LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Nowy układ do bezprzewodowego odbioru energii elektrycznej firmy Texas Instruments

Firma Texas Instruments opracowała układ elektroniczny umożliwiający realizację bezprzewodowego odbioru energii elektrycznej. Rozwiązanie to może być wykorzystane w mobilnych urządzeniach elektronicznych w celu ładowania znajdujących się w nich akumulatorów bez konieczności stosowania przewodowej ładowarki.

W strukturze układu, który otrzymał symbol BQ51013, wyróżnić można podstawowe elementy takie jak prostownik, regulator napięcie typu Low-Dropout oraz cyfrowy blok sterujący. Zintegrowane komponenty umożliwiają wykorzystanie zewnętrznie dołączanej cewki do indukcyjnego odbioru napięcia o wartości do 20 V. Po jego przetworzeniu na wyjściu układu pojawia się napięcie na poziomie 5 V (moc do 5 W). Układ posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne oraz przed zbyt wysokim prądem i napięciem wejściowym. Do poprawnego działania wymaga dołączenia minimalnej ilości elementów dodatkowych o charakterze biernym. Odbiornik BQ51013 przeznaczony jest do współpracy z nadajnikiem BQ500110 (również firmy Texas Instruments), ale ze względu na zgodność pracy z powszechnie przyjętym w tej technologii standardem Qi organizacji WPC (Wireless Power Consortium) może współpracować również z urządzeniami innych producentów.

Dużym atutem układu BQ51013 są niezwykle małe gabaryty. Jest on produkowany w obudowie typu QFN-RHL lub WCSP-YFF (druga o wymiarach jedynie 3 mm x 1.9 mm dając tym samym powierzchnię 5.7 mm2), co czyni go najmniejszym tego typu rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dodatkową zaletą opracowanego układu jest jego atrakcyjna cena rynkowa, która została ustalona na $3.5 w przypadku zamówienia w wysokości 1000 sztuk.

Producent przygotował zestaw ewaluacyjny dla swojego nowego układu. Nosi on nazwę bqTESLA150LP i składa się z dwóch płytek – nadawczej i odbiorczej, które wyposażone zostały odpowiednio w nadajnik BQ500110 oraz odbiornik BQ51013.

Układ BQ51013 to ciekawe rozwiązanie z zakresu bezprzewodowej transmisji energii, która uważana jest za przyszłościową technologię. Charakterystyczne cechy układu, do których należy łatwość implementacji, małe gabaryty i niska cena sprawiają, że ma on szanse upowszechnić to rozwiązanie techniczne i jednocześnie znaleźć zastosowanie w masowo produkowanych komercyjnych urządzeniach mobilnych np. aparatach fotograficznych, odtwarzaczach muzyki, nawigacjach, telefonach komórkowych i wielu innych.

Więcej informacji: Silica Warszawa, Avnet Em Sp. z o.o., ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa, tel. 22 6402351, faks 22 6402354, e-mail: warszawa@silica.com

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!