Unia Europejska planuje budowę 7 nowych fabryk AI
Komisja Europejska zatwierdziła w styczniu fundusz w wysokości 1,5 mld EUR dla siedmiu nowych lub zmodernizowanych fabryk sztucznej inteligencji (AI) rozmieszczonych w całej Europie. Każda z nich wdroży lub zmodernizuje superkomputery wspomagane sztuczną inteligencją, duże modele AI ogólnego przeznaczenia (GPAI) i zaplecze programistyczne.
Pierwsze fabryki powinny zostać uruchomione do 2025 r., a do końca dekady, według przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, zmienią Europę w „kontynent sztucznej inteligencji”. Poszerzą wykorzystanie AO wśród małych przedsiębiorstw w UE, jednocześnie „pobudzając” badania nad sztuczną inteligencją wśród europejskich naukowców.
Czym są fabryki sztucznej inteligencji?
Założyciel firmy NVIDIA, Jensen Huang, powiedział, że głównym celem fabryki sztucznej inteligencji jest generowanie przychodów podczas najnowszej „rewolucji przemysłowej”, a każdy, kto buduje chatboty i generatywną sztuczną inteligencję, potrzebuje fabryki AI”.
Istnieją cztery składniki silnej fabryki sztucznej inteligencji: „przygotowanie danych, tworzenie algorytmów, infrastruktura oprogramowania, taka jak superkomputery, która wspiera szkolenie sztucznej inteligencji, oraz platforma eksperymentalna do testowania.
Inteligencja generowana przez fabryki AI może być następnie wykorzystywana do obsługi modeli AI lub innych rodzajów nowych technologii.
W przypadku NVIDII firma zapowiedziała, że wykorzysta swoją fabrykę do przyspieszenia rozwoju robotów przemysłowych i samochodów autonomicznych oraz dostarczenia generatywnych systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.
Gdzie będą zlokalizowane fabryki sztucznej inteligencji w UE?
Komisja wybrała Barcelonę (Hiszpania), Bissen (Luksemburg), Bolonię (Włochy), Stuttgart (Niemcy), Mimer (Szwecja), Kajaani (Finlandia) i Ateny (Grecja) jako nowe lokalizacje dla fabryk sztucznej inteligencji.
Istniejące obiekty superkomputerowe w Hiszpanii zostaną zmodernizowane, a fabryka sztucznej inteligencji w Grecji zostanie otwarta z superkomputerem o nazwie DAEDALUS, który jest już używany.
Każda fabryka sztucznej inteligencji będzie koncentrować się na różnych obszarach gospodarki UE: we Włoszech niektóre z nich będą koncentrować się na rolno-spożywczym i cyberbezpieczeństwie, podczas gdy przestrzeń kosmiczna i finanse są obszarami zainteresowania w Luksemburgu.
Niektóre z fabryk sztucznej inteligencji, takie jak zakłady w Finlandii i Grecji, będą również oferować zajęcia podnoszące kwalifikacje dla osób, które mogą chcieć przekwalifikować się w zakresie sztucznej inteligencji.
Źródło: Euro News