LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Infineon ILD4180 – impulsowy zasilacz LED dużej mocy

 

Artykuł powstał we współpracy z firmami:

                  

Inne układy do zasilania LED małej, średniej i dużej mocy z oferty firmy Infineon opisaliśmy w artykule opublikowanym w portalu MIKROKONTROLER.pl.

Układ ILD4180 jest scalonym konwerterem DC/DC obniżającym napięcie, konstrukcyjnie zoptymalizowanym do stosowania w aplikacjach przemysłowych i samochodowych. Może on pracować jako stabilizator prądu (tę konfigurację wykorzystano w prezentowanym projekcie) lub napięcia.

Układ ILD4180 wyposażono w funkcje ułatwiające stosowanie go w zasilaczach LED: ma wejście sygnału PWM (do impulsowej regulacji jasności świecenia LED), wejście umożliwiające włączanie i wyłączanie obciążenia z soft-startem, wyposażono go także w elektroniczne bezpieczniki: przeciwzwarciowy i chroniący przed przegrzaniem struktury.
Schemat blokowy układu ILD4180 pokazano na rys. 1.

Rys. 1. Schemat blokowy 
układu ILD4180

Rys. 1. Schemat blokowy układu ILD4180

Podstawowe cechy układu ILD4180

  • zakres napięć zasilania: od 4,75 do 45 VDC
  • maksymalne natężenie prądu drenu klucza mocy: 1,8 A
  • zakres napięć wyjściowych: od 0,6 do 16 VDC
  • przystosowanie do regulacji PWM
  • wbudowana funkcja soft-startu
  • wbudowany bezpiecznik termiczny
  • wbudowany elektroniczny włącznik
  • precyzyjna regulacja natężenia prądu wyjściowego
  • możliwość pracy w trybie stabilizacji prądu lub napięcia
  • zakres temperatur pracy: od -40 do +125°C

Rys. 2. Schemat 
elektryczny testowego zasilacza LED mocy

Rys. 2. Schemat elektryczny testowego zasilacza LED mocy

Schemat elektryczny testowego zasilacza LED mocy z regulacją jasności świecenia LED za pomocą sygnału PWM pokazano na rys. 2. Układ ILD4180 pracuje w typowej konfiguracji aplikacyjnej:

  • jumper JP1 służy do ręcznego włączania i wyłączania przetwornicy (elektroniczny włącznik),
  • układ U2 generuje przebieg PWM o częstotliwości ok. 300 Hz i zakresie regulacji PWM od 0 do 100%, co odbywa się za pomocą potencjometru P1.
Dodatkowe informacje o układach scalonych do zasilania LED firmy Infineon można znaleźć pod adresem: www.infineon.com/lowcostleddriver

Na rys. 3 pokazano dwa przykładowe zestawy przebiegów dla różnych wartości współczynnika PWM:

  • PWM podawanego na wejście PWMI układu ILD4180 (górne widoki),
  • przebiegu na wyjściu BUO układu ILD4180 (dolne widoki).

Dioda LED jest zasilana prądem o wartości średniej zgodnej ze wzorem:

Rys. 3. Przykładowe przebiegi 
ilustrujące działanie regulacji PWM w układzie ILD4180 dla różnych wartości współczynnika D<SUB>PWM</SUB>: przebiegi na wejściu PWMI<br />
(górne), odpowiadające im przebiegi na wyjściu przetwornicy (dolne)”></a></p>
<p style=Rys. 3. Przykładowe przebiegi ilustrujące działanie regulacji PWM w układzie ILD4180 dla różnych wartości współczynnika DPWM: przebiegi na wejściu PWMI (górne), odpowiadające im przebiegi na wyjściu przetwornicy (dolne)

Wartość R2 należy dobrać do możliwości zasilanej diody LED. W przypadku W42180 (fot. 4) firmy Seoul Semiconductor (dostępne detalicznie w sklepie SENSU.pl) zalecane średnie natężenie prądu płynącego przez strukturę diody nie powinno przekraczać 350 mA, a maksymalny dopuszczalny prąd nie może mieć wartości większej niż 1 A.

Fot. 4. Wygląd diody W42180 z rodziny P4 
(bez płytki drukowanej, radiatora itp.), produkowanej przez firmę Seoul Semiconductor

Fot. 4. Wygląd diody W42180 z rodziny P4 (bez płytki drukowanej, radiatora itp.), produkowanej przez firmę Seoul Semiconductor

Dla testowanej diody (W42180 firmy Seoul Semiconductor) wartość ILED<1 A, przy czym należy pamiętać o zapewnieniu diodzie odpowiednich warunków termicznych (chłodzenia), bowiem przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej temperatury struktury LED powoduje jej szybką degradację i nieodwracalne uszkodzenie.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!