Przetarg rozstrzygnięty: 735 tysięcy laptopów i tabletów trafi do polskich szkół
Wyłoniono wykonawców dwóch tur dostaw sprzętu komputerowego, który będzie wykorzystywany przez uczniów do celów edukacyjnych. Informacje o kolejnych etapach będą do końca listopada publikowane na bieżąco na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Urządzenia trafią do szkół na przełomie 2025 i 2026 r.
Postępowanie jest prowadzone w podziale na trzy kategorie, odpowiednio dla laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów, osobno dla każdego z 73 podregionów kraju według stosowanego przez GUS podziału, tzw. NUTS3 (Nomenklatura Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Kontrahenci I i II tury naboru
Wyłanianie dostawców dla poszczególnych podregionów odbywa się w czterech turach i potrwa do końca listopada. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć tabelę zawierającą dane na temat modeli i liczby urządzeń, jakie trafią do szkół w podregionach, dla których wyłoniono dostawców w I i II turze, jak również wykonawców oraz wartości zamówienia.
W sumie, do polskich szkół trafi:
- 404 250 laptopów za prawie 1,2 mld PLN brutto
- 110 250 laptopów przeglądarkowych za kwotę 181,5 mln PLN brutto
- 220 500 tabletów za kwotę 384,5 mln PLN brutto
Na zakup 735 tysięcy sztuk sprzętu komputerowego przeznaczono maksymalnie 1,7 mld PLN brutto.
Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w ramach wskaźnika C15G (wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów sprzętowych).
Nowe możliwości dla uczniów

Źródło: Freepik
Laptopy, laptopy przeglądarkowe i tablety będą wykorzystywane w szkołach przez uczniów podczas zajęć szkolnych, co przełoży się na rozwój ich kompetencji cyfrowych i pozwoli im poznać nowe technologie.
W szczególnych przypadkach, dane urządzenie będzie mogło być użyczone uczniowi na zasadach ogólnych panujących w szkole. Inwestycja jest realizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Sprzęt będzie spełniał standardy określone przez Ministra Edukacji dla urządzeń wykorzystywanych w celach edukacyjnych. Szkoły do objęcia wsparciem oraz liczba poszczególnych rodzajów sprzętu, które do nich trafią, zostały określone przez MInistra Edukacji.
Technologie przyszłości
Zakup sprzętu komputerowego jest częścią kompleksowego działania, które poprawi wyposażenie szkół w nowoczesne technologie.
Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi również postępowania, w ramach których szkoły zostaną wyposażone w zestawy do nauczania zdalnego, pracownie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) oraz laboratoria sztucznej inteligencji (AI).
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

11. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy 2025 – bezpieczeństwo i nowe wyzwania
Program STEP: Stawiamy na AI, technologie kwantowe i automatyzację – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Polacy chcą inwestycji w sztuczną inteligencję, jednak często brakuje im wiedzy w tej dziedzinie 



