Modułowy system oscyloskopowy LabMaster 9 Zi-A firmy LeCroy

Nowa linia urządzeń firmy LeCroy Corporation o nazwie LabMaster 9 Zi-A Modular Oscilloscope Systems zapewnia szerokie pasmo pomiarowe (do 45 GHz), wysoką częstotliwość próbkowania (120 GS/s) i do dwudziestu kanałów – więcej, niż jakikolwiek inny oscyloskop. Pojemność pamięć analizy wynosi 768 Mpkt. na kanał.

 

Wygląd zestawu LabMaster firmy LeCroy

Wygląd zestawu LabMaster firmy LeCroy

 

Także wysoka przepustowość i modularna budowa Labmaster 9 Zi-A wskazują kierunek obrany przez LeCroy – to najbardziej wydajne urządzenia na rynku. Projektowane w przyszłości oscyloskopy o najszerszych pasmach także staną się członkami rodziny LabMaster 9 Zi-A. Użytkownicy szerokopasmowych (powyżej 20 GHz) oscyloskopów domagają się najwyższej dostępnej wydajności, rozszerzalności, funkcji podglądu wielu kanałów i elastycznej konfiguracji trybów pracy. Tylko LabMaster 9 Zi-A oferuje takie możliwości.

W architekturze systemu LabMaster 9 Zi-A zostały rodzielone akwizycja sygnału przez oscyloskop, wyświetlanie obrazu, kontrola i przetwarzanie sygnałów. Główny moduł akwizycji LabMaster 9 Zi-A (Master) zawiera wyświetlacz, kontroler i moduł akwizycji w pojedynczym układzie. Dodatkowe moduły akwizycji (Slave) zawierają kolejne systemy akwizycji. W trzecim module znajduje się potężny serwerowy procesor zapewniający niezwykłą wydajność przetwarzania danych, którą osiąga LabMaster 9 Zi-A. Wykorzystując technologię ChannelSync, moduł nadrzędny LabMaster 9 Zi-A może doskonale zsynchronizować moduły podrzędne i zapewnić dotychczas nieosiągalną w tej klasie urządzeń liczbę kanałów. Elastyczny design LabMaster 9 Zi-A pozwala również użytkownikom konfigurować systemy LabMaster 9 Zi-A o niewielkich kosztach, do wykorzystania w pracowniach.
Modularna struktura LabMaster 9 Zi-A umożliwia prostą rozbudowę systemu zarówno pod względem przepustowości, jak i liczby kanałów – zacznij od podstawowe konfiguracji i dodawaj kanały w miarę potrzeb, po prostu dostawiając kolejne moduły akwizycji, zwiększając przepustowości istniejących modułów i łącząc oraz dopasowując je w jednym systemie. Platforma zapewni także rozszerzalność w przyszłości za pomocą kolejnych modułów o wyższej przepustowości wprowadzonych przez LeCroy. Gdyby zaszła taka potrzeba, będzie można zwiększyć wydajność i liczbę kanałów istniejących już systemów w przyszłości za pomocą dodatkowych modułów LabMaster 9 Zi-A. LeCroy planuje przedstawić kolejne moduły akwizycji LabMaster 9 Zi-A oferujące najwyższą przepustowość oraz liczbę kanałów przed końcem tego roku kalendarzowego.
LabMaster 9 Zi-A dostarcza najnowszych technologii zapewniających zwiększoną szybkość transferu danych i możliwości komunikacji np. za pomocą systemów SerDes 28-32 Gb/s, wieloliniowe szeregowe łącza typu 40/100 GbE, PCIe 3 i komunikację optyczną z koherentną modulacją. Wszystkie te technologie są potrzebne, by sprostać wciąż rosnącemu ruchowi sieciowemu generowanemu przez rozwiązania chmurowe, komputery mobilne i transmisję wideo. LabMaster 9 Zi-A jest również idealny do zastosowania w obronności i w przestrzeni kosmicznej, gdzie zarówna duża liczba kanałów jak i wysoka przepustowość są niezbędne.

 

Modularne, rozszerzalne, elastyczne
Modularny system oscyloskopowy LeCroy LabMaster 9 Zi-A to platforma złożona z modułów akwizycji „Master” i „Slave” oraz CPU znajdującego się w module nadrzędnym. Każdy Master i Slave jest dostępny w wersjach o paśmie 13, 16, 20, 30 i 45 GHz, tempie akwizycji 256 Mpkt na kanał do 20 GHz, 512 Mpkt dla 30 GHz i 768 Mpkt na kanał dla pasma 45Ghz. Do jednego modułu „Master” można dołączyć do czterech modułów typu „Slave”, co daje w sumie 20 kanałów dla 20 GHz, 10 kanałów dla 30 GHz i 5 kanałów dla pasma 45GHz. Podrzędne moduły akwizycji dostępne są po przystępnych cenach, by umożliwić jak najtańsze rozbudowywanie systemu – koszt nabycia dodatkowych modułów jest niższy, niż całego oscyloskopu. Ponadto, dzięki doprowadzeniu sygnału bezpośrednio do oscyloskopu zamiast stosowania sondy różnicowej lub wzmacniacza, udaje się zmniejszyć szumy o co najmniej 3dB, co poprawia niezawodność całego systemu i zapewnia wierniejsze odwzorowanie sygnału.
Moduły akwizycji o szerszych pasmach (45 i 30 GHz) są całkowicie zgodne pod względem częstotliwości próbkowania i zgodności pamięci z modułami o węższym paśmie. Pozwala to na znaczną elastyczność podczas analizy niestabilnych przebiegów za pomocą tylko kilku sygnałów w bardzo szerokim paśmie, czy też przy badaniu charakterystyki wahań zegara wielu torów w paśmie węższym. Spotykany w serwerach CPU wykorzystujący Intel Xeon X5660 (taktowanie rdzenia 2.8 GHz, sześć rdzeni w procesorze i dwa procesory w CPU dają 33.6 GHz efektywnej częstotliwości zegara), wraz z 24 GB RAM (opcjonalnie do 192 GB) stanowi serce LabMaster 9 Zi-A. W połączeniu ze stowarzyszoną architekturą X-Stream II firmy LeCroy, CPU jest w stanie poradzić sobie z niespotykaną dotąd ilością danych, których gromadzenie jest możliwe dzięki LabMaster 9 Zi-A. Cały system można w krótkim czasie zmontować, aby stworzyć pojedynczy funkcjonalny oscyloskop, jednak bez typowych ograniczeń ilości kanałów czy przepustowości – który zachowuje się tak samo, jak zwykły oscyloskop. Wszystkie przebiegi można obserwować na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 15,3” lub na jednym z wielu obsługiwanych opcjonalnych wyświetlaczy użytkownika, aż do rozdzielczości 2560 x 1600. Projekt systemu umożliwił osiągnięcie wysublimowanych parametrów i integracji niespotykanej dotąd w sprzęcie laboratoryjnym.

O autorze