Zasilacze LED z oferty Prema Semiconductor
Rys. 3. PR4101A/PR4101B – sterownik diod Power LED z przetwornicą obniżającą (buck)
Układ jest przeznaczony do sterowania kilkoma diodami Power LED przy zasilaniu napięciem od 9 do 40 V i maksymalnym prądzie wyjściowym 100 mA. Prąd ten może być zwiększony nawet do 1 A poprzez zastosowanie zewnętrznego N-kanałowego tranzystora MOSFET. Natężenie prądu wyjściowego jest regulowane rezystorem zewnętrznym. W wersji PR4101A przewidziano również sterowanie jasnością świecenia diody za pośrednictwem sygnału PWM. Zaimplementowano również wejście RTK umożliwiające realizację funkcji Soft Start . W tym celu konieczne jest dołączenie do niego odpowiednio dobranego kondensatora. Zakres regulacji czasu włączania można regulować od pojedynczych milisekund do sekund. Układy PR4101A/PR4101B są produkowane w obudowach: SOP-14 (PR4101A) i SOP-8 (PR4101B), mogą pracować w zakresie temperatur –20…+125°C.
Rys. 4. PR4403 – sterownik lamp słonecznych z diodami LED
Dzięki wbudowanej przetwornicy podwyższającej układ steruje białymi diodami LED przy zasilaniu tylko z jednego akumulatora 1,2 V. Minimalne napięcie wejściowe jest równe 0,9 V. Należy pamiętać o zapewnieniu jak najmniejszej rezystancji połączenia z baterią. Do ładowania akumulatora w warunkach wystarczającego oświetlenia otoczenia należy stosować zewnętrzną baterię słoneczną. Podczas ładowania, diody świecące są wyłączane. Odpowiednia histereza sterownika zapewnia włączanie i wyłączanie oświetlenia LED bez uciążliwego migotania. Maksymalny impulsowy prąd wyjściowy jest równy 250 mA. Jest on regulowany przez dobór indukcyjności dławika. Specjalny obwód sterownika chroni akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. Układ PR4403 jest produkowany w obudowie SO-8, może pracować w zakresie temperatur –20…+85°C.
Rys. 5. PR4401 i PR4402 – sterownik białych diod LED z przetwornicą podwyższającą pracujący z minimalnym napięciem wejściowym 0,9 V
Do poprawnej pracy układu wystarczy zastosowanie zaledwie jednego elementu zewnętrznego, jakim jest dławik. Jego parametry (4,7…47 µH) są dobierane w zależności od wymaganego średniego prądu wyjściowego. Układy PR4401 i PR4402 są zalecane do aplikacji, w których prądy diod nie przekraczają odpowiednio 20 mA i 40 mA. Impulsowy prąd obciążenia może mieć wartość 200/250 mA. Układy są produkowane w obudowie SOT23, mogą pracować w zakresie temperatur –20…+85°C.
Zamieszczona wyżej charakterystyka wyrobów dowodzi, że układy ASIC produkowane przez firmę Prema Semiconductor tworzą bardzo atrakcyjną i oryginalną ofertę, głównie w zakresie sterowników diod świecących. Zaletą aplikacji wykorzystujących te układy jest mała liczba elementów zewnętrznych pozwalająca osiągać duży stopień miniaturyzacji urządzeń. Zastosowana technologia BiCMOS gwarantuje przy tym ich wysoką energooszczędność. Struktury półprzewodnikowe są wytwarzane na własnej linii produkcyjnej, a wnikliwe testy elementów zapewniają najwyższą jakość wyrobów. Firma Prema posiada certyfikat ISO9001. Na jej sukces pracuje 70 osób, głównie inżynierów i fizyków.
Dystrybucję produktów firmy Prema Semiconductor w Polsce prowadzi firma Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.