Trójkolorowe diody LED w wodoszczelnych obudowach SMD

Firma Avago Technologies zaprezentowała nową rodzinę miniaturowych diod LED o dużej jasności – ASMT-YTx2. Nowe trójkolorowe elementy są zamknięte w obudowach PLCC-6 o wymiarach jedynie 3,4 x 2,8 x 1,8 mm. Mała powierzchnia zajmowana na płytce, duża jasność i współczynnik kontrastu diod może znacząco poprawić rozdzielczość ekranów wideo, paneli informacyjnych i reklamowych, w których zostaną zastosowane. Nowe elementy znajdą też zastosowanie w grach wideo i do oświetlenia dekoracyjnego, wewnątrz i na zewnątrz budynków.


Diody LED w obudowach SMD są coraz chętniej stosowane z powodu łatwości montażu, małych rozmiarów i elastyczności zastosowania pozwalającej zmniejszyć koszty produkcji. ASMT-YTx2 mają bezołowiową konstrukcję zgodną z dyrektywą RoHS i są dostosowane do lutowania rozpływowego. Ich dodatkową zaletą jest mała podatność na utlenianie końcówek, zgodnie z normą JEDEC MSL 2a.
Diody charakteryzują się szerokim kątem świecenia, obejmującym 120 stopni. Jasność poprawiają wbudowane reflektory. Każda ze struktur elementu, odpowiedzialna za jeden z kolorów podstawowych (RGB), ma oddzielną ścieżkę odprowadzania ciepła, co umożliwia sterowanie ich większymi prądami. Sześć wyprowadzeń pozwala na wygodne sterowanie kolorami podstawowymi, umożliwiając wyświetlanie szerokiej palety barw, w tym również świecenie światłem białym.
Obudowy diod ASMT-YTx2 są uszczelnione odpornym materiałem silikonowym, co zapewnia im długą i niezawodną pracę w różnych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach środowiskowych. Osiągnięta w ten sposób wodoodporność (stopień ochrony IP6x zgodnie z IEC 60529:2001) pozwala zmniejszyć koszty i wagę budowanych z nich wyświetlaczy, niepotrzebujących dodatkowych pokryw ochronnych.

 

O autorze