Regulator głośności ze sterowaniem przyciskami

NJU7394 jest nowym układem regulacji głośności opracowanym przez firmę New Japan Radio, pozwalającym znacząco uprościć konstrukcję urządzeń audio wymagających sterowania za pośrednictwem przycisków, takich jak dodatkowe głośniki dla cyfrowych odtwarzaczy audio czy przenośnych konsol gier. W niewielkiej 20-końcówkowej obudowie układ mieści właściwy regulator głośności, dodatkowy tłumik umożliwiający realizację funkcji łagodnego wyciszania, obwody prostych wskaźników LED, a także kompletny interfejs włączania/wyłączania oraz sterowania głośnością typu „góra/dół” za pomocą przycisków, który często jest realizowany w znacznie bardziej złożony sposób, np. przy użyciu mikrokontrolera.

NJU7394 umożliwia regulację głośności w zakresie od +6 do –62 dB oraz wyciszenie. Początkowy poziom głośności po włączeniu zasilania (–6, –10, –14 lub –18 dB) jest ustalany za pomocą zewnętrznego rezystora. Podobnie określa się ustawienie tłumika (–10, –15, –20 dB lub wyciszenie). W ten sposób układ można łatwo dostosować do wymagań konkretnej aplikacji.

Quasiróżnicowe, trójprzewodowe wejście audio układu (kanał L, R i GND) jest szczególnie odpowiednie w przypadku łączenia dwóch oddzielnych urządzeń, takich jak np. odtwarzacz MP3 i głośnik, umożliwiając redukcję szumów wprowadzanych poprzez pętle masy powstające przy podłączaniu zewnętrznego źródła sygnału. Kolejne zalety to mały pobór prądu i niewielkie wymiary. NJU7394 pracuje przy zasilaniu z zakresu 2,7…5,5 V pobierając w stanie aktywnym 2 mA, a po przełączeniu do stanu oczekiwania tylko 1 µA. Wymiary jego miniaturowej obudowy SSOP-20 to jedynie 6,5 × 6,4 × 1,25 mm.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze