ESA będzie współpracować z Japonią w celu zbadania asteroid, Księżyca, Marsa i nie tylko
Europejska Agencja Kosmiczna pogłębiła swoje relacje ze swoim japońskim odpowiednikiem (JAXA) na mocy wspólnego oświadczenia podpisanego 20 listopada.
Obie agencje ściśle współpracują ze sobą od dziesięcioleci, uruchamiając wspólne misje, takie jak misja BepiColombo na Merkurego i misja EarthCARE lub Hakuryu. Ich celem jest zbadanie, w jaki sposób chmury i aerozole wpływają na klimat Ziemi. Astronauci ESA współpracowali z astronautami JAXA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Najnowsze wspólne oświadczenie, podpisane przez dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera i prezesa JAXA Yamakawę Hiroshiego w Tsukubie, Baraki zobowiązuje obie agencje do przyspieszenia badań nad współpracą w ramach misji ESA Ramses do asteroidy Apophis, która minie Ziemię w 2029 roku. Mogłoby to potencjalnie obejmować dostarczanie obrazów termicznych w podczerwieni i skrzydeł układu słonecznego, a także możliwości startu.
Wspólne oświadczenie wzmacnia współpracę ESA i JAXA w ramach programu Gateway, mającego na celu stworzenie załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Zachęca obie agencje do dalszej współpracy w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, jednocześnie badając przestrzeń kosmiczną pod kątem możliwości komercyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Nowe wspólne oświadczenie przewiduje wspólną pracę obu agencji nad eksploracją Księżyca, w tym wkład każdej z nich w program Artemis – lądownik księżycowy Argonaut ESA i ciśnieniowy łazik księżycowy JAXA. Inżynierowie JAXA mogliby wykorzystać niedawno otwarty analogowy obiekt księżycowy ESA do testowania technologii księżycowych na Ziemi. Inne możliwości obejmują koordynację dostarczanych komercyjnie małych łazików księżycowych, a także misję eksploracji biegunów księżycowych oraz wykorzystanie programu ESA Moonlight do stworzenia księżycowej usługi komunikacyjnej i nawigacyjnej poprzez umieszczenie komercyjnej konstelacji satelitów wokół Księżyca.
Wspólne oświadczenie rozwija też dyskusje na temat potencjalnej wspólnej misji na Marsa, która wysyłałaby małe misje lądowników na Czerwoną Planetę, opierając się na technologiach opracowanych przez obie agencje, które obejmują napęd elektryczny oraz systemy wejścia, zejścia i lądowania.
Wreszcie, obie agencje zaproponowały dalszą współpracę w dziedzinie nauk kosmicznych, w tym prowadzonego przez ESA teleskopu rentgenowskiego New Athena do astrofizyki wysokoenergetycznej, który ma zostać uruchomiony w 2037 roku. W dłuższej perspektywie ESA i JAXA zbadają możliwości współpracy nad propozycją M-Matisse, mającą na celu zbadanie możliwości zamieszkania Marsa oraz propozycją Plasma Observatory, mającą na celu zbadanie plazmy wokół Ziemi. Istnieją również możliwości współpracy przy większych i długoterminowych projektach skupiających się na księżycach planet olbrzymów i prowadzonym przez JAXA teleskopie fal grawitacyjnych LiteBird.
Podczas pobytu w Japonii dyrektor generalny ESA podpisał również list intencyjny z japońską firmą CrossU zajmującą się innowacjami kosmicznymi i przemawiał podczas ceremonii otwarcia tygodnia kosmicznego Nihonbashi, który odbył się w dzielnicy finansowej w Tokio stającej się centrum japońskiego przemysłu kosmicznego.
Źródło: informacje prasowe