LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Nowy mikrokontroler z rodziny LPC24xx z kontrolerem LCD

 

 

 

Firma NXP Semiconductors wprowadziła do sprzedaży nowy mikrokontroler z rodziny LPC24xx, który oznaczono symbolem LPC2470. Jest on – jako jeden z niewielu z tej rodziny – pozbawiony wewnętrznej pamięci Flash.

Układ ten został zaprojektowany w oparciu o 32-bitowy rdzeń ARM7TDMI-S o możliwości pracy z częstotliwością do 72 MHz włącznie. Przy pomocy wewnętrznych magistral komunikacyjnych rdzeń został połączony z szeregiem zasobów, które składają się na bogate wyposażenie mikrokontrolera. Do podstawowych peryferii należy głównie pamięć (98 kB RAM), kontroler przerwań, układy licznikowe (Watchdog, timery z funkcją zliczania, porównania oraz PWM), blok zegarowy (PLL, RTC), linie I/O (do 160), moduł DMA, przetwornik C/A i A/C (oba o rozdzielczości 10 bitów) oraz typowe interfejsy komunikacyjne: SPI (1), SSP (2), I2C (3), I2S (1), UART (4). Bogaty zbiór interfejsów komunikacyjnych został przez producenta dodatkowo rozszerzony o kolejne, rzadziej spotykane i bardziej zaawansowane: CAN 2.0b (2), 10/100 Gigabit Ethernet (1), USB 2.0 Full-speed (1) w trybie device/host/OTG. Ze względu na brak wewnętrznej pamięci Flash firma NXP zintegrowała w układzie kontroler zewnętrznej pamięci RAM, ROM, SDRAM i Flash. Wyposażenie uzupełnia sterownik kart pamięci SD/MMC i kontroler dla wyświetlaczy LCD umożliwiający wizualizację obrazu z rozdzielczością 1024×768 pikseli oraz 24-bitową głębią barw.

Mikrokontroler LPC2470 oferowany jest przez producenta w dwóch wersjach różniących się rodzajem obudowy: LQFP208 (28 mm x 28 mm x 1.4 mm) i TBGA 208 (15 mm x 15 mm x 0.7 mm). Wszystkie układy zostały dostosowane do napięcia zasilania z przedziału 3.0 V – 3.6 V i pracy w zakresie temperatur -40°C do +85°C.

Ze względu na unikalną cechę mikrokontrolerów LPC2470, którą jest ponadprzeciętna ilość funkcjonalnych zasobów zintegrowanych w strukturze układów, ich potencjalnym obszarem zastosowań są liczne aplikacje z sektora przemysłowego i medycznego.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!