Nowa edycja środowiska AVR Studio

 

AVR Studio jest popularnym i cenionym środowiskiem programistycznym firmy Atmel dla rodziny mikrokontrolerów AVR. Producent opracował kolejną, piątą już wersję tego narzędzia rozwojowego, które w najnowszej odsłonie wprowadza wiele usprawnień w porównaniu z poprzednimi wersjami, dzięki czemu proces tworzenia kodu stał się szybszy i łatwiejszy.

Instrukcja obsługi edytora wbudowanego a pakiet AVR Studio 5 firmy Atmel 

AVR Studio 5 to platforma będąca kompleksowym środowiskiem typu IDE. Integruje w sobie edytor, symulator, linker, assembler, debugger  oraz po raz pierwszy kompilator AVR-GCC, dzięki czemu do poprawnej pracy środowiska nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Ponadto zintegrowany edytor rozbudowany o narzędzie Visual Assist zyskał nowe funkcje: wprowadzenie podpowiedzi, kolorowanie i uzupełnianie tekstu kodu, generowanie listy powiązań zaznaczonego elementu. Nową formę uzyskał również kreator projektów, którego intuicyjna konfiguracja umożliwia szybkie przejście do pisania kodu, a w następnym etapie łatwe zarządzanie projektem i jego ustawieniami.

Wprowadzenie do sposobu pobrania i instalacji obsługi pakietu AVR Studio 5

Kolejną innowacją jest wbudowany w środowisko pakiet Software Framework. Jest to opracowany specjalnie dla układów AVR zbiór przykładowych kodów źródłowych, stosów oraz bibliotek (wraz z dokumentacją), które można wykorzystać we własnych aplikacjach.

Platforma AVR Studio 5 jest pierwszą z tej serii, która umożliwia tworzenie kodu dla całej gamy dostępnych układów z rodziny AVR. Lista obsługiwanych mikrokontrolerów w piątej rewizji została rozbudowana o układy 32-bitowe, co w obecnym stanie umożliwia programowanie układów tinyAVR, megaAVR, AVR XMEGA i AVR UC3. Dodatkowo nowe AVR Studio jako jedyne ma możliwość współpracy z programatorem JTAGICE3.

Wprowadzenie do obsługi pakietu AVR Studio 5

Środowisko programistyczne AVR Studio 5 jest udostępnianie przez producenta bez żadnych ograniczeń. Narzędzie oferowane jest za darmo w pełnej funkcjonalności bez restrykcji czasowych i limitów kodu.

O autorze