ChipKIT™ – pierwsza platforma programistyczna kompatybilna z Arduino™

 

 

 

 

Fima Microchip wprowadza do rynek pierwszą platformę programistyczną typu open-source dla 32-bitowych mikrokontrolerów, która jest kompatybilna ze sprzętem i oprogramowaniem firmy Arduino™. Platforma  chipKIT™ została zaprojektowana i wykonana przez firmę Digilent, która jest autoryzowanym partnerem projektowym firmy Microchip. Platforma ta powstała jako pierwsze tego typu rozwiązanie, jedynie dla 32-bitowego sprzętu Arduino, aby umożliwić hobbystom i studentom, nawet bez wykształcenia wyższego elektronicznego, łatwo i tanio stosować elementy elektroniczne w swoich projektach.

Płytki rozwojowe i oprogramowanie chipKIT zapewniają więcej funkcji, większą wydajność i funkcjonalność, niż jakiekolwiek inne obecne na rynku rozwiązanie Arduino. Dzięki płytkom, w cenie już od 26,95 dolarów za jedną, studenci i hobbyści mogą przekonać się o czterokrotnym wzroście wydajności w stosunku do istniejących rozwiązań Arduino i realizować projekty w krótkim czasie.

Platforma składa się z dwóch płytek rozwojowych bazujących na procesorach PIC32 oraz oprogramowania typu open-source, które jest w pełni zgodne z językiem programowania i środowiskiem programistycznym Arduino. Sprzęt chipKIT jest zgodny z istniejącymi aplikacjami i kartami rozszerzeń (shields) Arduino i może być rozbudowywany przy wykorzystaniu Arduino IDE i istniejących zasobów, takich jak przykładowe kody, biblioteki, informatory i samouczki. Umożliwiające łatwą obsługę, tanie rozwiązanie wspomaga opracowywanie projektów przez hobbystów i studentów z wielu dyscyplin naukowych, takich jak budowa maszyn, czy informatyka, a nawet artystycznych.

Płytki chipKIT bazujące na procesorach PIC32 umożliwiają wydajność przy taktowaniu zegarem 80 MHz, i dostarczają wbudowaną pamięć Flash do 512 KB, i pamięć RAM do 128 KB. Są one wyposażone w porty komunikacyjne, w tym Ethernet, CAN i USB (Full-Speed Host, Device oraz OTG), a także urządzenia peryferyjne, takie jak zegary, 16-kanałowy konwerter analogowo-cyfrowy (ADC) pracujący z szybkością 1 msps, dwa komparatory oraz wiele portów I2C™, SPI oraz UART.

ChipKIT zawiera mikrokontroler PIC32 firmy Microchip, który jest 32-bitowym mikrokontrolerem zapewniającym najwyższą wydajność w swojej klasie, wyposażonym w wiodący w branży rdzeń MIPS32® M4K® firmy MIPS Technologies.

Oprogramowanie zostało tak zaprojektowane, aby zapewnić maksymalną kompatybilność z istniejącymi kartami rozszerzeń, aplikacjami, materiałami i programami szkoleniowymi Arduino. Środowisko programistyczne Arduino zostało tak zmienione i poszerzone, aby zapewnić obsługę płytek chipKIT bazujących na procesorach PIC32, jak również tradycyjnych płytek Arduino. Standardowe biblioteki Arduino zostały również zmodyfikowane, aby mogły być wykorzystane dla płytek chipKIT i tradycyjnych płytek Arduino. Wyniki wszystkich tych prac zostały przekazane na użytek społeczności open-source Arduino. Z wyjątkiem niewielkiej liczby kart rozszerzeń, które wymagają napięcia zasilania 5V, większość istniejącego sprzętu i oprogramowania Arduino jest w pełni kompatybilna z platformą chipKIT, bez modyfikacji.

Płytka rozwojowa chipKIT Uno32™ (numer części TDGL002), w cenie 26,95 dolarów i będąca klonem płytki Uno Arduino, jest wyposażona  w pamięć programową Flash 128 KB, pamięć RAM 16 KB, oraz po dwa porty komunikacyjne I2C, SPI i UART. Płytka rozwojowa ChipKIT Max32™ (numer części TDGL003), w cenie 49,50 dolarów, i będąca klonem płytki Mega Arduino, jest wyposażona w pamięć programową Flash 512 KB, pamięć RAM 128 KB, oraz porty komunikacyjne USB, CAN i Ethernet, a także pięć portów I2C, cztery porty SPI, oraz sześć portów UART.

Płytki chipKIT wraz z oprogramowaniem typu open-source są już dostępne dzisiaj, natomiast chipKIT Network oraz karty rozszerzeń I/O Shields będą dostępne w czerwcu 2011 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej firmy Digilent serwisu firmy Microchip: http://www.microchip.com/get/TDD2

Autoryzowanym dystrybutorem firmy Digilent w Polsce jest Kamami, ul. Lwowska 5, 05-120 Legionowo, http://www.kamami.pl.

O autorze