Gitarowy DiFuzz

Pierwowzorem prezentowanego efektu gitarowego jest konstrukcja Jacka Ormana. Sprawdzony „w boju” fuzz przyda się z pewnością początkującym gitarzystom, którzy z oczywistych przyczyn lubią efekty tego typu.

 

Schemat elektryczny przystawki pokazano na rys. 1. Składa się ona z jednostopniowego wzmacniacza z tranzystorem T1, z wyjścia którego jest sterowany wzmacniacz różnicowy T2, T3. Na bazę tranzystora T2 jest podawany sygnał bezpośrednio z kolektora T1, natomiast na bazę T3 sygnał nieco przesunięty w fazie. Powoduje to miękkie podcinanie „krawędzi” sygnału wyjściowego, dzięki czemu brzmienie prezentowanego fuzza jest znacznie lepsze niż w przypadku klasycznych „obcinaczy”.

 

Rys. 1. Schemat elektryczny przystawki

Rys. 1. Schemat elektryczny przystawki

 

 

Urządzenie powinno być zasilane z baterii 9 V. Jako gniazda Gn1 i Gn2 można zastosować typowe w takich zastosowaniach duże Jacki stereofoniczne. Ze względu na wygodę montażu i bezpieczeństwo eksploatacji ich montaż zalecamy bezpośrednio na obudowie urządzenia, a nie na płytce drukowanej.
Na rys. 2 pokazano schemat montażowy płytki drukowanej. Jest to druk jednostronny, o niezbyt dużej gęstości upakowania. Dzięki bardzo małej liczbie zastosowanych elementów, montaż przystawki jest prosty, a jego uruchomienie sprowadza się zazwyczaj wyłącznie do podłączenia: zasilania, gitary i wzmacniacza.

 

 

Rys. 2.  Schemat montażowy od strony elementów

Rys. 2. Schemat montażowy od strony elementów

 

 

 

Rys. 3. Widok  płytki drukowanej od strony 
elementów

Rys. 3. Widok płytki drukowanej od strony elementów

 

 

 

Rys. 4. Widok  ścieżek od strony lutowania

Rys. 4. Widok ścieżek od strony lutowania

 

 

Wykaz elementów

Rezystory
R1 1M?
R2, R7 100k?
R3 470k?
R4 6,8k?
R5

1k?…100k? (dobrać w zależności

od oczekiwanego efektu dźwiękowego)

R6 1k?
Kondensatory
C1, C4, C5 100nF
C2 10nF
C3 10µF/16V
Półprzewodniki
T1 BC413C
T2, T3 2N3906
Inne
Gn1, Gn2

chinch do druku lub duży Jack

stereo (montowany na obudowie)

 

 

Do pobrania

O autorze