LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Kurs programowania mikrokontrolerów Coldfire firmy Freescale – zaczynamy!

Aby wygenerować kod, w którym możemy użyć naszych komponentów, należy wejść w górne menu Processor Expert i kliknąć na Generate Code ‘Example.mcp – spowoduje to wygenerowanie kodu, który będzie zawierał wszystkie dotychczas ustawione opcje. Teraz wystarczy tylko przeciągnąć odpowiednie metody z menu projektu do wygenerowanego kodu, a następnie – upewniając się, że mamy podłączoną naszą „wieżę” do komputera – klikamy na ikonę Debug.

 

Rys. 
15.

Rys. 15.

 

 

Po kliknięciu na Debug wyświetli się okno debugowania, nastąpi zapisanie naszego programu do pamięci flash mikrokontrolera. Teraz wystarczy tylko uruchomić nasz program na mikrokontrolerze klikając na ikonę Stop/Continue (klawisz F5) i tym oto sposobem wszystkie 4 diody zabłysnęły.

Dla bardziej dociekliwych…

Zapewne część z Was zastanawia się jak zapalić wszystkie diody bez użycia Processor Expert’a? Otóż zaskoczę Was, ponieważ równie łatwo można to uczynić z poziomu kodu.  Każdy, kto chociaż raz otworzył i przeczytał manual’a  oraz miał wcześniej do czynienia z programowaniem jakiegokolwiek mikrokontrolera wie, że aby zapalić diodę należy dokonać odpowiedniego wpisu do odpowiedniego rejestru. Wystarczy tylko utworzyć nowy, czysty projekt (podczas tworzenia projektu w kreatorze zamiast Processor Experta należy wybrać Device Initialization) i w pliku main.c  dopisać poniższy kod:

PTED=0x28; /*Ustawia stan wysoki na pinie 3 i 5 portu PTE */
PTGD=0x20; /*Ustawia stan wysoki na pinie 5 portu PTG */
PTHD=0x8; /*Ustawia stan wysoki na pinie 3 portu PTH */

PTEDD=0x28; /*Ustawia pin 3 i 5 portu PTE jako wyjście*/
PTGDD=0x20; /* Ustawia pin 5 portu PTG jako wyjście */
PTHDD=0x8; /* Ustawia pin 3 portu PTH jako wyjście */

Linki

Dokumentacja mikrokontrolera MCF51CN128:

Dokumentacja makiety TWR-MCF51CN:

f

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!