor, po lewej Jurijs Saboha

Izabela Lipnicka i Jakub Jędrzejewski z firmy Skład Techniczny sp. z o.o.

Tomasz Turkowski z firmy Softest

Zenon Furgała z firmy Tespol sp. z o.o.

Po lewej Ewa Zawitkowska i Lothar Slaby z firmy Velocity Electronics

Thomas Larson z firmy VEXOS

Zespół WAGO Elwag sp. z o.o. Od lewej: Jarosław Idzik, Robert Chaliński i Zbigniew Dreja

Po lewej Małgorzata Iwińska, po prawej Dorota Łozowska z firmy WM Eltar sp. z o.o. W środku Fabio Puccia Modica z firmy ALBA PCB Group

Zespół firmy Würth Elektronik: Tomasz Kozak, Paulina Doner, Marcin Szczęsny, Alexandra Drozdek.

Jeśli wśród nazwisk osób podpisanych na zdjęciach pojawiły się błędy lub ktoś został pominięty, bardzo prosimy o kontakt z redakcją. Niezwłocznie dokonamy poprawek. Informacje i sprostowania można przesyłać na adres: mikrokontroler@mikrokontroler.pl

Tekst: Jarosław Doliński

Zdjęcia stoisk: Agnieszka Kubasik

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!