[WEBINAR] Kto jest liderem rynku dronowego w Polsce? Na to pytanie odpowie Łukasiewicz – ILOT i Instytut Mikromakro
Na to pytanie odpowiedzą Elżbieta Mrozek z Łukasiewicz – ILOT i Sławomir Kosieliński z Instytutu Mikromakro podczas seminarium online, które odbędzie się 30 stycznia o godz. 14.00. Poruszą temat wyzwań technologicznych i biznesowych, jakie stoją przed firmami dronowymi oraz oczekiwań ich klientów. Zastanowią się też wspólnie, jak ugruntować postrzeganie technologii dronowej jako części systemu teleinformatycznego bazującego na sztucznej inteligencji (AI) czy internecie rzeczy (IoT).
Ranking Top100 warto analizować łącznie z wcześniej z raportem pt. „Scenariusze rozwoju rynku dronowego do 2040 roku. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Wstęp do foresight rynku dronowego”.
Ranking zaawansowania technologicznego i biznesowego polskich firm dronowych 2024, zrealizowany został przez Fundację Instytut Mikromakro na zlecenie Branżowego Punktu Kontaktowego Inteligentna i Czysta Mobilność. To badanie 100 przedsiębiorstw pod kątem ich stopnia zaawansowania technologicznego i biznesowego w kategoriach handel, usługi, produkcja, B+R, usługa/produkt vs autonomia (im bardziej usługa/produkt jest autonomiczna/y, tym lepiej).
– Z jednej strony dane są optymistyczne – rynek wyraźnie rośnie, ale z drugiej strony Indeks Mikromakro wykazuje, że zaczyna dominować grupa ok. 35-40 firm, które są głównym motorem rozwoju branży. Pozostałe firmy utknęły w niszy technologiczno-biznesowej. Mamy nieodparte wrażenie, że większości z nich wyczerpały się fundusze – granty, dotacje, środki od inwestorów – i właściwie są firmami, które istnieją już tylko jako wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mimo to nasz model wciąż opiera się na 100 firmach, które obserwujemy na rynku i uznajemy za takie, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi– mówi Sławomir Kosieliński, Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Mikromakro”.