LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

STM32 i Ethernet: nowości w ofercie KAMAMI.pl

W skład wewnętrznego wyposażenia mikrokontrolerów Connectivity Line (z rodziny STM32) wchodzi m.in. blok MAC (Media Access Controller), dzięki któremu – po dodaniu zewnętrznego interfejsu PHY – budowany system można łatwo wyposażyć w kompletny interfejs sieciowy Ethernet.

Dzięki nowym zestawom uruchomieniowym opracowanym i wdrożonym do sprzedaży przez KAMAMI.pl, a także nowej książce poświęconej mikrokontrolerom STM32, poznanie sposobów implementacji protokołów sieciowych oraz przykłady ich praktycznego wykorzystania są w zasięgu każdego konstruktora-elektronika.

Motylowo

Prezentację „sieciowych” nowości z oferty KAMAMI.pl zaczniemy od następcy niezwykle popularnego w naszym kraju zestawu ewaluacyjnego STM32Butterfly. Na fotografii 1 pokazano nową, rozbudowaną wersję „motyla” noszącą nazwę STM32Butterfly2. Poza drobnymi zmianami, jak zwiększenie do 4 liczby diod LED, zwiększenie liczby linii GPIO dostępnych dla użytkowników czy dodanie złącza I2S (oprócz stosowanych we wcześniejszej wersji „motyla” SPI i I2C). Nowego „motyla” wyposażono także w złącze dla kart SD/MMC, interfejs RS232 z konwerterem napięć (który można wykorzystać m.in. do współpracy z bootloaderem) oraz potencjometr spełniający rolę nastawnika analogowego. Modyfikacji uległ ponadto interfejs USB, który w STM32Butterfly2 może pracować zarówno w trybie host jak i device – jest on wybierany za pomocą dwóch zworek.

 

 

Fot. 1. Wygląd nowego „motyla”: STM32Butterfly2

Fot. 1. Wygląd nowego „motyla”: STM32Butterfly2

 

 

Interfejs sieciowy PHY w postaci modułu ZL2ETH (z układem STE100P) lub ZL3ETH (z układem DP83848) – obydwa produkowane przez KAMAMI.pl – jest montowany w specjalnej podstawce ulokowanej na prawym skrzydle „motyla”. Przewidziano dwie możliwości taktowania mostka PHY – z lokalnego generatora 25 MHz (na płytce przewidziano miejsce na jego montaż) lub z wyjścia MCO mikrokontrolera STM32F107.
Pomimo „rozrywkowego” wyglądu zestaw STM32Butterfly2 jest bardzo poważną platformą uruchomieniową, wyposażoną w peryferia przydatne do realizacji zarówno przykładów „szkolnych”, jak i wyrafinowanych aplikacji sieciowych.
Łatwość stosowania zestawu podnoszą złącza z wyprowadzonymi liniami GPIO w różnych konfiguracjach, do których można dołączać m.in. moduły peryferyjne z serii KAmod.

Z myślą o fanach mikrokontrolerów STM32 i zestawu STM32Butterfly2, którzy zarejestrowali się w portalu www.STM32.eu lub MIKROKONTROLER.pl, firma KAMAMI.pl przygotowała promocję: wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą zakupić zestaw składający się z zestawu STM32Butterfly2 i programatora ZL30PRG w cenie płytki STM32Butterfly2 (taniej o 79 PLN brutto).

Zamówienia na zestaw STM32Butterfly2 prosimy składać w sklepie KAMAMI.pl, podając w polu korespondencji hasło „STM32.eu” i swój login w portalu www.STM32.eu lub MIKROKONTROLER.pl. Programator ZL30PRG zostanie dodany do zamówienia automatycznie.

 

Dla lubiących klasykę

Drugą „sieciową” nowością w ofercie KAMAMI.pl jest zestaw ZL29ARM (fotografia 2), który powstał jako bazowe rozwiązanie sprzętowe dla czytelników książki „Mikrokontrolery STM32 w sieci Ethernet”. Wyposażenie tego zestawu jest zbliżone do przedstawionego wcześniej STM32Butterfly2 z tą różnicą, że ZL29ARM wyposażono dodatkowo w dwa złącza umożliwiające instalację wyświetlaczy LCD: graficznego lub alfanumerycznego, interfejs warstwy fizycznej CAN2.0B z gniazdem DB9 oraz przetwornik akustyczny.

 

 

Fot. 2. Wygląd zestawu ZL29ARM, który jest sprzętową bazą dla książki „Mikrokontrolery STM32 w sieci Ethernet”

Fot. 2. Wygląd zestawu ZL29ARM, który jest sprzętową bazą dla książki „Mikrokontrolery STM32 w sieci Ethernet”

 

 

Elementy peryferyjne zintegrowane na płytce zestawu ZL29ARM (w tym interfejs ethernetowy) dołączono do mikrokontrolera STM32F107 w taki sam sposób jak na płytce STM32Butterfly, co ułatwia przenoszenie aplikacji pomiędzy zestawami.

 

 

 

 

Czytelnikom zainteresowanym stosowaniem mikrokontrolerów STM32 w aplikacjach ethernetowych polecamy wydaną przez Wydawnictwo BTC książkę „Mikrokontrolery STM32 w sieci Ethernet”, której autor przygotował i doskonale opisał wiele przykładowych aplikacji sieciowych, udostępniając ich kompletne kody źródłowe.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!