Silicon Laboratories CP2501 – układ interfejsowy USB dla ekranów dotykowych

Firma Silicon Laboratories wprowadziła do sprzedaży nowy układ interfejsowy USB o nazwie CP2501. Jest on przeznaczony do współpracy z szeroką gamą ekranów dotykowych umożliwiając konwersję dedykowanych dla nich interfejsów komunikacyjnych do formatu zgodnego ze standardem USB.

Schemat blokowy układu CP2501

Schemat blokowy układu CP2501

W strukturze układu wyróżnić można trzy podstawowe elementy: pracujący w trybie HID stos USB (zgodność ze specyfikacją 2.0), grupę interfejsów stosowanych w technologiach dotykowych (SPI, UART, SMBus) oraz sterujący procesem przetwarzania danych kontroler bazujący na mikrokontrolerze 8051. Konfiguracja wszystkich bloków funkcjonalnych odbywa się za pomocą przygotowanej przez producenta aplikacji CP250x Configuration Wizard. Program ten umożliwia wybór interfejsu komunikacyjnego oraz jego parametrów, konfigurację ustawień własnych układu (między innymi nazw producenta i produktu oraz numerów Vendor ID i Product ID), parametrów ekranu (np. rozmiaru i rozdzielczości) i wiele innych. Po zakończeniu procesu konfiguracyjnego wygenerowany zostaje gotowy kod źródłowy, który przed wgraniem do układu CP2501 można uzupełnić zgodnie z indywidualnymi potrzebami projektu (dostępne jest 53 kB pamięci Flash oraz 3.5 kB pamięci SRAM).
Układ CP2501 oferowany jest w obudowie QFN o 32 wyprowadzeniach (gabaryty 5 mm x 5 mm). Konstrukcja wymaga napięcia zasilania z przedziału 3.0 V – 3.6 V i cechuje się możliwością pracy w rozszerzonym zakresie temperatur (-40 °C – +85 °C).
Firma Silicon Laboratories opracowała dla swojego nowego produktu zestaw uruchomieniowy o nazwie CP2501 Touch Screen USB Bridge Controller Development Kit. Zawiera on płytkę prototypową wraz z akcesoriami, oprogramowaniem i dokumentacją układu.

O autorze