Kodek audio z łatwym w obsłudze graficznym interfejsem użytkownika

 

 

 

Firma Maxim Integrated Products wprowadza na rynek wysoce zintegrowany kodek audio stereo MAX98089, który poprawia jakość dźwięku i zapobiega uszkodzeniu głośnika. Łatwy w obsłudze graficzny interfejs użytkownika (GUI) znacznie ułatwia proces projektowania. Aby zminimalizować liczbę komponentów w danym rozwiązaniu projektowym, wbudowany układ wykrywania podłączenia wtyku jack, wykrywa zarówno dołączanie i odłączanie akcesoriów, jak i naciśnięcia przycisków. Połączenie konwertera cyfrowo-analogowego (DAC) do słuchawek powoduje pobór mocy w stanie spoczynku tylko 5,6 mW, co stanowi 15% mniejsze zużycie energii w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych, i przez to zwiększa się żywotność baterii. Dzięki łatwej obsłudze, niskiemu poborowi mocy, doskonałej jakości dźwięku i małym rozmiarom (technologia wafer-level package), układ MAX98089 jest idealnym rozwiązaniem dla przenośnych urządzeń multimedialnych, takich jak tablety, netbooki oraz telefony komórkowe.

W układzie MAX98089 wykorzystuje się technologię przetwarzania dźwięku FlexSound (TM), opatentowaną przez firmę Maxim, która optymalizuje poziom sygnału i charakterystykę częstotliwościową, przy jednoczesnym ograniczeniu zakłóceń i maksymalnej mocy na wyjściu. Technologia ta zwiększa wydajność głośnika i zapobiega jego uszkodzeniu. Technologia przetwarzania dźwięku FlexSound obejmuje bogaty zestaw narzędzi do poprawy wydajności odtwarzania przez głośnik oraz transmisji głosu. Łatwy w obsłudze graficzny interfejs użytkownika pozwala ocenić, a następnie zoptymalizować 5-pasmowy korektor parametryczny EQ układu MAX98089,  automatyczną kontrolę poziomu (ALC), ogranicznik wysterowania głośnika,  ogranicznik mocy głośnika, oraz ogranicznik zniekształceń harmonicznych (THD) głośnika. W celu umożliwienia jak najszerszego zastosowania, przykładowe sterowniki programowe są dostępne dla systemu Linux® oraz innych systemów operacyjnych.  Wreszcie, w celu jak najlepszego wykorzystania zakresu dynamiki przetwornika analogowo-cyfrowego układu MAX98089 i poprawy przetwarzania głosu, automatyczna regulacja wzmocnienia (AGC) oraz bramka szumów optymalizują poziom wejściowych sygnałów mikrofonowych.

Układ MAX98089 został również tak zaprojektowany, by wyeliminować konieczność stosowania komponentów zewnętrznych, jak to jest w przypadku większości konkurencyjnych rozwiązań. W tym celu wykorzystuje się stereofoniczny wzmacniacz słuchawkowy klasy H z tzw. dwu-trybową pompą ładunkową (dual-mode charge-pump). Taka architektura eliminuje konieczność stosowania zajmujących dużo miejsca kondensatorów wyjściowych i zapewnia działanie bez trzasków podczas włączania, wyłączania i przy regulacji głośności. Układ wykrywania uziemienia (ground sense) redukuje szum wyjściowy powodowany przez zwrotny prąd uziemienia. Wzmacniacze głośnikowe klasy D o niskich zakłóceniach, pracujące bezfiltrowo, zapewniają wzmocnienie dwóch głośników. Te wbudowane wzmacniacze zapewniają wydajność wymaganą w obecnych zastosowaniach, bez konieczności stosowania osobnych wzmacniaczy.

Układ MAX98089 jest dostępny w obudowach o niewielkich wymiarach: WLP 63-piny (3.8 mm x 3.3 mm, 0.4 mm), lub TQFN 56-pinów (7 mm x 7 mm). Jest przystosowany do pracy w rozszerzonym zakresie temperatur -40 ~ +85 °C. Ceny zaczynają się od 1,98 USD za sztukę (przy zamówieniu powyżej 1000 sztuk, FOB Stany Zjednoczone Ameryki).

Więcej informacji: http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/7184

O autorze