LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Oscyloskop cyfrowy RIGOL DS1052E: minimum dla profesjonalisty

 

Oscyloskop DS1052E jest dostępny na naszym rynku od co najmniej dwóch lat i przez cały ten czas cieszy się niesłabnącą popularnością. Można powiedzieć, że jego konfiguracja została dobrana z idealnym wyczuciem, zadowalając zarówno elektroników amatorów, jak i profesjonalistów.

 

 

 

Niesłabnące zainteresowanie tanimi oscyloskopami cyfrowymi, jakie obserwujemy od wielu lat na naszym rynku, świadczy o tym, że są to najbardziej uniwersalne przyrządy pomiarowe, bez których nie może się obyć żaden elektronik, czy to profesjonalista, czy to amator. Jednocześnie, relatywnie wysoka ich cena, nawet tych najtańszych, mobilizuje przyszłych nabywców do dokonania przed zakupem choćby powierzchownej analizy ofert. Świadczą o tym liczne pytania zamieszczane na forach i kierowane do pism zajmujących się tematyką związaną z elektroniką. Niestety, najczęściej jest to jedyna metoda poznania przyrządów. Ideałem byłoby, gdyby klienci mieli możliwość własnoręcznego przetestowania urządzeń u sprzedawcy, tak jak można na przykład odsłuchać muzyki z płyt, czy przetestować zestawy akustyczne w dobrych salonach sprzedaży. Asysta specjalisty, a przede wszystkim możliwość bezpośredniej rozmowy z nim na pewno rozwiałaby wiele wątpliwości. Jest to jednak rozwiązanie dość trudne w realizacji pod względem logistycznym, i dlatego raczej nie spotykane u naszych sprzedawców.

 

 

Zupełnym już szaleństwem wydaje się kupowanie, nie tanich bądź co bądź, oscyloskopów na aukcjach i w sklepach internetowych, chyba że nabywca miał możliwość wcześniejszego sprawdzenia wybranego przyrządu i jest przekonany o swojej decyzji. Należy tu podkreślić konieczność przeprowadzenia własnych testów, gdyż każda opinia osób trzecich, czy to zamieszczona na forach, czy w drukowanych recenzjach, będzie wyrażeniem poglądów tych osób, nie koniecznie zgodnych z poglądami osoby zainteresowanej. Czasami pozorne błahostki stają się utrapieniem podczas eksploatacji przyrządu, ale po zakupie najczęściej jest już za późno na podjęcie jakichkolwiek środków zaradczych. W akcie desperacji można co najwyżej próbować sprzedać nowy przyrząd za pół ceny na jakiejś aukcji.

 

 

W skład zestawu dostarczanego przez producenta wraz z oscyloskopem DS1052E wchodzą także:

  • dwie sondy z chwytakami pomiarowymi i kolorowymi markerami,
  • dobrze przygotowana dokumentacja w języku polskim,
  • kabel USB,
  • kabel zasilający,
  • płyta CD-ROM z oprogramowaniem.

 

Odsłaniamy DS1052E

DS1052E jest dowodem niesłabnącej popularności oscyloskopów cyfrowych tej klasy. Według aktualnie obowiązujących standardów jego parametry należy traktować jako minimalne do zastosowań profesjonalnych, albo całkiem niezłe do zastosowań amatorskich. Najważniejsze dane techniczne oscyloskopu DS1052E zestawiono w tab. 1.

 

Tab. 1. Podstawowe parametry oscyloskopu DS1052E

Częstotliwość próbkowania 1 GSa/s (Real Time, 1 kanał)
500 MSa/s (real time, 2 kanały)
10 GSa/s (Equivalent Time)
Pasmo analogowe 50 MHz
Liczba kanałów 2
Długość rekordu Tryb Fpróbk. Normal Long Memory
1 kanał aktywny 1 GSa/s 16 kpkt
500 Sa/s 16 kpt 1 Mpkt
2 kanały aktywne 500 Sa/s 8 kpkt
?250 MSa/s 8 kpt 512 kpkt
Impedancja wejściowa 1 M? ±2% || 15 pF ±3 pF
Podstawa czasu 5 ns/dz…50 s/dz wybieranie w sekwencji 1-2-5
Rozdzielczość przetwornika 8 bitów
Czułość wejściowa 2 mV/dz…10 V/dz
Ogranicznik pasma 20 MHz
Czas narastania <7 ns
Tryby wyzwalania zboczem, szerokością impulsu, sygnałem wideo, szybkością narastania/opadania, wyzwalanie alternatywne
Pomiary automatyczne Vpp, Vamp, Vmax, Vmin, Vtop, Vbase, Vavg, Vrms, Oveershoot, Preshoot, Freq, Period, Rise time, Fall time, +Width, -Width, +Duty, -Duty, Delay 1->2 _/-, Delay 1->2 -\_
Funkcje matematyczne A+B, A-B, A×B, FFT
Wyświetlacz TFT LCD przekątna 145 mm (5,7”)
Rozdzielczość 320×234
Zasilanie 100…240 VRMS, 44…440 Hz, CAT II
Pobór mocy 50 W
Wymiary 154×303×133 mm
Waga 2,4 kg