GreenChip – nowa grupa układów w ofercie NXP

 

 

 

 

Firma NXP Semiconductors wprowadziła do swojego portfolio nową gamę produktów o wspólnej nazwie GreenChip. Opracowane przez producenta układy przewidziane są do zastosowań w aplikacjach wykorzystujących napięcie i prąd przemienny – są to układy przetwarzające moc w obwodach zasilania oraz układy kontroli oświetlenia.

 

 

Do pierwszej kategorii produktów należą układy będące kontrolerami typu SMPS (Switched Mode Power Supply). Producent podzielił je na trzy podgrupy, które różnią się od siebie dopuszczalnym obciążeniem mocy. Pierwsza z nich nosi nazwę SPF (Smart Power Flyback) i znajdują się w niej układy TEA173x oraz TEA1532. Ich potencjalne wykorzystywanie to aplikacje o wydajności mocy do 75 W np. netbooki i urządzenia peryferyjne komputerów. Druga podgrupa (o symbolu III) to kontrolery średniej mocy o obciążeniu od 75 do 150 W – TEA1753 oraz TEA1791. Mogą one znaleźć zastosowanie między innymi w laptopach. Trzecia i ostatnia podgrupa kontrolerów SMPS Greenchip to układy wysokiej mocy o oznaczeniu SPR (Smart Power Resonant). Należą do nich układy TEA1795 i TEA1713, które realizują przetwarzanie mocy z obciążeniem powyżej 90 W.

Druga kategoria produktów GreenChip to układy sterujące oświetleniem, które również zgrupowane zostały w trzy różne serie. Pierwsza z nich to układy SSL2103 i SSL21081, które są  sterownikami diod LED. Druga seria to kontrolery dla żarówek typu CFL (Compact Fluorescent Lamp). Do tej grupy należą układy UBA2024T oraz UBA2211. Trzecia seria to moduły iSSL i iCFL integrujące w sobie jeden z wymienionych sterowników oświetlenia oraz układ mikrokontrolera JN514x posiadający wbudowany treansceiver radiowy na pasmo 2.4 GHz. Producent w tym rozwiązaniu zaimplementował stos protokołów JenNet-IP, dzięki czemu każda żarówka wyposażona w taki system może być zdalnie sterowanym węzłem sieci o indywidualnym adresie IP.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze