LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nowa platforma sprzętowa integrująca procesor ARM Cortex-A9 i logikę programowalną

 

 

 

 

 

Xilinx, jeden z czołowych producentów układów CPLD i FPGA, zapowiedział rozpoczęcie produkcji nowej grupy produktów o nazwie Zynq-7000 EPP (Extensible Processing Platform). Opracowana platforma to pierwszy przypadek fizycznej integracji w jednym układzie procesora ARM Cortex-A9 MPCore z elementami logiki programowalnej.

Wykorzystany tu procesor ARM Cortex-A9 to dwurdzeniowa jednostka taktowana zegarem o częstotliwości do 800 MHz, która wyposażona została w pamięć cache L1 (64 kB) i L2 (512 kB). Wśród wbudowanych w strukturę procesora zasobów znajdują się między innymi kontrolery pamięci (DDR2, DDR3, LPDDR2, QSPI, NAND Flash, NOR Flash),  jednostka do obliczeń zmiennoprzecinkowych pojedynczej i podwójnej precyzji, moduł szyfrujący w standardzie AES i SHA 256b oraz szereg popularnych interfejsów komunikacyjnych (USB 2.0, Gigabit Ethernet, CAN, SDIO, UART, SPI, I2C).

Wbudowana w strukturę układów Zynq-7000 EPP logika programowalna wykorzystuje architekturę układów FPGA z serii 7 firmy Xilinx, które wykonane są zgodnie z procesem produkcyjnym 28 nm. Logika podgrup Zynq-7010 oraz Zynq-7020 opracowana została w oparciu o serię układów Artix-7, natomiast bardziej rozbudowane podgrupy Zynq-7030 i Zynq-7040 wyposażono w logikę na bazie układów Kintex-7. W zależności od podgrupy układów logika może mieć od 560 tysięcy do 4.7 miliona bramek logicznych, od 240 kB do 1.86 MB bloku pamięci RAM, od 80 do 760 bloków DSP oraz od 4 do 12 transceiverów o przepustowości 10.3 Gb/s. Najbardziej rozbudowane układy wyposażono dodatkowo w standard PCI Express Gen2x8.

Producent zaplanował rozpoczęcie dystrybucji układów Zynq-7000 EPP na drugą połowę 2011 roku. Cena dla zamówień hurtowych została ustalona na poziomie od $15.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!