Atmel inwestuje w produkt dedykowany dla sieci Sigfox

Współpraca między światowym liderem wśród producentów mikrokontrolerów jakim jest firma Atmel, a siecią Sigfox, będącą pionierem na rynku niskokosztowych usług łączności Internet of Things (IoT), zaowocowała premierowym układem dedykowanym – ATA8520.
Podstawowa zaleta nowego układu to specjalizacja Atmela, czyli niski pobór prądu. To wpisuje się doskonale w idee sieci Sigfox, która opiera się na łączności długich zasięgów i pracuje na bardzo niskich poborach energii samych modułów. To przekłada się na niskie koszty zarówno urządzeń, jak i transmisji danych.
ATA8520 to rozwiązanie typu system-on-chip (SoC) integrujące zarówno część radiową jak i mikrokontroler. Mikrokontroler zajmuje się obsługą stosu, który zapewnia poprawną komunikację z siecią. Dzięki temu programista wydaje jedynie komendy wysyłki danych (interfejs SPI).
Układ ten został precertyfikowany, w związku z tym koszt certyfikacji całego urządzenia jest niewielki. Oprócz tego, jakiekolwiek zmiany kodu w aplikacji Klienta nie wymagają odnowienia procesu certyfikacji urządzenia końcowego.
Sieć Sigfox
Sigfox jako sieć pakietowej transmisji danych bardzo dynamicznie zyskuje na popularności i to nie tylko w Europie. Do obecnie pokrytych zasięgiem krajów (Francja, Hiszpania, Holandia) dołączają kolejne, w tym Polska, gdzie działa już pierwsza stacja bazowa w Warszawie.
Podstawowe cechy Sigfox
- duże zasięgi (sieć pracuje w paśmie ISM 868MHz w Europie),
- bardzo niskie pobory energii (32.7mA w trybie TX active, 5nA w trybie sleep, dane dla ATA8520),
- bardzo niskie koszty (zarówno urządzenia jak i transmisji danych),
- dostęp do danych „od strony” sieci internetowej,
- brak konieczności stosowania kart SIM (każdy moduł ma unikalny numer ID),
- możliwość wysłania do 140 wiadomości na dobę.
Dostępność
W pierwszych miesiącach bieżącego roku pojawi się oficjalna, pełna dokumentacja, układ w systemie próbkowym ma być dostępny w drugim kwartale 2015 r. Wtedy też pojawi się zestaw ewaluacyjny ATAK55002-V1, zawierający mikrokontroler Atmega328P oraz układ ATA8520.
Więcej szczegółów w JM elektronik – u oficjalnego dystrybutora Atmel w Polsce – www.jm.pl, e-mail: atmel@jm.pl.

Rapidise staje się światowym liderem w branży elektronicznej dzięki dziesięciokrotnemu wzrostowi przychodów
Polska i Niemcy wzmacniają współpracę kolejową. Impuls dla rozwoju transgranicznej mobilności i sieci kolei dużych prędkości w UE
Imec przedstawia 7-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy typu slope o częstotliwości 175 GS/s z masywnym przeplotem czasowym 


![https://www.youtube.com/watch?v=kmvM5hVSzCM Piata już edycja konferencji Hardware Design Masterclasses dla elektroników zaskoczyła frekwencją, tym bardziej, że spotkanie było dwudniowe. Film jest krótką relacją z wydarzenia, bazującą na wypowiedziach prelegentów. [materiał redakcyjny] Zapraszamy do obejrzenia!](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/01/Rafal-tytulowe.png)

