Mikrokontrolery LPC11C2x ze zintegrowanym transceiverem magistrali CAN NXP

Firma NXP Semiconductors wprowadziła do sprzedaży nowe układy z serii LPC11C2x ze zintegrowanym transceiverem magistrali CAN. Magistrala CAN uchodzi za niezawodną i odporną na zakłócenia magistralę komunikacyjną do zastosowań w trudnych warunkach transmisyjnych. Dotychczas produkowane mikrokontrolery z obsługą CAN umożliwiały, co prawda, transmisję według standardu, lecz konieczne było stosowanie zewnętrznego układu obsługującego warstwę fizyczną magistrali. Integracja mikrokontrolera i układu do transmisji zwiększa niezawodność urządzeń poprzez redukcję ilości połączeń, a co za tym idzie zmniejszają się wymiary płytek drukowanych oraz koszty produkowanego urządzenia. Poza integracją samego modułu transmisyjnego mikrokontrolery posiadają wbudowany w pamięć ROM sterownik CANOpen obsługiwany poprzez zestaw komend API.

Schemat 
blokowy mikrokontrolerów 
LPC11C2x

Schemat blokowy mikrokontrolerów LPC11C2x

 

Takie rozwiązanie z jednej strony pozwala na szybszą i łatwiejszą pracę nad oprogramowaniem, z drugiej zaś umożliwia programowanie układu w trybie In System Programming (ISP) poprzez magistralę CAN. Wbudowany układ transmisyjny ma zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem na liniach magistrali do 58V oraz zabezpieczenie przed impulsami ESD do 8kV. Warto również wspomnieć o trybie niskiego poboru prądu układu transmisyjnego, w którym pobiera on tylko 5µA. Procesory LPC11C2x oparte są na rdzeniu Cortex-M0 i mogą pracować z szybkością do 50 MHz. Poza transceiverem CAN 2B posiadają one również 16 lub 32 kB pamięci flash, interfejsy komunikacyjne UART, SPI i I2C oraz 10-bitowy przetwornik A/D. Układy produkowane są w obudowach LQFP48 i pracują przy pojedynczym zasilaniu od 1,8 do 3,6V.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze