Oscyloskop LeCroy do analizy pasma 36 GHz w 4 do 10 kanałach

 

 

 

 

Innowacyjny system modularnych oscyloskopów LeCroy LabMaster 9 Zi-A wraz z dodatkowym modułem akwizycji danych oferuje teraz szersze pasmo pomiarowe przy tej samej ilości kanałów. Nowa możliwość pracy przy częstotliwości 36 GHz to o 20% więcej, niż firma LeCroy oferowała dla tej liczby kanałów w poprzednich swoich konstrukcjach. Funkcjonalność ta sprawia, że nowy produkt firmy LeCroy jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, zapewniając najszersze pasmo pracy w swojej klasie.

Możliwość analizy wyższych przepustowości jest pożądana przez użytkowników dokonujących np. analiz optycznych koherentnej modulacji przy transferach rzędu 28 gigabodów (112 Gb/s) lub przy transmisji typu NRZ (ang. non-return to zero) o prędkościach od 10 do 28 Gb/s. Ekspansja i wdrażanie systemów wykorzystujących takie przepustowości jest wynikiem rozwoju usług typu cloud computing i urządzeń komunikacji mobilnej wymagających wsparcia transmisji optycznej. Norma IEEE 802.3ba i organizacja OIF (Optical Internetwork Forum) rekomendują rozwiązania z wymienionych obszarów dla standardu Ethernetu 100 Gb.

Nowy moduł akwizycji może być skonfigurowany w systemie LabMaster 9 Zi-A tak, by zapewnić do 10 kanałów w paśmie 36 GHz lub do 20 w paśmie 20 GHz, z pamięcią analizy do 512 Mpts na kanał. Moduł jest kompatybilny wstecz ze wszystkimi dotychczasowymi systemami modularnych oscyloskopów LabMaster 9 Zi-A, które oferują do pięciu kanałów o paśmie 45 GHz.

Najpopularniejszą konfiguracją systemu z nowym modułem akwizycji LabMaster 9 Zi-A są 4 kanały po 36 GHz pracujące z prędkością 80 GS/s w każdym kanale. Pozwala to na uzyskanie np. czterech składowych modulacji DP-QPSK lub 16-QAM w systemie z optyczną modulacją koherentną. Pasmo analizy 36 GHz zwiększone w stosunku do dotychczasowych 30 lub 32 GHz zapewnia krótsze czasy narastania, lepsze pomiary spójności sygnału i większą rozdzielczość widmową podczas analizy składowej fazowej oraz kwadraturowej podczas analizy diagramu konstelacji. Układ odznaczający się opisanymi powyżej zaletami można uzyskać za pomocą dwóch podrzędnych modułów akwizycji LabMaster 936SZi-A i modułu kontrolnego LabMaster 9CZi-A. Cena tej konfiguracji jest znacznie niższa niż cena dwóch tradycyjnych oscyloskopów o węższym paśmie. Wykorzystana architektura ChannelSync™ zapewnia niezwykle wysoką stabilność fazową niezbędną do dokładnych pomiarów przesunięcia fazy w kluczowanych składowych DP-QPSK lub optycznej modulacji 16-QAM, gdzie niewielkie zburzenia fazy mogą spowodować błędne rozpoznanie przesyłanych danych. Ponadto, architektura ChannelSync zapewnia precyzyjną synchronizację wszystkich kanałów przy użyciu zegara o taktowaniu 10 GHz, w odróżnieniu od wielu tradycyjnych oscyloskopów, które korzystają  z nieprecyzyjnych sieci połączeń i zegara synchronizującego 10 MHz (1000 razy mniej). Możliwa jest jednoczesna synchronizacja do 20 różnych kanałów. Częstotliwość zegara 10 GHz zapewnia wysoką dokładność podstawy czasu i precyzyjną synchronizację wszystkich modułów akwizycji. Rezultatem jest niezwykle niski jitter między kanałami oraz współpraca kanałów działających jak pojedynczy, konwencjonalny oscyloskop. Dzięki temu rozwiązanie firmy LeCroy jest idealne do zastosowań, w których stabilność czasowa i fazowa są kwestiami kluczowymi.

Zdolność do obsługi nawet 20 kanałów o pasmach 20 GHz lub do 10 kanałów 36 GHz jest szczególnie przydatna podczas analizy wieloliniowych magistral szeregowych. Pasmo 36 GHz z pewnością stanowi dziś dobrą inwestycję dla tych deweloperów, którzy planują wykorzystanie wieloliniowych systemów transmisyjnych o przepustowości od 8 do 10 Gb/s, ale nie wykluczają w przyszłości również użycia linii od 25 do 28 GHz. W tym wypadku 36 GHz zapewnia otrzymanie dokładniejszego widma sygnałów dużej szybkości, a 10 kanałów zapewnia możliwość obserwacji jednocześnie linii transmisyjnych wraz z analizą przesłuchów lub wahań zegara pomiędzy liniami bez potrzeby wykorzystania drogich, zewnętrznych wzmacniaczy różnicowych lub sond.

Nowe moduły akwizycji LabMaster 936Zi-A są wykorzystywane wraz z urządzeniami LabMaster 9CZi-A, które są nadrzędnymi modułami sterującymi. Wyposażone są one w przedni panel obsługi, wyświetlacz WXGA 15,3”, procesor klasy serwerowej i system ChannelSync do rozprowadzania zegara 10 GHz. Wszystkie modularne systemy oscyloskopowe LabMaster 9 Zi-A wykorzystują konfigurację modułów typu Master/Slave w celu uzyskania pasma pracy od 13 do 45 GHz z maksymalnie 20 kanałami, częstotliwością próbkowania 120 GS/s oraz szybkością pamięci akwizycji i analizy do 768 Mpts na kanał. W każdym z tych przypadków wykorzystane są serwerowe procesory Intel Xeon X5660 (2,8 GHz na rdzeń, sześć rdzeni w procesorze, dwa procesory w układzie, co daje 33,6 GHz całkowitej efektywnej częstotliwości zegara), a także 24 GB RAM (możliwość rozszerzenia do 192 GB). Wszystkie analizowane przebiegi można obserwować na wbudowanym wyświetlaczu WXGA 15,3” lub na jednym z wielu obsługiwanych opcjonalnych wyświetlaczy użytkownika (o rozdzielczości do 2560 x 1600).

Dodatkowe informacje są dostępne u autoryzowanego dystrybutora: NDN Zbigniew Daniluk, www.ndn.com.pl (także sklep internetowy).

O autorze