EDP rozpoczęło budowę swojego pierwszego, autonomicznego magazynu energii w Europie
EDP, firma z sektora energetycznego, obecna w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, rozpoczęła budowę projektu magazynowania energii w hrabstwie Kent w Anglii. Bateria o mocy 50 MW będzie kluczowym elementem wspierającym stabilność brytyjskiej sieci elektroenergetycznej w obliczu dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w całym kraju. EDP, poprzez swoją spółkę EDP Renewables, zabezpieczyła już ponad 130 MW mocy w projektach magazynowania energii w Europie.
Pierwszy samodzielny projekt magazynowania energii w bateriach (BESS) w Europie stanowi kamień milowy w realizacji ambicji EDP. Inwestycja ta jest elementem szerszej wizji, zgodnie z którą firma dąży do ciągłego rozwijania swojego portfolio. Celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej na wszystkich rynkach, na których działa EDP.
Magazyn Harrington Franklin o pojemności 100MWh będzie mógł dostarczać moc 50 MW przez 2h do brytyjskiej sieci elektroenergetycznej. Projekt ten odegra kluczową rolę w poprawie elastyczności sieci i optymalizacji równowagi między podażą a popytem na energię. Magazyn, który ma zostać ukończony do 2025 roku, będzie odgrywał kluczową rolę. Umożliwi efektywne wykorzystanie energii odnawialnej wytwarzanej w całym kraju.
– Magazynowanie energii będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłości energii odnawialnej, a EDP z dumą znajduje się w gronie podmiotów inwestujących w ten strategiczny obszar sektora. Projekt Harrington Franklin doskonale odzwierciedla nasze ambicje i potencjał w zakresie rozwoju zaawansowanych systemów magazynowania. Tego typu inwestycje nie tylko zwiększają elastyczność sieci, ale także aktywnie wspierają transformację energetyczną Europy, przybliżając nas do zrównoważonej przyszłości – podkreśla Duarte Bello, Prezes EDP na Europę.
Oprócz Harrington Franklin, firma EDP zabezpieczyła jeszcze jeden projekt magazynowania energii o mocy 50 MW w Wielkiej Brytanii oraz projekt o mocy 36 MW w Hiszpanii. Co więcej, niedawno otrzymała dotacje na rozwój portfela projektów o łącznej mocy 141 MW w Hiszpanii i Portugalii. Ambicje sięgają jednak daleko poza Europę – EDP aktywnie rozwija projekty magazynowe w innych regionach świata, czego przykładem jest Flatland Energy Storage w Stanach Zjednoczonych. W ramach tego przedsięwzięcia, firma zobowiązała się do budowy magazynów dostarczających 200 MW do sieci Arizony, wykorzystując zaawansowany system baterii litowo-jonowych o pojemności 800 MWh. Przewiduje się, że projekt Flatland Energy Storage zostanie uruchomiony w 2025 roku.
W planach pojemność magazynów energii powyżej 500 MW na całym świecie
W ramach swojego planu biznesowego na lata 2023-26, EDP dąży do osiągnięcia pojemności magazynów energii przekraczającej 500 MW na całym świecie. Ponadto firma bada możliwości zwiększenia wartości istniejących aktywów poprzez integrację nowych rozwiązań magazynowych z energią wodną, cieplną, wiatrową i słoneczną.
Ponieważ energia wiatrowa i słoneczna są z natury niestałe, zdarzają się momenty, gdy ilość produkowanej energii nie zawsze jest zgodna z bieżącym zapotrzebowaniem. Bez odpowiedniego magazynowania, nadmiar energii wytworzonej w okresach niskiego zapotrzebowania może zostać zmarnowany. Projekty takie jak Harrington Franklin rozwiązują ten problem. Dzięki nim energia odnawialna może być efektywnie przechowywana i wykorzystywana w momentach zwiększonego zapotrzebowania, co maksymalizuje jej wartość i wpływ na rynek energetyczny. Co więcej, magazynowanie nadwyżek energii wytwarzanej w godzinach szczytu i wykorzystywanie jej do utrzymania stabilnych dostaw przyczynia się również do obniżenia cen energii.
Jako lider transformacji energetycznej, EDP koncentruje się na produkcji energii odnawialnej. Magazynowanie energii stanowi dla firmy strategiczną szansę na wzbogacenie swojego portfolio. Inwestycje w technologie magazynowania nie tylko otwierają nowe możliwości wzrostu, ale także pozwalają na ograniczenie ryzyka związanego z wahaniami cen energii i zmiennością profilu produkcji.
EDP działa w oparciu o cztery główne platformy (Aktywa Wytwarzania Energii Odnawialnej, Sieci, Rozwiązania dla Klientów oraz Globalne Zarządzanie Energią), zatrudniając ponad 13 tysięcy pracowników na całym świecie. Portfolio aktywów obejmuje energię wiatrową na lądzie i morzu, energię słoneczną oraz wodną, o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 29 GW. Nieustannie wykorzystuje swoje portfolio do zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez technologie przyszłości, takie jak zielony wodór, hybrydyzacja aktywów odnawialnych i magazynowanie energii, jednocześnie rozbudowując infrastrukturę sieciową jako kluczowy czynnik umożliwiający transformację energetyczną. Firma dąży do osiągnięcia zeroemisyjności do 2025 roku, pełnej zielonej energii do 2030 roku i neutralności klimatycznej do 2040 roku, inwestując ponad 17 miliardów euro w transformację energetyczną do 2026 roku.
Źródło: materiały prasowe