Narzędzia programistyczne dla mikrokontrolerów Kinetis

Cortex-M4 jest jednym z najnowszych rdzeni firmy ARM. Jest to nowoczesna konstrukcja cechująca się wysoką wydajnością, niskim poborem prądu oraz niewygórowaną ceną, czego efektem jest rosnące zainteresowanie tym rdzeniem ze strony producentów mikrokontrolerów, którzy wprowadzają do sprzedaży kolejne, oparte na nim układy. Obecnie najszerszą gamę mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 oferuje firma Freescale (rodzina Kinetis). Układy z tej serii obsługiwane są przez popularne środowiska programistyczne: CodeWarrior Development Studio, IAR Embedded Workbench, Keil Microcontroller Development Kit, Code Sourcery GNU Toolchain.

 

 

Artykuły i informacje o mikrokontrolerach z rodziny Kinetis w portalu MIKROKONTROLER.pl:

-> Mikrokontrolery Freescale Kinetis z rdzeniem ARM Cortex-M4
-> CodeWarrior na Eclipse
-> MQX-RTOS – bezpłatny OS dla mikrokontrolerów firmy Freescale

CodeWarrior jest autorskim rozwiązaniem producenta rodziny Kinetis – firmy Freescale. Jest to środowisko typu IDE, które bazuje na platformie Eclipse – otwartej architekturze programistycznej integrowanej z systemem wtyczek i dodatków dopasowanych do potrzeb i wymagań. Do podstawowych elementów środowiska CodeWarrior należą edytor kodu, kompilator C/C++/Embedded C++/Assembler, symulator oraz debugger. Oprócz wymienionych komponentów pakiet CodeWarrior może zostać wyposażony w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z tych, na które warto zwrócić uwagę jest narzędzie ProcessorExpert, które na podstawie predefiniowanych przez programistę opcji potrafi wygenerować odpowiadający ustawieniom gotowy kod źródłowy.
CodeSourcery GNU Toolchain podobnie jak CodeWarrior opracowany został w oparciu o środowisko Eclipse. Jego głównym składnikiem jest pakiet Sourcery G++, wyposażony w kompleksowe narzędzia do edycji, kompilacji i debugowania kodu. Środowisko dostępne jest w trzech odmianach: Personal Edition, Standard Edition oraz Poffesional Edition. Różnią się one między sobą ilością zintegrowanych opcji dodatkowych. Istnieje ponadto możliwość skorzystania z 30-dniowej bezpłatnej wersji ewaluacyjnej. Wszystkie warianty przeznaczone są zarówno dla systemu operacyjnego Windows, jak i Linux.
Kolejny produkt – Embedded Workbench firmy IAR Systems, jest środowiskiem stworzonym specjalnie do zastosowań w aplikacjach mikroprocesorowych, w tym rodziny Kinetis. Pakiet Embedded Workbench zawiera podstawowe komponenty programistyczne (edytor, kompilator, symulator, debugger), które mogą zostać rozszerzone o dodatkową funkcjonalność poprzez pakiety visualSTATE (narzędzie do projektowania maszyn stanów w oparciu o język UML) i PowerPac (systemy RTOS oraz stosy np. TCP/IP, USB). Środowisko Embedded Workbench współpracuje z programatorem J-Link i jest oferowane w trzech wersjach: ewaluacyjnej z ograniczeniem wielkości kodu bez bariery czasu użytkowania, 30 – dniowej testowej bez ograniczenia kodu (obie bezpłatne) oraz pełnej.
Ostatnim z wymienionych narzędzi jest pakiet Keil MDK-ARM (Microcontroller Development Kit). Analogicznie do poprzednich produktów składa się z edytora, symulatora, kompilatora i debuggera (µVision4). Dodatkową funkcją pakietu firmy Keil jest współpraca z systemem czasu rzeczywistego RTX. Wgrywanie kodu wynikowego do mikrokontrolerów odbywa się za pomocą programatora ULINK. Środowisko dostępne jest w nieodpłatnej wersji z limitem kodu oraz w pełnej odmianie niezawierającej żadnych ograniczeń.
Przedstawiony skrótowy opis popularnych pakietów programistycznych dla platformy Kinetis obrazuje bogactwo dostępnych obecnie rozwiązań. Różnorodność ta sprawia, że każdy może wybrać optymalne dla siebie środowisko, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak również cenowym.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze