406 mln USD dla tajwańskiej firmy GlobalWafers – powstaną nowe fabryki w Teksasie i Missouri
Departament Handlu USA zatwierdził dotacje rządowe w wysokości 406 mln USD dla tajwańskiej firmy GlobalWafers. Celem jest znaczne zwiększenie produkcji płytek krzemowych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki funduszom na projekty w Teksasie i Missouri uruchomiona zostanie pierwsza w Stanach Zjednoczonych wysokonakładowa produkcja 300-milimetrowych płytek do zaawansowanych półprzewodników. Rozszerzona będzie też produkcja płytek krzemowych na izolatorach.
Dotacja rządowa wesprze prawie 4 mld USD inwestycji firmy GlobalWafers w obu stanach, gdzie powstaną nowe zakłady produkujące płytki półprzewodnikowe. Inwestycja przewiduje stworzenie 1700 miejsc pracy przy budowie fabryk i 880 miejsc pracy na produkcji.
Istnieje pewne ryzyko związane z dotacjami w ramach amerykańskiej ustawy CHIPS w związku z objęciem urzędu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa w przyszłym miesiącu. Obowiązuje jednak umowa, która jest prawnie chroniona. Ustawa CHIPS została pierwotnie zaproponowana podczas pierwszej kadencji Trumpa, dlatego być może nadal będzie wdrażana, jak wyraziła nadzieję firma GlobalWafers. Wiele surowców i materiałów eksploatacyjnych jest niedostępnych w USA, dlatego tajwański producent będzie musiał je importować, a cła proponowane przez Trumpa wywołują niepewność.
GlobalWafers posiada 18 fabryk w dziewięciu krajach. W 2022 roku poinformował, że zbuduje fabrykę o wartości 5 mld USD w Teksasie, aby produkować 300-milimetrowe półprzewodnikowe płytki krzemowe. Obecnie pięć firm, w tym GlobalWafers, kontroluje ponad 80% globalnego rynku produkcji płytek krzemowych 300 mm, a około 90% płytek krzemowych jest produkowanych w Azji Wschodniej.
GlobalWafers planuje budowę i rozbudowę zakładów w Sherman, w Teksasie oraz w St. Peters, w stanie Missouri. W pierwszym będzie produkował płytki krzemowe do układów pamięci, a w drugim do chipów obronnych i lotniczych.
Departament Handlu stara się sfinalizować projekty w ramach wartego 52,7 mld USD programu dotacji na produkcję i badania półprzewodników CHIPS and Science Act 2022, zanim Trump obejmie urząd 20 stycznia.
Źródło: Reuters